Prezydent Czech: Osoby transpłciowe są „obrzydliwe”

milos-zeman-czechy-prezydent-osoby-transplciowe-lgbt-viktor-orban-wegry

Prezydent Czech odniósł się wczoraj do ustawy przyjętej niedawno na Węgrzech, uderzającej w społeczność LGBT. [facebook]

Prezydent Czech odniósł się wczoraj do ustawy przyjętej niedawno na Węgrzech, uderzającej w społeczność LGBT. Według Miloša Zemana osoby transpłciowe są „obrzydliwe”.

 

Wczoraj (27 czerwca) Miloš Zeman udzielił wywiadu w telewizji CNN Prima, w którym komentował m.in. nowo przyjęte prawo przez węgierski parlament.

Ustawa zakazuje promocji homoseksualizmu w szkołach oraz zwiększa kary za pedofilię, co zdaniem krytyków jest kolejnym działaniem premiera Viktora Orbana przeciwko osobom LGBT.

„Poddanie się zabiegowi zmiany płci jest w zasadzie popełnieniem przestępstwa, polegającego na samookaleczeniu”, powiedział czeski prezydent. „Każda operacja stanowi ryzyko, a osoby transpłciowe są dla mnie obrzydliwe”, stwierdził.

Czechy jak dotąd nie zajęły krytycznego stanowiska wobec ustawy przyjętej na Węgrzech, podczas gdy taki pogląd wyraziła ponad połowa państw unijnych, a także węgierskie partie opozycyjne i obrońcy praw człowieka. 

Na szczycie Rady Europejskiej w zeszłym tygodniu premier Holandii Mark Rutte przekazał premierowi Viktorowi Orbanowi, aby szanował prawa osób LGBT, albo opuścił Unię Europejską. 

Z kolei premier Luksemburga Xavier Bettel wskazywał, że wobec rządu Orbana powinno się rozpocząć procedurę dotyczącą naruszania wartości unijnych przez państwo członkowskie, której efektem może być odcięcie Węgier od funduszy unijnych.

Jednak według prezydenta Czech potępienie węgierskiego prawa jest równoznaczne z ingerowaniem w wewnętrzne sprawy tego kraju. Przed ubiegłotygodniowym szczytem RE Orban powiedział dziennikarzom, że nowe prawo ma na celu zapewnienie rodzicom prawa do decydowania o edukacji seksualnej ich dzieci.

„Viktor Orban twierdzi, że nie jest przeciwny homoseksualistom, ale że sprzeciwia się manipulowaniu rodzicami i dziećmi w zakresie edukacji seksualnej. Nie widzę powodów żeby się z nim nie zgadzać”, powiedział Zeman.

„Kompletnie irytują mnie sufrażystki, ruch Me Too i Prague Pride (festiwal poświęcony osobom LGBT – red.)”, dodał.