Ich trzech: Milioner, współpracownik Merkel i ekspert od polityki zagranicznej powalczą o przywództwo w CDU

niemcy-cdu-chadecja-merz-merkel-braun-roettgen-bundestag-wybory-scholz-SPD-konserwatyzm-kurz-migracja-gospodarka-

Na zdjęciu Friedrich Merz, polityk CDU, jeden z trójki kandydatów do zostania przewodniczącym Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. / Foto via twitter [Friedrich Merz]

Po wyborczej klęsce w chadeckiej CDU miało dojść do trzęsienia ziemi i odnowy w partii, ale wszystko wskazuje, że będzie to pozorna rewolucja. O schedę po Arminie Laschecie powalczy trzech polityków, którzy nie gwarantują gwałtownych zmian, a raczej utrzymanie status quo lub zwrot ugrupowania do konserwatywnych korzeni.

 

Nic nie wskazuje, by niemiecka chadecja doczekała się w najbliższych miesiącach swojego Sebastiana Kurza, młodego polityka, który zmieniłby oblicze znajdującej się w kryzysie partii, jak niedawny kanclerz Austrii, który wydźwignął z kryzysu Austriacką Partię Ludową (ÖVP).

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

W chadeckiej CDU po szoku związanym z wyborczą porażką przychodzi czas na rozliczenia. Partia p.o. kanclerz Angeli Merkel w styczniu 2022 r. wybierze nowego przewodniczącego, zaledwie w rok po mianowaniu na szefa Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Armina Lascheta, który doprowadził chadeków we wrześniu do najgorszego wyniku wyborczego w historii.

O schedę po Laschecie powalczy trio: 56-letni Norbert Röttgen, pełniący obowiązki szefa kancelarii Angeli Merkel, 49-letni Helge Braun i 66-letni Friedrich Merz. Wśród oficjalnych kandydatur trudno doszukiwać się tak oczekiwanego przez członków ugrupowania powiewu świeżości i obietnicy zmian dla znajdującej się w rozsypce partii.

Oznacza to, że wśród pretendentów do zastąpienia Lascheta zabraknie – podobnie jak w przypadku wyborów na szefa CDU w styczniu 2021 r. – kobiety.

A będą to wybory niezwykłe w 76-letniej historii ugrupowania, bowiem nowego lidera chadeków ma wyłonić… plebiscyt wśród 400 tys. członków.

Austria: Sebastian Kurz miał być nową jakością w polityce. To koniec jego kariery? [WYWIAD]

Sebastian Kurz dał się poznać jako „cudowne dziecko” austriackiej polityki.

Pierwszy raz dla CDU

To ogromna zmiana w porównaniu do dotychczasowej praktyki, bowiem jeszcze w styczniu 2021 r. wpływ na wybór Lascheta na szefa ugrupowana miało zaledwie 1 tys. delegatów na partyjny kongres.

Jednak w tym czasie wiele się zmieniło w niemieckiej polityce i faworyzowana CDU wraz z bawarską siostrzaną CSU poniosły sromotną klęskę we wrześniowych wyborach do Bundestagu.

Chadecy po raz pierwszy od 16 lat prawdopodobnie znajdą się w opozycji, a od feralnego 26 września w partii gotuje się z powodu najsłabszego wyniku wyborczego w historii, za który odpowiedzialnością jest obwiniany Laschet.

A powyborcze sondaże wskazują, że poparcie dla CDU nadal słabnie i wynosi obecnie około 20 proc. – 5 pkt procentowych mniej niż 26 września.

Zmiana wyboru szefa CDU to wyjście naprzeciw oczekiwaniom partyjnych dołów, które coraz głośniej wyrażają dezaprobatę z powodu działań kierownictwa, decyzjami podejmowanymi w trakcie kampanii oraz przyjętą strategią.

Tak więc, gdy w najlepsze trwają rozmowy koalicyjne, które – na co wskazuje coraz więcej znaków – ostatecznie doprowadzą do utworzenia tzw. koalicji świateł drogowych z socjaldemokratów, partii Zielonych oraz liberałów, chadecy będą szykowali się do kongresu w Hanowerze zaplanowanego na 21 i 22 stycznia 2022 r. To wtedy poznamy nowego szefa niemieckiej chadecji.

Francja: Przed wyborami prezydenckimi lewica podzielona jak nigdy. Przegra jak ostatnio?

Weteran lewicy, burmistrzyni Paryża, dawny działacz Greenpeace, komunista. Żaden z kandydatów lewicy nie może liczyć na więcej niż kilka procent poparcia w wyborach prezydenckich.

Friedrich Merz: Do trzech razy sztuka?

W minioną środę (17 listopada) minął termin zgłaszania kandydatur. W ostatnich tygodniach spekulowano o potencjalnych pretendentach na lidera ugrupowania. Poza wymienioną wyżej trójką mówiono o obecnym ministrze zdrowia Jensie Spahnie oraz szefie klubu poselskiego chadeków w Bundestagu Ralphie Brinkhausie.

Spośród kobiet CDU spekulowano o możliwym starcie 37-letniej Sabine Buder, ale przeciwko kandydaturze doktor weterynarii wystąpiły struktury ugrupowania w jej macierzystej Brandenburgii.

