Niemcy: Skrajnie prawicowa AfD usunęła ważnego polityka z partii

Andreas Kalbitz uważa usunięcie z szeregów AfD za niesprawiedliwe. / Zdjęcie via facebook @KalbitzAfD

Kierownictwo skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) postanowiło usunąć z szeregów partii szefa klubu poselskiego w landtagu Brandenburgii Andreasa Kalbitza. Powodem jest zatajenie członkostwa w neonazistowskich organizacjach. 

 

 

Decyzja o wykluczeniu Andreasa Kalbitza zapadła w piątek (15 maja) wieczorem. Kierownictwo Alternatywy dla Niemiec (AfD) zdecydowało stosunkiem głosów 7 do 5 (przy jednym głosie wstrzymującym się) o pozbawieniu „ze skutkiem natychmiastowym” członkostwa w ugrupowaniu szefa klubu poselskiego w landtagu Brandenburgii.

Niemcy: Protesty przeciw epidemicznym restrykcjom, a zakażeń znów przybywa szybciej

W kilku niemieckich miastach zorganizowano w sobotę protesty przeciw wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 restrykcjom. Tymczasem wirusolodzy alarmują, że nowych zakażonych znów przybywa w Niemczech szybciej.

AfD podzielona w sprawie wykluczenia Kalbitza

Andreas Kalbitz, przedstawiciel radykalnej, nacjonalistycznej frakcji AfD – „Skrzydło”, którą rozwiązano pod koniec kwietnia, został oskarżony o ukrywanie swojej przynależności do skrajnie prawicowych i neonazistowskich organizacji. Według szefostwa AfD Kalbitz nie ujawnił przynależności do nich we wniosku o przyjęcie do partii.

Kalbitz był członkiem nacjonalistycznej partii politycznej „Republikanie” w połowie lat 90., a także neonazistowskiej organizacji Niemiecka Młodzież Wierna Ojczyźnie (Heimattreue Deutsche Jugend; HDJ), która według wewnątrzpartyjnych zasad znajduje się na liście grup automatycznie blokujących członkostwo w AfD.

Politycy Alternatywy dla Niemiec są podzieleni w sprawie werdyktu kierownictwa partii. Georg Pazderski (potomek polskiego przymusowego robotnika w III Rzeszy), który przewodniczy frakcji AfD w berlińskim parlamencie uznał wykluczenie polityka z Brandenburgii jako „poważne potraktowanie walki z ekstremistycznymi ideami w szeregach ugrupowania”.

Jednak zastępca lidera AfD Stephan Brandner zaapelował za pośrednictwem mediów społecznościowych o zwołanie w najbliższej przyszłości partyjnego spotkania, na którym członkowie zarządu wyjaśniliby motywy swojej decyzji. Brandner przyznał, że głosował za pozostawieniem Kalbitza w szeregach ugrupowania.

Niemcy: Skrajna prawica jednak w lokalnym parlamencie w Hamburgu

Wybory regionalne w Hamburgu dały wytchnienie niemieckiej socjaldemokracji oraz potwierdziły wzrastające poparcie dla Zielonych. Do ostatnich chwil o pozostanie w lokalnym parlamencie musiała drżeć skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec.

 

 

Niemiecka socjaldemokracja może odetchnąć z ulgą. Po serii porażek w kolejnych wyborach …

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji: „Skrzydło” to skrajna prawica

W połowie marca br. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) poinformował, że będzie obserwował radykalne „Skrzydło” AfD. „Potwierdziły się podejrzenia kontrwywiadu o skrajnie prawicowy charakter „Skrzydła”, powiedział szef BfV, Thomas Haldenwang. W wyniku działań niemieckiego kontrwywiadu kierownictwo AfD zwróciło się do polityków „Skrzydła – poza Kalbitzem to m.in. Bjoern Hoecke, szef klubu poselskiego AfD w parlamencie Turyngii – o rozwiązanie grupy. I chociaż „Skrzydło” przestało istnieć z końcem kwietnia, to niemieckie władze przekonują o pozornym rozwiązaniu struktur.

Decyzja władz partii będzie miała dalekosiężne konsekwencje dla AfD. Kalbitz musi zrezygnować ze stanowiska szefa frakcji w brandenburskim landtagu. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości dojdzie do rywalizacji o władzę w partii. W rozmowie z niemiecką redakcją EURACTIV Erik Stohn z SPD powiedział, że „wykluczenie Kalbitza niczego nie zmieni w politycznej orientacji ugrupowania”.

Niemieckie media poinformowały w weekend, że wniosek o członkostwo Kalbitza w AfD, (złożony on-online w marcu 2013 r.), zaginął. Kalbitz podkreślił, że zamierza „wykorzystać wszelkie legalne możliwości, aby podważyć to, co [uważa] za błąd polityczny w wykonaniu AfD”.

Polityk może liczyć na wsparcie jednego z głównych członków partii – Alexandra Gaulanda.  Były wiceprzewodniczący ugrupowania powiedział, że „decyzja kierownictwa jest niewłaściwa a wręcz niebezpieczna dla AfD”.

Niemcy: Co dalej z Turyngią? Nowych wyborów jednak nie będzie?

Pogłębia się kryzys polityczny w położonej na wschodzie Niemiec Turyngii. Skandal wybuchł po tym, jak na premiera tego kraju związkowego wybrany został polityk lokalnej FDP. Poparła go bowiem skrajnie prawicowa AfD. Ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie dojść do nowych …

AfD wciąż czwartą siłą w Niemczech

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyłoniła w grudniu 2019 r. nowego współprzewodniczącego. 44-letni Tino Chrupalla zapowiedział walkę o umiarkowanych wyborców. Deklaracja spotkała się z krytyką bardziej radykalnego skrzydła AfD.

Tuż po swoim wyborze nowy współprzewodniczący wygłosił przemówienie, w którym zaapelował do członków partii o złagodzenie kursu ugrupowania. „Czas wysłać niemieckiemu społeczeństwu wyraźny sygnał, który dotrze zarówno na zachód, jak i wschód. Jeśli chcemy odnieść większe sukcesy, musimy się zmieniać. Chcemy iść w kierunku centrum. To jest słuszny kierunek, ponieważ CDU wciąż przesuwa się w lewo”, zapewniał Chrupalla.

Według najnowszego sondażu (7-13 maja) przeprowadzonego przez Kantar największą popularnością w Niemczech cieszy się CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel – 39 proc. Na drugim miejscu jest socjaldemokracja (SPD) – 16 proc. Zieloni zajmują trzecie miejsce – 14 proc. AfD jest czwarta  – 11 proc. (spadek o 1 proc. w porównaniu do badania z 30 kwietnia – 6 maja). Na 8 proc. poparcia może liczyć lewicowa Die Linke. Z kolei poparciem 6 proc. społeczeństwa cieszy się Wolna Partia Demokratyczna (FDP).

Największą popularnością AfD cieszy się we wschodnich landach: w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii, gdzie ugrupowanie w ostatnich wyborach do Bundestagu zdobyło ponad 20 proc.

Niemcy: AfD z nowym kierownictwem chce walczyć o bardziej umiarkowanych wyborów

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyłoniła w weekend nowego współprzewodniczącego partii. Ten zapowiedział walkę o bardziej umiarkowanych wyborców. Nie podoba się to jednak bardziej radykalnemu skrzydłu AfD.

 

Podczas sobotnio-niedzielnego zjazdu w Brunszwiku AfD wybrała na nowego współprzewodniczącego 44-letniego Tino Chrupallę, …