Morawiecki: Europejskość to zasobność polskich portfeli

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

„Europejskość rozumiemy jako wysokie zarobki, a nie eksperymenty kulturowe czy obyczajowe” – oświadczył wczoraj premier Mateusz Morawiecki w Stężycy (województwo pomorskie).

 

“Nasz program to łączenie tego, co najlepsze z przeszłości, z tym, do czego dążymy – do Polski dostatniej, gdzie europejskość rozumiemy jako konkret, jako wysokie zarobki, a nie eksperymenty kulturowe czy obyczajowe” – przekonywał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w czasie kolejnego, niedzielnego (28 lipca) pikniku rodzinnego pod hasłem „Dobry czas dla Polski”, zorganizowanego w ramach kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu.

Prezes PiS: Musimy wygrać wybory, żeby powstrzymać ofensywę zła

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie konwencji swojej partii w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać nadchodzące wybory parlamentarne, bo alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe, wzbogacony o wielką ofensywę zła.

“Pełnowartościowa” demokracja i solidarność

Szef polskiego rządu zapewnił, że obecnym władzom zależy na wprowadzeniu w Polsce “pełnowartościowej” demokracji. “Chcemy, żeby demokracja była czymś pełnowartościowym, żeby demokracja była tym systemem, poprzez który ludzie wrzucając kartkę do urny wyborczej, będą widzieli, że ma to wpływ na ich los, na los państwa” – przekonywał zgromadzonych.

Morawiecki przekonywał także, że systemem, wokół którego wszystkie działania państwowe i gospodarcze obecnej ekipy muszą się obracać jest solidarność. “To sedno, to rdzeń naszej polityki – polityki gospodarczej, polityki międzynarodowej, w której zresztą pokazujemy, że możni tego świata liczą się z nami coraz bardziej” – powiedział premier.

Europa nie powinna się poddawać w walce o praworządność

Najpoważniejszą zapaścią, jakiej doświadcza obecnie Unia Europejska, jest kryzys demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustępują jej kryzysy: migracyjny oraz strefy euro, a nawet brexit, który okazał się jedynie kosztownym wyzwaniem, a nie, jak się obawiano, głebokim kryzysem tożsamości UE.
 

 

Proces wycofywania się …

Według niego “widać to na wielu przykładach, bo jesteśmy dumnym, ambitnym narodem”. “Narodem, który wraca na należne miejsce w historii, wraca na należne miejsce w Europie, wśród dużych narodów europejskich” – podkreślił szef polskiego rządu.

Wyraził też przekonanie, że uczestnicy pikniku łączą w sobie pragnienie lepszej, silniejszej, dostatniej Polski, z piękną polską kulturą, historią i tradycją. “To jest właśnie nasz program” – oświadczył. Przekonywał, że polega on na “łączeniu tego, co najlepsze z przeszłości, z tym, do czego dążymy”, czyli do dostatniej Polski. “Dla nas europejskość to jest zasobność polskich portfeli” – powtórzył premier Morawiecki.

Prezes PiS: Rozstrzygający bój jesienią

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał wczoraj wieczorem, że jego ugrupowanie jest “gwarancją polskiej suwerenności, polskiej niezależności i polskiej drogi do przodu”. Zapewniał także, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość pozostanie przy władzy, to Polaków nie będą dotyczyły dzisiejsze zagrożenia.