Meksyk pozywa producentów broni przemycanej ze Stanów Zjednoczonych / USA w skrócie

Z danych meksykańskiego rządu wynika, że w ostatnich 10 latach przeszmuglowano do kraju 2,5 mln sztuk broni. / Foto via unsplash [@maxzzerzz]

Meksykańskie władze domagają się 10 mld dol. odszkodowania i kontroli, komu sprzedawana jest broń |

 

 • Meksyk twierdzi, że amerykański firmy są świadome nielegalnego handlu bronią, czerpią z niego ogromne korzyści i nie tylko nie robią wystarczająco wiele, by mu przeciwdziałać, ale wręcz walczą o meksykański rynek. Dlatego meksykańskie władze zdecydowały o złożeniu pozwu przeciwko producentom broni przemycanej z terytorium USA. Z danych meksykańskiego rządu wynika, że w ostatnich 10 latach przeszmuglowano do kraju 2,5 mln sztuk broni. 70 proc. przemycanej broni pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Tylko w 2019 r. za pomocą przemyconej broni zamordowano ponad 17 tys. osób. W środę (4 sierpnia) meksykański rząd przesłał liczący 139 stron pozew do sądu w Massachusetts. Pozwał sześciu amerykańskich producentów: Smith & Wesson, Barrett Firearms, Colt’s Manufacturing Company, Glocka i Rugera. Meksykańskie władze przekonują, że firmy są odpowiedzialne za wzrost przemocy, obserwowany regularnie od 2004 r. Meksykańskie władze domagają się 10 mld dol. odszkodowania, lepszych zabezpieczeń i kontroli, komu sprzedawana jest broń. Zaznaczają, że pozew nie jest wymierzony w administrację Joego Bidena. (MK)