Dlatego jedynym kandydatem, który może wnieść coś nowego jako przywódca chadeków jest Helge Braun. Ten lekarz z wykształcenia, przez wiele lat był prawą ręką Merkel w rządzie pełniąc obowiązki szefa urzędu kanclerskiego. Inaczej niż dwójka kontrkandydatów po raz pierwszy będzie rywalizował o przywództwo w CDU.

Merz i Röttgen rywalizowali bezskutecznie w styczniu ubiegłego roku o szefowanie chadekom z Laschetem. Dla Merza – historycznego rywala Angeli Merkel w partii – będzie to już trzecia próba objęcia przywództwa w CDU. W 2018 r. przegrał z typowaną na następczynie Merkel Annegret Kramp-Karrenbauer.

Popularna AKK zrezygnowała zimą 2020 r. z kierownictwa w partii z powodu skandalu, jaki wybuchł w Turyngii. Wówczas to po wyborze Thomasa Kemmericha na premiera Turyngii – głosami m.in. AfD – wybuchł skandal w całych Niemczech. Z powodu nieoczekiwanej współpracy CDU ze skrajną prawicą Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnowała ze stanowiska szefowej partii i kandydowania na kanclerza.

Niemcy: Sojusznik Scholza, "przyjaciel" Schroedera i pragmatyk wspierający interesy z Rosją ma zostać współprzewodniczącym SPD

Po zwycięskich dla SPD wyborach do Bundestagu czas na zmiany na szczycie partyjnych władz.

W jaki sposób CDU wyłoni nowego lidera?

We wtorek (2 listopada) zarząd CDU jednomyślnie zgodził się na zwołanie kongresu w Hanowerze, na którym miałby zostać wybrany nowy szef partii.

CDU podjęła decyzję, że od początku grudnia do połowy miesiąca 400 tys. członków ma głosować na następcę Lascheta. Karty do głosowania mają zostać rozesłane na początku przyszłego miesiąca.

Liczenie głosów i ogłoszenie wyników planowane jest na 17 grudnia, ale statut partii nie przewiduje wiążącego wyboru lidera przez szeregowych członków. Z tego powodu zwycięzca głosowania członków partii musi zostać formalnie wybrany na urząd przez delegatów na krajowej konferencji partii. Stąd istotna rola kongresu w Hanowerze.

Od 18 listopada do 2 grudnia kandydaci mają zaprezentować programy. Jeśli żaden z pretendentów nie uzyska większości w głosowaniu, zorganizowana zostanie II tura. Ostateczny wynik ma być znany najpóźniej 14 stycznia, tak by na kongresie w Hanowerze zwycięzca został już oficjalnie zatwierdzony przez delegatów.

Głosowanie poprzedzą spotkanie – głównie online – kandydatów z członkami CDU. Pierwszy 24 listopada przystąpi do nich Merz, dzień później przyjdzie kolej na Brauna, a na 1 grudnia w partyjnej siedzibie, Konrad-Adenauer-Haus w Berlinie, zaplanowano spotkanie trójki polityków w formie internetowego czatu z członkami partii.

Kolejna rozmowa Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką

Znów dotyczyła ona głównie kryzysu na granicach z państwami członkowskimi UE.

CDU powrót do korzeni?

Merz – z zawodu prawnik, członek wieku rad nadzorczych, który dorobił się dużego majątku w trakcie przerwy od polityki w kancelarii zajmującej się sprawami gospodarczymi – przekonuje, że jest jedyną osobą, która przywróci CDU do korzeni, po socjaldemokratycznym zwrocie w ostatnich latach Angeli Merkel.

Merz uchodzi w CDU za konserwatystę w dawnym stylu. W przeszłości był szefem frakcji parlamentarnej CDU/CSU i to wówczas przypadł szczyt jego politycznych wpływów. Dał się poznać jako charyzmatyczny polityk, ekspert od spraw gospodarczych – zwolennik reformy podatkowej. Jednak na fali rozliczeń po minimalnie przegranych przez chadeków wyborów w 2001 r. z socjaldemokratami, Angela Merkel usunęła Merza w cień, by stopniowo poszerzać swoją władzę.

Teraz uchodzi za faworyta. Nie jest obciążony wizerunkowo decyzjami podjętymi przez rząd Merkel, jak np. tą dotyczącą otwarcia granic dla kilkuset tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu w 2015 r,, a dla wielu członków chadeckiej partii uosabia styl CDU z przeszłości, gdy ugrupowanie uosabiało konserwatywne wartości Niemców, a w sondażach mogło liczyć na ponad 40 proc. poparcia. Styczniowe wybory dla Merza być może będą ostatnią szansą na objęcie przywództwa w partii.

Inaczej jest w przypadku 56-letnirgo centrysty Norberta Röttgena, który pomimo pełnienia funkcji poselskiej oraz sprawowania szefostwa komisji spraw zagranicznych Bundestagu nie wypracował zbyt wielkiej rozpoznawalności wśród członków CDU. Rok temu statystował w pojedynku Lascheta z Merzem.

Być może więc wybory staną się szansą dla trzeciego z kandydatów? Start Helge Brauna postrzegana jest jako próba niedopuszczenia przez stronników kanclerz Merkel zwyciężenia w wyborach Merza.

Z powodu zajmowanego dotąd stanowiska Braun nie dał się poznać jako walczący o wszystko polityk, a według niemieckiej prasy jest „zbyt cichy i niepozorny” na potrzeby politycznej rywalizacji