Nagroda Praw Człowieka im. Václava Havla dla liderki opozycji w Wenezueli

Maria Corina Machado, źródło: Flickr/World Economic Forum, fot. Bel Pedrosa (CC BY-NC-SA 2.0)

Maria Corina Machado, źródło: Flickr/World Economic Forum, fot. Bel Pedrosa (CC BY-NC-SA 2.0)

Maria Corina Machado, która stoi na czele demokratycznej opozycji w Wenezueli otrzymała tegoroczną nagrodę ustanowioną przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

 

Nagroda Praw Człowieka im. byłego prezydenta Czechosłowacji i Czech Václava Havla jest przyznawana od 2013 r. obrońcom praw człowieka lub ludziom działającym na rzecz demokracji i swobód obywatelskich.

Wenezuela: Hiszpańskie służby przygotowywały zamach na Maduro?

Kryzys dyplomatyczny między Hiszpanią a Wenezuelą osiągnął punkt kulminacyjny po tym, jak wenezuelskie służby aresztowały dwóch Hiszpanów oskarżonych o przynależność do służb specjalnych Hiszpanii, którzy mieli planować przeprowadzenie działań „terrorystycznych”, w tym próby zamachu na prezydenta kraju, Nicolása Maduro.

Nagroda dla liderki opozycji w Wenezueli

Pierwszym laureatem tego wyróżnienia był założyciel białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” Aleś Bialacki, a potem uhonorowywani byli m.in. rosyjska obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa, działaczka na rzecz praw irackich Jazydów Nadia Murad czy walczący o prawa Ujgurów w Chinach Ilham Tohti.

W zeszłym roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wyróżniło zaś tureckiego biznesmena i obrońcę praw człowieka Osmana Kavalę, który odsiaduje wyrok dożywocia w więzieniu w Turcji.

Najnowszą laureatką Nagrody Praw Człowieka im. Václava Havla została zaś liderka demokratycznej opozycji w Wenezueli Maria Corina Machado. To ona chciała stanąć w tym roku do wyborów prezydenckich przeciw rządzącemu po dyktatorsku od ponad dekady Nicolasowi Maduro, ale nie pozwolono jej zarejestrować kandydatury.

Zamiast niej wystartował Edmundo Gonzalez, który – według ujawnionych przez opozycję protokołów z głosowania – zwyciężył w głosowaniu obywateli. Maduro nie zamierzał jednak oddać władzy, a z protestami opozycji brutalnie się rozprawił. Gonzaleza zmusił zaś do ucieczki do Hiszpanii.

Wenezuela grozi Hiszpanii zerwaniem relacji

Ponieważ hiszpański parlament domaga się uznania zbiegłego jednego z liderów wenezuelskiej opozycji za zwycięzcę tamtejszych wyborów prezydenckich, parlament Wenezueli rekomenduje władzom w Caracas zerwanie relacji z Madrytem.

Podziękowania na wideo

Machado w Wenezueli została. Nie przyjechała do siedziby Rady Europy w Strasburgu, bo obawiała się, że nie będzie już mogła wrócić do swojej ojczyzny. Nagrodę w jej imieniu odebrała jest córka Ana.

Liderka wenezuelskiej opozycji nagrała jednak swoje przesłanie wideo, w którym podziękowała za wyróżnienie jej jako pierwszej osoby z Ameryki Łacińskiej.

– Jestem tym głęboko poruszona i wdzięczna. To dla mnie wielki zaszczyt. Chcę tę nagrodę zadedykować milionom Wenezuelczyków, którzy codziennie walczą o demokrację. Pokazaliśmy, że nie godzimy się na dyktaturę. Nasza walka trwa, a prawda i uczciwość zwyciężą – powiedziała Machado.

W Strasburgu pojawił się natomiast laureat nagrody z 2022 r. – rosyjski antykremlowski opozycjonista Władimir Kara-Murza, który został niedawno wypuszczony na wolność z więzienia w Rosji w ramach dużej wymiany między Rosją a Zachodem. Dopiero teraz więc Kara-Murza mógł odebrać nagrodę przyznaną mu dwa lata temu.