 • 60 urodziny obchodzi dzisiaj (4 sierpnia) były amerykański prezydent Barack Obama. Kontrowersje wzbudza przyjęcie urodzinowe polityka, który zaprosił blisko 500 osób do swojej posiadłości w Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. W USA cały czas wzrasta liczba zakażeń koronawirusem i władze apelują o nieuczestniczenie w wydarzeniach gromadzących wiele osób. Były współpracownik Obamy, obecny prezydent USA Joe Biden nie weźmie udziału w przyjęciu. (KG)
 • Bill Gates i Melinda French Gates rozwiedli się. „Najbogatsza para Ameryki” rozstała się po 27 latach małżeństwa. Po rozwodzie Gates i French zamierzają wspólnie zajmować się ich organizacją charytatywną. Założona w 2000 r. Bill&Melinda Gates Foundation przeznaczyła do tej pory 50 mld dolarów na walkę z AIDS czy ubóstwem. (KG)
 • „Prezydencki miesiąc miodowy Joe Bidena oficjalnie się zakończył. Prezydentowi przyszło się zmierzyć z dotychczas najgorszym tygodniem podczas trwającej kadencji”, podaje CNN. Pojawia się coraz więcej problemów, z którymi musi się zmierzyć Biden: rośnie liczba osób zakażonych wariantem Delta, rozłam wśród Demokratów dot. moratorium na wykonywanie eksmisji lokatorów, rekord zatrzymanych nieletnich na granicy z Meksykiem. Wszystko to spowodowało, że poparcie ze strony społeczeństwa dla polityki władz spadło. (SD)
 • Budynek Pentagonu został we wtorek (3 sierpnia) czasowo zamknięty po tym, jak na pobliskim przystanku autobusowym doszło do strzelaniny, poinformował rzecznik Departamentu Obrony. Według lokalnego portalu Arlington Now ranne zostały co najmniej trzy osoby, w tym jeden policjant. Służby poszukują jednego z podejrzanych. Gmach Pentagonu ponownie otwarto po godz. 18:00 czasu polskiego. (AK)
 • Departament Policji w Waszyngtonie ogłosił, że w wyniku samobójstwa zmarł w lipcu czwarty policjant, który strzegł Kapitolu podczas wydarzeń z 6 stycznia. Wcześniej poinformowano o trzech innych funkcjonariuszach, którzy brali udział w wydarzeniach a następnie odebrali sobie życie. (PNa)
 • Andrew Cuomo był przesłuchiwany przez 11 godzin w zeszłym miesiącu w ramach dochodzenia w sprawie zarzutów o molestowanie seksualne przeciwko niemu, poinformował w poniedziałek (2 sierpnia) The New York Times. Przesłuchanie miało miejsce 17 lipca. (SD)
 • Departament Stanu ogłosił w poniedziałek (2 sierpnia), że rozszerzy dostęp do amerykańskiego programu dla uchodźców dla Afgańczyków pracujących na rzecz USA, a nie kwalifikujących się do otrzymania specjalnej wizy imigracyjnej. Działanie to jest spowodowane obawą przed odwetem ze strony Talibów, którzy wykorzystują wycofanie się amerykańskich wojsk z Afganistanu i podbijają kolejne tereny. „Nowe przepisy rozszerzają możliwość stałego osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych dla wielu tysięcy Afgańczyków i członków ich najbliższej rodziny, których życie może być zagrożone ze względu na ich współpracę z USA”, podano w oświadczeniu Departamentu. (PNa)
 • Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przygląda się gestowi, jaki wykonała amerykańska lekkoatletka Raven Saunders na podium. Saunders zajęła drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą podczas Igrzysk Olimpijskich. Podczas dekoracji ułożyła ręce w literę „X” nad głową, co zdaniem MKOlu może stanowić naruszenie przepisów zakazujących jakichkolwiek protestów politycznych podczas dekoracji. „Niech tylko spróbują zabrać mi medal”, napisała zawodniczka na Twitterze. Nie jest to jedyny protest Amerykanów w ostatnich dniach. Męska drużyna szermierów, zakładając różowe maseczki, protestowała przeciwko swojemu koledze, który pomimo zarzutów o molestowanie seksualne został dopuszczony do udziału w zawodach. (SD)
 • Sekretarz stanu Anthony Blinken spotka się z dyplomatami Azji Południowo-Wschodniej w nadchodzącym tygodniu. Przez pięć kolejnych dni będzie on uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach, w tym w corocznym zgromadzeniu dziesięciu ministrów spraw zagranicznych Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Spotka się także z przedstawicielami Birmy, Kambodży, Laosu, Wietnamu i Tajlandii. (MKo)
 • Dziś (1 sierpnia) w USA wygasa wprowadzone przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) moratorium na wykonywanie eksmisji lokatorów. Ważność dotychczasowych przepisów mógłby przedłużyć parlament, lecz nie udało się to w wyznaczonym terminie. Wcześniej, wbrew oczekiwaniom i niemal w ostatniej chwili, prezydent Joe Biden odmówił przedłużenia ochrony lokatorów za pomocą rozporządzenia, wzywając do tego Kongres. Według agencji AP, w efekcie eksmisją w ciągu najbliższych dni zagrożone jest 3,6 mln osób. Łącznie 15 mln lokatorów mieszkających w 6,5 mln domostw zalega z opłatami o łącznej wartości 20 mld dolarów. (MK)
 • Deborah Lipstadt została mianowana przez Joego Bidena wysłannikiem prezydenta USA ds. monitorowania i walki z antysemityzmem. Lipstadt znana jest z wielu książek o Holocauście oraz z procesu, jaki o zniesławienie wytoczył jej i przegrał David Irving, historyk zaprzeczający niemieckim zbrodniom. Jak przypomina portal onet.pl, Lipstadt uważa, że polski rząd angażuje się w „miękkie kłamstwo oświęcimskie”. Lipstadt krytykowała polski rząd za politykę historyczną. Była zdecydowanym krytykiem ustawy o IPN, która umożliwiała ściganie historyków za opisywanie przypadków współudziału Polaków w niemieckich zbrodniach przeciwko Żydom. (MK)

USA: Nord Stream 2 gotowy w 99 %, ale Senatorowie nadal chcą, by Joe Biden nałożył sankcje

Senatorowie z Partii Republikańskiej grożą blokadą nominacji w Departamencie Skarbu USA. 

Jest zgoda polskiego rządu dla Marka Brzezińskiego jako ambasadora USA

Polski MSZ wysłał wczoraj do Waszyngtonu tzw. agrément, czyli zgodę na przyjęcie syna Zbigniewa Brzezińskiego w charakterze ambasadora Stanów Zjednoczonych.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.