Niemcy: AfD z nowym kierownictwem chce walczyć o bardziej umiarkowanych wyborów

źródło: Wikipedia, fot. Oxfordian Kissuth (CC BY-SA 3.0)

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyłoniła w weekend nowego współprzewodniczącego partii. Ten zapowiedział walkę o bardziej umiarkowanych wyborców. Nie podoba się to jednak bardziej radykalnemu skrzydłu AfD.

 

Podczas sobotnio-niedzielnego zjazdu w Brunszwiku AfD wybrała na nowego współprzewodniczącego 44-letniego Tino Chrupallę, który z zawodu jest dekoratorem wnętrz i pochodzi z Saksonii, czyli landu, w którym skrajna prawica cieszy się najwyższym poparciem. Jest on obecnie posłem do Bundestagu. Pochodzi z Görlitz na samej granicy z Polską. Poparło go 54 proc. delegatów.

Jego wybór został uznany za ukłon w stronę wschodnich niemieckich landów. W Saksonii, Turyngii i Brandenburgii AfD zebrało w ostatnich wyborach do Bundestagu najlepszy wynik, czyli powyżej 20 proc. głosów. Za Chrupallą opowiedzieli się głównie bardziej radykalni członkowie partii. On sam także dotąd reprezentował partyjnych jastrzębi.

Niemcy: AfD rośnie na wschodzie, ale nie wygrywa lokalnych wyborów

We wczorajszych wyborach we wschodnich landach zwycięstwa odniosły tradycyjne partie. Zarówno w Brandenburgii, jak i w Saksonii drugie miejsce przypadło populistycznej Alternatywie dla Niemiec (AfD), która osiągnęła najlepsze rezultaty w swojej historii.
 

 

Wybory do obu lokalnych parlamentów obserwowano w Niemczech z …

Chrupalla: Chcemy iść w kierunku centrum

Tuż po swoim wyborze nowy współprzewodniczący wygłosił jednak przemówienie, w którym zaapelował do członków partii o złagodzenie kursu ugrupowania. „Czas wysłać niemieckiemu społeczeństwu wyraźny sygnał, który dotrze zarówno na zachód, jak i wschód. Jeśli chcemy odnieść większe sukcesy, musimy się zmieniać. Chcemy iść w kierunku centrum. To jest słuszny kierunek, ponieważ CDU wciąż przesuwa się w lewo” – zapewniał Chrupalla.

Drugim współprzewodniczącym został pełniący także dotąd tę funkcję Jörg Meuthen z Badenii-Wirtembergii, czyli z landu, który tworzył niegdyś Niemcy Zachodnie. Na Meuthena zagłosowało 70 proc. delegatów. Ten polityk od początku związany był z umiarkowanym skrzydłem AfD. „W ciągu następnych 2 lat musimy stać się zdolni do rządzenia. Moja ścieżka jest konserwatywna, pokojowa i patriotyczna” – mówił.

Nowe dwuosobowe kierownictwo AfD trzeba było wyłonić po tym jak z pełnienia funkcji współprzewodniczącego zrezygnował 78-letni Alexander Gauland. Stwierdził on podczas zjazdu, że „należy oddać pałeczkę młodemu pokoleniu, które doprowadzi partię do władzy poprzez koalicję z centroprawicową CDU.

„Nazywają nas nazistami, faszystami i prawicowymi terrorystami. Ale musimy być roztropni i wytrwali. Nadejdzie dzień kiedy osłabiona CDU będzie miała tylko jedną opcję: nas” – mówił Gauland, który dotąd uchodził za partyjnego radykała. Krytykował bowiem ostro imigrantów oraz Niemców tureckiego pochodzenia oraz usprawiedliwiał działania Wehrmachtu podczas II wojny światowej. To właśnie z powodu m.in. radykalizmu Gaulanda z partią rozstała się z hukiem jego poprzedniczka na stanowisku przewodniczącej Frauke Petry, która potem próbowała bez powodzenia zbudować swoją nową partię.

Niemcy: Policja weszła do biur AfD

Niemieccy policjanci wkroczyli do biur skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Düsseldorfie na zachodzie kraju. Akcja ma związek z dochodzeniem prowadzonym wokół finansowania partii.
 

Policjanci poszukiwali dokumentów dotyczących kampanii wyborczej AfD z wyborów landowych w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2017 r. …

Volkswagen poprosił o zasłonięcie jego logo

AfD jest obecnie najliczniejszą opozycyjną frakcją w Bundestagu, ma w nim 99 posłów. W żadnym z 16 landów nie jest częścią landowego rządu, choć w kilku z nich (na wschodzie kraju) zanotowała jeszcze lepsze wyniki niż w wyborach do parlamentu federalnego. Jest bowiem bojkotowana przez wszystkie inne ugrupowania. Nie ma nawet swojego przedstawiciela w prezydium Bundestagu, ponieważ zablokowały to CDU/CSU, SPD, FDP, Zieloni oraz Lewica.

CDU zdecydowanie wyklucza obecnie jakąkolwiek współpracę z AfD, wskazując na „skrajnie antyimigranckie i antysemickie wypowiedzi liderów” czy „tworzenie atmosfery nienawiści  i stosowanie politycznej agresji”. Przed Volkswagen Halle w Brunszwiku, gdzie obradował 540 delegatów na zjazd AfD, protestowali lewicowi manifestanci. Przynieśli ze sobą tęczowe flagi i transparenty o treści m.in.: „Nie dla politycznego podżegania AfD”.

Volkswagen poprosił zaś administratorów hali w Brunszwiku, aby zasłonili na czas zjazdu logo tego koncernu, aby nie skojarzono go z AfD. Volkswagen Halle to hala sportowo-koncertowa, w której gra na codzień niemiecka drużyna koszykarska Basketball Löwen.

Niemcy: Nie będzie pierwszego burmistrza z AfD

Mieszkańcy położonego na granicy z Polską niemieckiego miasteczka Görlitz wybrali na burmistrza kandydata rządzącej całym krajem centroprawicowej CDU. Odrzucili tym samym kandydata skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który sensacyjnie zwyciężył w pierwszej turze.
 

Głosowanie w Görlitz potraktowano jako test tego, czy Niemcy …