Niemcy: Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnuje z szefowania CDU

Annegret Kramp-Karrenbauer, źródło: Flickr/© Bundesrat | Henning Schacht

Annegret Kramp-Karrenbauer, źródło: Flickr/© Bundesrat | Henning Schacht

Sensacja na niemieckiej scenie politycznej. Przewodnicząca rządzącej chadeckiej partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnuje z kierowania ugrupowaniem. Nie będzie też się ubiegać o fotel kanclerza po wyborach parlamentarnych w 2021 r.

 

Pierwsze informacje na ten temat podał dziś (10 lutego) rano dziennik „Bild”. Potem potwierdziło je biuro prasowe centrali CDU. Annegret Kramp-Karrenbauer, która piastuje także stanowisko minister obrony, kieruje partią zaledwie od nieco ponad roku. Wewnątrzpartyjne wybory wygrała w grudniu 2018 r.

Swoją decyzję dotychczasowa przewodnicząca CDU ogłosiła na forum partyjnego prezydium. Zapowiedziała, że nie zamierza być kandydatką chadeków na kanclerza w przyszłorocznych wyborach, a ponieważ jej zdaniem kandydat powinien również przewodzić partii, zapowiedziała złożenie rezygnacji z funkcji przewodniczącej. Pozostanie jednak na stanowisku minister obrony. „Wątpliwości co do tego, kto będzie kandydował na kanclerza, osłabiają CDU” – wyjaśniła już sama na zorganizowanej w połowie dnia konferencji prasowej.

Nowe wybory partyjnego kierownictwa mają się odbyć jeszcze w tym roku, a proces ich organizowania rozpocznie się latem. Kramp-Karrenbauer jako odchodząca przewodnicząca będzie tę procedurę administracyjnie koordynować wraz ze swoim zespołem.

Niemcy: Co dalej z Turyngią? Nowych wyborów jednak nie będzie?

Pogłębia się kryzys polityczny w położonej na wschodzie Niemiec Turyngii. Skandal wybuchł po tym, jak na premiera tego kraju związkowego wybrany został polityk lokalnej FDP. Poparła go bowiem skrajnie prawicowa AfD. Ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie dojść do nowych …

Skutek zamieszania w Turyngii?

Decyzja szefowej CDU o odejściu z kierownictwa w partii została ogłoszona zaledwie kilka dni po tym, jak doszło do kryzysu politycznego w położonym na wschodzie Niemiec kraju związkowym Turyngia. Po ponad trzech miesiącach od tamtejszych wyborów lokalnych ostatecznie udało się tam wybrać premiera landowego rządu. Został nim przedstawiciel liberalnej FDP, choć jego ugrupowanie zdobyło w 90-osobowym landtagu tylko 5 mandatów.

Thomas Kemmerich został jednak wybrany także dzięki głosom CDU, ale też skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która dotąd była przez wszystkie pozostałe niemieckie partie polityczne izolowana. AfD, mimo że jest trzecią siłą w Bundestagu, nie ma np. swojego przedstawiciela w prezydium federalnego parlamentu.

Do zatwierdzenia Kemmericha wystarczyła tylko zwykła większość głosów, ponieważ w dwóch wcześniejszych głosowaniach, gdy konieczne było jeszcze uzyskanie większości bezwzględnej, nie udało się wyłonić nowego premiera. Ale poparcie udzielone politykowi FDP przez AfD wywołało burzę w całych Niemczech.

Choć zarówno Kemmerich, jak i jego partia oraz politycy CDU przekonywali, że o żadnej koalicji ze skrajną prawicą nie ma mowy, to jednak z powodu złamania tabu i wciągnięcia AfD w jakiekolwiek rozmowy polityczne, sytuacja w Turyngii stała się w całym kraju politycznym tematem nr 1.

Niemcy: Premier Turyngii wybrany dzięki głosom skrajnej prawicy zrezygnował

Lider liberałów (FDP) w Turyngii, wybrany w środę na premiera tego kraju związkowego dzięki poparciu skrajnie prawicowej AfD, ogłosił rezygnację ze stanowiska.

