Nagroda Karola Wielkiego dla sekretarza generalnego ONZ

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, źródło: Flickr/UNIS Vienna, fot. Lilia Jiménez-Ertl

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, źródło: Flickr/UNIS Vienna, fot. Lilia Jiménez-Ertl

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych otrzyma prestiżową Nagrodę Karola Wielkiego. Antonio Guterres został uhonorowany za „ożywienie współpracy międzynarodowej”. Nagroda Karola Wielkiego to jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie pokoju.

 

Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest od 1950 r. Otrzymują ją wybitne osobowości ze świata polityki, które przyczyniły się do utrzymania pokoju, jedności europejskiej i współpracy międzynarodowej w Europie i na świecie. Wśród laureatów nagrody znaleźli się Winston Churchill, Robert Schumann, Vaclav Havel, Bill Clinton, Tony Blair czy Donald Tusk. W ubiegłym roku nagrodę odebrał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wyróżnienie za „ożywienie współpracy międzynarodowej”

Kapituła nagrody w tym roku postanowiła uhonorować Antonio Guterresa. Sekretarza generalnego ONZ wyróżniono za „poświęcenie się ożywieniu i wzmocnieniu współpracy międzynarodowej opartej na wartościach oraz zasadach Unii Europejskiej i Narodów Zjednoczonych”. Kapituła zauważyła, że w czasach gdy zasady demokracji i uniwersalne prawa znajdują się pod coraz większą presją, Guterres jest „znamienitym obrońcą europejskiego modelu społecznego, pluralizmu, tolerancji i dialogu na rzecz otwartych i świadomych społeczeństw, co wzmacnia wielostronną współpracę i funkcjonowanie wspólnoty międzynarodowej, która skutecznie mierzy się z wyzwaniami XXI wieku.”

Antonio Guterres pełni funkcję sekretarza generalnego ONZ od stycznia 2017 r., wcześniej (w latach 2005-2015) był natomiast Wysokim Komisarzem ONZ ds. uchodźców (UNHCR). W latach 1995-2002 pełnił natomiast funkcję premiera Portugalii.

Guterres: to politycy popychają ludzi w objęcia populizmu

Przyszły sekretarz generalny ONZ António Guterres skrytykował politykę wobec globalizacji w krajach rozwiniętych. Według niego, to ona właśnie odpowiada za wzrost populizmu w ostatnim czasie.

 

António Guterres od nowego roku zastąpi Bana Ki-Moona na stanowisku sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest …

Najważniejsza nagroda w Niemczech

Nagroda Karola Wielkiego wręczona zostanie 30 maja podczas specjalnej uroczystości w Sali Cesarskiej w ratuszu miejskim w Akwizgranie. Tego dnia przypada święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Właśnie wtedy wręczana jest nagroda. Dzień ten jest w Niemczech dniem wolnym od pracy.

Akwizgran, niegdyś siedziba nazywanego „Ojcem Europy” średniowiecznego władcy Franków Karola Wielkiego, jest jednym z inicjatorów nagrody. Laureat, oprócz pamiątkowego dyplomu i medalu, otrzymuje także czek na kwotę 5 tys. euro.

Nagroda Karola Wielkiego

Kapituła nagrody przyznaje wyróżnienie za „zasługi dla budowania europejskiej jedności”. Zdecydowała się wyróżnić Schulza za jego pracę w Parlamencie Europejskim, gdzie mimo przegranej jego grupy, Socjalistów i Demokratów, w ostatnich wyborach udało mu się utrzymać stanowisko przewodniczącego.Zasługi dla demokracji i …