Niemcy: Nowy lider CDU niezbyt popularny. Chadecy chcą innego kanclerza

Niemcy, Merkel, Laschert, CDU, kanclerz

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (na zdj.) został w sobotę (16 stycznia) wybrany na przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) / Foto via Twitter [@ArminLaschet]

Delegaci Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) wybrali Armina Lascheta nowym przewodniczącym partii. Jednak polityk, który ma poprowadzić chadeków do zwycięstwa w zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych nie jest faworytem członków ugrupowania do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku kanclerza.

 

 

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet został w sobotę (16 stycznia) wybrany na przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), jednak najnowsze sondaże pokazują, że nie jest on pierwszym wyborem członków CDU/CSU do zastąpienia Angeli Merkel.

Włochy: Rząd premiera Giuseppe Contego otrzymał wotum zaufania w Izbie Deputowanych / Europa i świat w skrócie

Głosowanie odbyło się ze względu na trwający we Włoszech kryzys rządowy.

Markus Söder najlepszym kanclerzem?

Na 33. kongresie CDU wybór Lascheta poparło go 521 delegatów. Jego konkurent Friedrich Merz otrzymał 466 głosów. Głosowanie odbywało się online.

Łącznie oddano 991 głosów, czterech delegatów wstrzymało się od głosu. Nowy przewodniczący CDU, będzie z dużym prawdopodobieństwem kandydatem chadeków na kanclerza w jesiennych wyborach do Bundestagu. 

Tymczasem według sondażu przeprowadzonego przez tygodnik „Der Spiegel”, 51 proc. ogółu ludności Niemiec i 45 proc. członków CDU/CSU nie uważa, że ​​Laschet jest dobrym wyborem na przewodniczącego partii.

Z badania wynika, że w wyścigu o fotel kanclerza z ramienia CDU/CDU najpopularniejszym politykiem jest premier Bawarii Markus Söder, który wcześniej zadeklarował, że nie będzie ubiegał się o stanowisko szefa niemieckiego rządu.

Jednak jak wynika z innego badania przeprowadzonego przez pracownię Forsa, to jego jako następcę Angeli Merkel widzi 36 proc. członków CDU/CDU, a tylko 21 proc. uważa, że nowy szef CDU nadaje się na nowego kanclerza.

Niemcy: CDU ma nowego lidera. Partia Merkel wybrała kontynuację czy skręt w prawo?

Wynik wyborów prawdopodobnie rozpocznie nowy okres w dziejach Niemiec.

W grze są także inni politycy

Zwolennicy pokonanego w sobotę przez Lascheta – konserwatywnego polityka CDU Friedricha Merza, nadal mają nadzieję, że to ten biznesmen i milioner przejmie schedę po Angeli Merkel. Chciałby tego np. Alexander Mitsch, przewodniczący konserwatywnego ruchu w ramach CDU/CSU znanego jako WerteUnion.

Jednak według doniesień „Der Tagesspiegel”, Merz miał zwrócić się po sobotniej porażce do Lascheta o objęcie funkcji ministra gospodarki w nowym rządzie. Merz w sondażu Forsa zyskał jeszcze mniejsze poparcie niż nowy szef CDU.

Sondaże wśród członków CDU nadal wskazują na dużą popularność wśród członków CDU/CDU Jensa Spahna.

Minister zdrowia dzięki swoim działaniom w trakcie pandemii koronawirusazyskał partyjną popularność i publiczne uznanie. A wielu właśnie w popularnym ministrze upatrywało naturalnego kandydata CDU na kanclerza.   

Federalny minister zdrowia cieszy się niezmiennie dużym poparciem w związku ze sposobem w jaki rząd radzi sobie z pandemią koronawirusa mimo że w statystyki zakażeń SARS-CoV-2 w ostatnich tygodniach w Niemczech są większe niż w trakcie pierwszej fazie pandemii.