Merkel po raz czwarty?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: Bundesregierung/Denzel

Angela Merkel będzie po raz czwarty ubiegała się o fotel kanclerza w przyszłorocznych wyborach – zapowiedział szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen. Sama Merkel podtrzymuje, że swoją decyzję w tej sprawie ogłosi w stosownym momencie. Niemieccy komentatorzy przewidują, że może to nastąpić na zjeździe CDU zaplanowanym na początek grudnia.

Steinmeier na prezydenta

Kilka dni wcześniej (w niedzielę 13 listopada) rządząca w Niemczech koalicja – tworzą ją Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) kanclerz Angeli Merkel wraz z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) oraz Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) wicekanclerza Sigmara Gabriela – uzgodniła wspólną kandydaturę na urząd prezydenta. Wybór padł na ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera. Z takim poparciem ma on duże szanse na zwycięstwo w lutym przyszłego roku, kiedy to niemiecki parlament wybierze nowego prezydenta.

>> Czytaj więcej o kandydaturze Steinmeiera

Merkel na urząd kanclerski

Informację o tym, że w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych Angela Merkel będzie się ubiegała po raz czwarty o fotel kanclerza przekazał w wywiadzie dla telewizji CNN jej bliski współpracownik Norbert Roettgen. Podkreślił, że Merkel jest „filarem zachodniego systemu politycznego” i „globalnym graczem”. „Będzie kandydowała – postąpi jak odpowiedzialny przywódca” – zapewnił deputowany CDU.

Sekretarz generalny CDU Peter Tauber oświadczył natomiast, że nadal obowiązuje dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym Merkel ogłosi swoją decyzję we właściwym czasie.

Angela Merkel kieruje niemieckim rządem od 11 lat. Jej dotychczasową popularność nadwątliła forsowana przez nią w zeszłym roku polityka migracyjna. Otwartością na emigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu naraziła się bowiem znacznej części Niemców. Olbrzymia fala uciekinierów (szacuje się ją na ok. półtora miliona osób) wywołała w zeszłym roku protesty i niebezpiecznie zaktywizowała środowiska nacjonalistów. Z tego powodu niemiecki rząd podjął również decyzję o czasowym przywróceniu kontroli granicznych na wewnętrznych granicach Schengen.

>> Czytaj więcej o kryzysie migracyjnym w Niemczech