 

 

Thomas Kemmerich po niespełna 24 godzinach od wyboru na premiera położonej na wschodzie kraju Turyngii m.in. dzięki głosom skrajnie …

AfD w Turyngii

Sytuacji nie uspokoiło nawet to, że Kemmerich zapowiedział swoją natychmiastową dymisję, a jego partia oraz ogólnokrajowe struktury CDU ogłosiły, że w Turyngii odbędą się nowe wybory. Lider AfD w Turyngii Björn Höcke triumfował bowiem zapowiadając, że wydarzenia w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii) to początek procesu pełnego wchodzenia jego partii na główną scenę polityczną Niemiec.

Tymczasem Höcke znany jest z bardzo dwuznacznych wypowiedzi dotyczących niemieckiej przeszłości i okresu II wojny światowej (oraz tuż przed jej wybuchem), a także z krytykowania pomników upamiętniających Holokaust i niemieckie zbrodnie wojenne. Publiczna telewizja ZDF przeprowadziła nawet w ubiegłym roku sondę uliczną i pokazała przechodniom cytaty z wypowiedzi Höckego oraz fragmenty „Mein Kampf”. Ludzie mieli duże problemy z odróżnieniem tego napisał 95 lat temu Adolf Hitler i tego co obecnie mówi Höcke.

Lider AfD w Turyngii wywołał także skandal we wrześniu ubiegłego roku, gdy jego rzecznik prasowy przerwał wywiad dla ekipy ZDF i zażądał powtórzenia jego nagrania. Gdy dziennikarze się na to nie zgodzili Höcke i jego współpracownik mieli im grozić.

Niemcy: Liberał premierem Turyngii. Ale z poparciem skrajnej prawicy

Polityczna sensacja w Turyngii. Przedstawiciel liberalnej partii FDP został premierem tego położonego na wschodzie Niemiec kraju związkowego. Poparli go jednak nie tylko przedstawiciele chadeckiej CDU, ale także skrajnie prawicowej AfD.

 

Liberałowie dokonali w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii) niemożliwego. Zdobyli stanowisko …

Turyngia powodem dymisji?

Dlatego pomysł z wcześniejszymi wyborami w Turyngii wielu uznało za najlepsze rozwiązanie. Ale struktury CDU w tym kraju związkowym nowych wyborów nie chcą, ponieważ sondaże są dla nich bardzo niekorzystne. Chadecy mogą dostać nawet 10 p.p. poparcia mniej niż w ubiegłorocznych jesiennych wyborach. Rośnie natomiast poparcie dla AfD oraz postkomunistycznej Lewicy, która rządziła Turyngią od 2014 r., ale teraz utraciła władzę.

Choć Kramp-Karrenbauer przyjechała do Erfurtu i odbywała nocne wielogodzinne spotkania z lokalnymi politykami swojej partii, nic nie wskórała i ostatecznie ogłosiła, że CDU nie zagłosuje za nowymi wyborami w Turyngii, ale zamiast tego spróbuje zbudować w tym landzie szerszą koalicję, która odetnie AfD. Ten manewr jednak w Niemczech oceniono bardzo źle, a komentatorzy podkreślali słabość szefowej chadeków, która nie była w stanie przekonać do niczego regionalnych struktur swojej partii.

Pierwszy rok kierowania przez Kramp-Karrenbauer CDU był dla niej okresem ciągłej walki o przywództwo. Wewnątrz partii istnieje bowiem silna opozycja wobec minister obrony. Jest ona krytykowana za zbyt bliskie związki z kanclerz Angelą Merkel, która po przyszłorocznych wyborach zapowiedziała odejście na polityczną emeryturę. To jednak Merkel osobiście namaściła Kramp-Karrenbauer na swoją następczynię. Część osób podejrzewała, że kanclerz będzie chciała sterować partią z tylnego fotela.

Polska, Francja, Niemcy i Włochy chcą zmian w unijnej polityce konkurencji

Polska, Francja, Niemcy i Włochy zaapelowały do unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager o przyjęcie planu działań ws. zasad konkurencji w Unii Europejskiej. Czwórka państw argumentuje, że unijne prawo antymonopolowe potrzebuje zmian.

 

 

Polska, Niemcy, Francja i Włochy domagają się zmian dotyczących …