Niemcy: Armin Laschet kandydatem CDU/CSU na stanowisko kanclerza. Markus Söder wycofał się z rywalizacji

niemcy-armin-laschet-wybory-bundestag-cdu-csu-markus-soder-angela-merkel

Armin Laschet, obecny przewodniczący CDU, upatrywany jest jako kandydat, który kontynuował będzie politykę Angeli Merkel, po jej ustąpieniu ze stanowiska. [Zdjęcie via twitter.com/ArminLaschet]

Federalny zarząd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) poparł wczoraj (19 kwietnia) Armina Lascheta jako kandydata na stanowisko kanclerza we wrześniowych wyborach do Bundestagu. Dziś premier Bawarii i szef CSU Markus Söder, główny rywal Lascheta, ostatecznie zrezygnował z ubiegania się o nominację.

 

 

Armin Laschet jest premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, jednego z największych i najbardziej zaludnionych regionów w Niemczech. W styczniu został nowym przewodniczącym CDU, a w zeszłym tygodniu jego kandydaturę na stanowisko kanclerza poparło prezydium partii. 

Wczoraj, w tajnym głosowaniu, poprzedzonym sześciogodzinną debatą, Laschet zdobył 31 na 46 głosów wśród członków federalnego zarządu CDU. Tym samym pokonał swojego głównego rywala Markusa Södera, lidera bawarskiej CSU, siostrzanej partii CDU. 

Dziś w trakcie konferencji prasowej Söder wycofał się z rywalizacji. „Kości zostały rzucone. Laschet będzie kandydatem na kanclerza” – powiedział.

To koniec rywalizacji Lascheta z Söderem

„Chodzi o najlepsze odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przyszłości. Jestem gotów do ubiegania się o stanowisko w naszym (CDU/CSU) imieniu”, powiedział Laschet po wczorajszym głosowaniu.

Głosowanie nie oznaczało jednak oficjalnego zatwierdzenia Lascheta jako kandydata na stanowisko kanclerza z ramienia chadeków. Do dzisiaj nie było bowiem jasne czy Söder, który przekonywał, że zaakceptuje decyzję podjętą przez kierownictwo partii, ostatecznie zrezygnuje z ubiegania się o nominację. 

Według sondaży Söder cieszy się dużo większą popularnością wśród Niemców i miałby szansę na zdobycie większego poparcia w wyborach. Zatem perspektywa ewentualnej utraty części elektoratu przez wybór Lascheta nie zadowala niektórych członków CDU. 

Dlatego też rozczarowującym dla Lascheta może być wynik głosowania, w którym uzyskał ledwie 67 proc. głosów wewnątrz własnej partii.

Laschet upatrywany jest jako kandydat, który kontynuował będzie politykę Angeli Merkel, po jej ustąpieniu ze stanowiska. Jednak w zakresie zwalczania koronawirusa to Söder prezentował stanowisko zbliżone do obecnej kanclerz. Dzięki swoim zdecydowanym działaniom w zarządzaniu skutkami pandemii zdobył zaufanie znacznej części niemieckiej opinii publicznej.

Söder, mimo zaproszenia ze strony Lascheta, nie uczestniczył we wczorajszym spotkaniu i zapewniał, że nie chce ingerować w proces decyzyjny CDU. Zadeklarował, że zaakceptuje wynik głosowania, jeśli kierownictwo partii wybierze Lascheta.

Rywalka Lascheta po stronie Zielonych

Wczoraj kandydatkę na stanowisko kanclerza wybrała partia Zieloni. Według sondaży Annalena Baerbock także cieszy się większą popularnością niż Laschet, jednak mniejszym niż Söder.

Samo ugrupowanie Zielonych może liczyć na 23 proc. poparcia i tym samym jest drugą siłą, po CDU/CSU. Na chadeków chęć głosowania deklaruje 27 proc. Niemców. Wybory do Bundestagu odbędą się 26 września.

Jesienią funkcję kanclerza po 16 latach przestanie pełnić Angela Merkel.