Włochy: Premier Mario Draghi będzie kandydował na prezydenta?

premier-mario-draghi-wlochy-kandydat-prezydent

Premier Mario Draghi. / źródło: Flickr [Karwai Tang]

Szef włoskiego rządu i były prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powiedział, że nawet bez niego jako premiera stabilność Włoch nie będzie zagrożona w przyszłości. Wypowiedź została odebrana jako wyrażenie chęci ubiegania się przez Draghiego o urząd prezydenta w styczniu 2022 r.

 

 

W lutym 2022 r. włoski parlament będzie wybierał następcę powszechnie szanowanego prezydenta Sergia Mattarelli. Ten powszechnie szanowny we Włoszech polityk daje do zrozumienia, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

“Dziadek w służbie instytucji”

Wciąż nikt oficjalnie nie zadeklarował chęci ubiegania się o funkcję prezydenta po Mattarelli. Jednak premier Mario Draghi w trakcie środowej (22 grudnia) konferencji prasowej zasygnalizował chęć ubiegania się o urząd prezydenta Republiki.

Prezydent Włoch wybierany jest na siedmnoletnią kadencję poprzez tajne głosowanie w połączonych izbach parlamentu z udziałem reprezentantów regionalnych. Podczas gdy premier de facto rządzi krajem, rolą prezydenta jest pełnienie funkcji reprezentacyjnych oraz zapewnianie stabilności, m.in. poprzez pośredniczenie w rozwiązywaniu konfliktów politycznych.

„Stworzyliśmy warunki do kontynuowania pracy [rządu – red.], niezależnie od tego, kto w nim będzie”, stwierdził Draghi w przemówieniu. „Moje osobiste przeznaczenie nie ma znaczenia, nie mam żadnych szczególnych ambicji. Jestem, jak kto woli, dziadkiem w służbie instytucji”.

„Decyzja (o wyborze prezydenta – red) pozostaje w gestii partii politycznych”, podkreślił polityk.

Włochy krajem roku według The Economist

„The Economist” chwali reformy włoskiego szefa rządu i jego zdolności przywódcze, ale obawia się, że jeśli zostanie prezydentem, “może go zastąpić mniej kompetentny premier”.

Skrócona kadencja zagrożeniem dla koalicji rządzącej?

Jeśli obecny premier zostanie wybrany na prezydenta, oznaczałoby to, że po niespełna roku pełnienia funkcji, konieczna stanie się rekonstrukcja rządu. Draghi twierdzi jednak, że jego rząd zrealizował już większość swoich zadań oraz że Włochom nie grozi kryzys polityczny.

Włoska scena polityczna znana jest ze swojej niestabilności. Spośród ostatnich 10 premierów kraju tylko Silvio Berlusconi utrzymał swoją pozycję przez dłużej niż 4 lata. Mario Draghi twierdzi jednak, że w kraju “istnieją warunki do osiągnięcia stabilności”.

Nie zgadzają się z tym jednak liderzy włoskich partii, którzy ostrzegali, że odejście niezależnego Draghiego, który kieruje rządem jedności narodowej – wspierają go niemal wszystkie główne siły polityczne z wyjątkiem prawicowych Braci Włoskich – może spowodować rozpad tworzonej przez nie koalicji. 

Do tego nie chce dopuścić sam premier, którego zdaniem koalicja rządząca musi utrzymać się aż do wyborów parlamentarnych zaplanowanych w połowie 2023 r. „Konieczne jest, aby parlament kontynuował pracę do końca kadencji, aby nadal walczyć z pandemią, pobudzać wzrost gospodarczy i wdrożyć unijny Fundusz Odbudowy”, podkreślił Draghi.

Jednak już samo wspomnienie możliwości odejścia Draghiego z funkcji premiera zagroziło stabilności koalicji.

Włochy i Francja pogłębiają współpracę. Macron i Draghi chcą silniejszej UE

Celem porozumienia jest wzmocnienie dwustronnych relacji między Paryżem a Rzymem oraz wspólne działanie na rzecz wzmocnienia autonomii i suwerenności Unii Europejskiej.

Europejski technokrata

Utworzenie rządu przez Draghiego w lutym br. było pomysłem obecnego prezydenta Włoch, Sergio Mattarelli. W obliczu kryzysu oraz złej sytuacji pandemicznej, chcąc uniknąć przeprowadzenia w tym czasie przedterminowych wyborów, zlecił on Mario Draghiemu utworzenie eksperckiego rządu.

Wybór Draghiego nie był przypadkowy, jako że posiada on doświadczenie w zarządzaniu kryzysowym. Obecny premier znany jest m.in ze stabilizacji europejskich rynków finansowych po światowym kryzysie finansowym, gdy pełnił funkcję prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Przed jego trwającą od 2011 do 2019 kadencją w EBC, Draghi zarządzał również Bankiem Włoch.

Obecny premier jest też europejskim technokratą, podobnym pod względem sposobu sprawowania władzy do byłej kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. Jej odejście ze sceny politycznej może też, w ocenie Politico, stworzyć dla Draghiego okazję do zostania faktycznym liderem Europy.