Morawiecki: nie będzie wyroku TSUE, albo będzie pozytywny dla rządu

Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim, źródło: ec.europa.eu/avservices

Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim, źródło: Komisja Europejska (ec.europa.eu/avservices)

Premier Mateusz Morawiecki wyraził wczoraj (27 sierpnia) przekonanie, że Trybunał Sprawiedliwości UE wcale nie wyda wyroku ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, albo wyda w tej sprawie wyrok pozytywny dla polskich władz.

 

“Albo nie będzie wyroku TSUE, albo jeśli będzie – będzie pozytywny, albo jeśli nie będzie do końca pozytywny, myślę, że się porozumiemy z instytucjami UE” – zapewnił szef rządu w Polsat News.

Spór o Sąd Najwyższy wciąż trwa

Opozycja i część prawników broni sędziów SN uważając, że mieli oni prawo zwrócić się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi i zawiesić stosowanie części przepisów znowelizowanej ustawy o SN. Natomiast rząd, prezydent, a także politycy rządzącej koalicji ostro krytykują decyzje SN.

W reakcji na wypowiedź wicepremiera Jarosława Gowina, który nie wyklucza, że Polska zignoruje wyrok TSUE, Mateusz Morawiecki odpowiedział, że nie będziemy mieć dylematu, czy uznać wyrok, czy też go zignorować. “Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy we własnej sprawie próbują zawiesić ustawę… takiej rzeczy jeszcze nie było. Postępujemy zgodnie z konstytucją, prawem” – zapewnił.

Polska może zignorować orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE?

TSUE rozpoczął wczoraj (27 sierpnia) rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego, a nowa Krajowa Rada Sądownictwa już dziś ma zakończyć procedurę wyłaniania sędziów SN. Tymczasem wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie) nie wyklucza, że Polska zignoruje wyrok TSUE.

“To nie sąd ostateczny, tylko europejski”

“Polacy nie lubią donosicielstwa i nie mam obaw, że będziemy stać przed takim dylematem dot. wyroku TSUE. Jesteśmy prymusem w tym zakresie; jesteśmy bardzo dobrym krajem członkowskim UE – dodał premier. Zwrócił także uwagę, że procesy w TSUE ma wiele państw członkowskich. “Znam bardzo dobrze metody funkcjonowania instytucji europejskich. To nie jest sąd ostateczny, to tylko sąd europejski” – uspokajał.

Polska odrzuca zastrzeżenia KE do ustawy o Sądzie Najwyższym

Polska nie zgadza się z zarzutami KE ws. ustawy o SN i domaga się umorzenia postępowania. Rzeczniczka KE Natasha Bertaud przyznała, że KE otrzymała wczoraj (2 sierpnia) odpowiedź na procedurę ws. naruszenia prawa UE w związku z ustawą o SN i będzie analizować ten dokument.

„Większość państw UE przekonaliśmy do naszych racji”

“Konflikt z UE jest w zupełnie innej fazie. Już się nim nie martwię tak bardzo” – oświadczył szef polskiego rządu. Zdaniem Morawieckiego, w sporze o reformę sądownictwa unijne instytucje zaczynają przyznawać rację Polsce.

Polski premier w PE: Europa doświadcza demokratycznego przebudzenia

Premier Polski Mateusz Morawiecki jako ósmy przywódca państwa członkowskiego wziął udział w debacie z posłami do Parlamentu Europejskiego. Mówił m.in. o konieczności wzmocnienia polityki społecznej, napływie uchodźców i migrantów do UE oraz o koncepcji „Unii 4.0”. Europosłowie z kolei domagali …

“Sam wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przyznał, że nie chce, kierować tej sprawy na forum Rady Europejskiej. Przekonaliśmy UE, że wymiar sprawiedliwości należy reformować i należy to do kompetencji państw członkowskich” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. “To dziwne, ale mnie to nie zaskakuje, ponieważ większość państw przekonaliśmy do naszych racji” – powiedział Morawiecki.

Polska tłumaczyła się w Luksemburgu z reformy sądownictwa

Trzy godziny trwało wysłuchanie Polski podczas spotkania unijnych ministrów ds. europejskich w Luksemburgu. To kolejny etap prowadzonej wobec Warszawy przez Komisję Europejską procedury o naruszenia praworządności. Tego typu wysłuchanie odbyło się po raz pierwszy w historii UE.
 
Część dotycząca przeforsowanej przez …

“Opozycjo przestań straszyć”

Szef rządu został również zapytany o unijny budżet, w którym może zostać wprowadzona zasada uzależniająca wypłacanie pieniędzy z unijnego budżetu od przestrzegania praworządności. “Nie dostaniemy mniej pieniędzy” – zapewnił w odpowiedzi. “To są strachy na lachy. Opozycjo przestańcie straszyć” – zaapelował Morawiecki.

KE za powiązaniem funduszy UE z praworządnością

KE za powiązaniem funduszy UE z praworządnością – za uzależnieniem wypłat z unijnego budżetu od praworządności w państwach członkowskich opowiedzieli się wczoraj (25 kwietnia) wszyscy unijni komisarze. Jednak Polska jest temu rozwiązaniu przeciwna.