Marine Le Pen zapowiada Frexit i wyjście Francji z NATO

www.marine2017.fr/

Rozpisanie referendum ws. wyjścia Francji z UE, rezygnacja z euro, a także opuszczenie NATO, to niektóre elementy programu, jaki kandydatka Frontu Narodowego na prezydenta Francji Marine Le Pen przedstawiła w czasie weekendowego konwentu partii w Lyonie.

 

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji przewidziana jest na kwiecień a druga na maj. Jak przewidują sondaże, Marine Le Pen ma szansę wygrać tę pierwszą, ale w drugiej ustąpi zarówno kandydatowi konserwatywnemu Françoisowi Fillonowi, jak i centrowemu Emmanuelowi Macronowi.

>> Czytaj więcej o wynikach sondaży przedwyborczych

„Jeszcze nie przestaliśmy być Francuzami”

Program szefowej nacjonalistycznego, antyunijnego i antyimigracyjnego Frontu Narodowego (FN) przedstawił w Lyonie szef sztabu wyborczego FN David Rachline. Zawarty jest w 144 zobowiązaniach, które Le Pen zamierza zrealizować po wygranej w wyborach. Pod hasłem „Jeszcze nie przestaliśmy być Francuzami” (zaczerpniętym z Victora Hugo) Le Pen obiecuje Francję „wolną”, „bezpieczną”, „bogatą”, „sprawiedliwą”, „dumną”, „wpływową” i „trwałą”.

Suwerenność narodowa przede wszystkim

Przede wszystkim zamierza przywrócić suwerenność narodową (monetarną, legislacyjną, terytorialną i gospodarczą) poprzez m.in. rozpisanie referendum ws. wystąpienia Francji z UE. Zapowiedziała już nawet „Frexit” na wzór brytyjski. Rozważa także wystąpienie kraju z sojuszu obronnego NATO. „Francja nie może być wciągana w wojny, które nie są jej wojnami” – argumentuje w swoim programie. FN chce jednocześnie zwiększyć wydatki na obronność (najpierw do 2 proc., a potem nawet do 3 proc. PKB), przywrócić obowiązkową służbę wojskową, a także zdecydowane wzmocnić siły bezpieczeństwa.

Po zwycięstwie Le Pen planowane jest ponadto wystąpienie ze strefy Schengen, zastąpienie międzynarodowych umów handlowych „inteligentnym protekcjonizmem” i wsparciem francuskich rolników i rybaków. Partia deklaruje także, że nie zamierza podnosić podatku VAT, chce natomiast obniżyć opodatkowanie dochodów.

W kwestii imigracji kandydatka FN na prezydenta zaproponowała m.in. ograniczenie jej do 10 tys. ludzi rocznie, a także m.in. odebranie możliwości podwójnego obywatelstwa dla nie-Europejczyków.

Reforma państwa

Le Pen zamierza też zorganizować referendum ws. zmian konstytucyjnych i ustanowić warunek wprowadzania wszelkich zmian w ustawie zasadniczej właśnie w drodze referendum. Chce także zmniejszyć liczbę parlamentarzystów (deputowanych z 577 do 300, a senatorów z 348 do 200) i poziomów administracyjnych z sześciu do trzech: gminy, departamenty i poziom państwa). Kandydatka FN na prezydenta obiecuje ponadto m.in.: reindustrializację kraju, zmianę prawa pracy, reformę służby zdrowia oraz walkę z terroryzmem i obronę przed globalizacją.

Program Marine Le Pen (w języku francuskim) TUTAJ