Polska ma wreszcie nowego RPO

Marcin Wiącek, RPO, Polska, Sejm, Senat, Rzecznik Praw Obywatelskich

Prof. Marcin Wiącek został powołany przez Sejm na urząd RPO

Senat wyraził wczoraj zgodę i profesor prawa Marcin Wiącek został nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Za kandydaturą popartą przez część opozycji oraz – co było pewnym zaskoczeniem – również PiS, opowiedziało się 93 ze stu senatorów. Nikt nie był przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu.

 

W ten sposób, w szóstym podejściu kończy się długotrwały proces wysuwania i odrzucania kolejnych kandydatów na następcę Adama Bodnara, którego kadencja zakończyła się już niemal rok temu. Nowy RPO złoży ślubowanie przed Sejmem najprawdopodobniej jutro (23 lipca), a już po wczorajszym głosowaniu w Senacie powiedział dziennikarzom, że jest „to dobry dzień dla ochrony wolności i praw człowieka w Polsce”.

Nowego rzecznika udało się wybrać dzięki wsparciu jego kandydatury przez klub PiS. Już na początku lipca szef tego klubu Ryszard Terlecki poinformował niespodziewanie, że prof. Marcin Wiącek jest również kandydatem PiS. Było to o tyle zaskakujące, że jeszcze w połowie czerwca posłowie rządzącego urupowania w większości głosowali przeciw Wiąckowi, wspierając jego kontrkandydatkę – niezależną senator Lidię Staroń.

W szóstej próbie Sejm znów wybrał RPO. Chyba skutecznie

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich – prof. Marcin Wiącek uzyskał poparcie zdecydowanej większości posłów.

Credo nowego RPO: ochrona godności

Dziękując za wybór Marcin Wiącek zapowiedział, że jego credo na najbliższe pięć lat, to “ochrona godności każdej osoby, która przyjdzie do biura RPO z prośbą o pomoc”. “Każda osoba uzyska moją pomoc i do tego się zobowiązuję”, oświadczył po głosowaniu.

“Przede wszystkim będę chciał wystąpić do Komendanta Głównego Policji w sprawie wrażliwości policjantów w stosunku do zatrzymywanych. Chciałbym również spotkać się z organizacjami pozarządowymi i zająć się problemami osób najbardziej wykluczonych”, wyliczał  nowy RPO w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o najbliższe plany.

Sprecyzował, że chodzi o ludzi starszych, osób z niepełnosprawnościami, i tych dotkniętych kryzysem bezdomności. Dodał, że zamierza ponadto “przygotować raport dotyczący problemów, jakie obnażyła pandemia koronawirusa”. Natomiast w odpowiedzi na pytanie dotyczące ew. zmian personalnych w biurze RPO prof. Wiącek oświadczył, że „dołącza do zespołu”.

Trybunał Konstytucyjny odroczył sprawę ws. konstytucyjności prawa unijnego w Polsce

Wniosek o rozstrzygnięcie o wyższości konstytucji nad prawem unijnym złożył do TK premier Mateusz Morawiecki.

Konstytucja RP najwyższym prawem, ale…

“Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej”, oświadczył Więcek w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o spór wokół wyższości prawa UE nad krajowym. Zwrócił jednak uwagę, że “w kwestii sporu pomiędzy wyższością prawa unijnego nad prawem polskim państwo nie daje obywatelom dobrego przykładu”.

Natomiast w odniesieniu do orzeczenia TSUE nakazującego natychmiastowe wstrzymanie działań Izby Dyscyplinarnej SN nowy RPO przyznał, że powinna ona zawiesić swoją działalność. “Należy jak najszybciej wykonać postanowienie TSUE”, podkreślił prof. Wiącek.

Polska na coraz bardziej kolizyjnym kursie z UE

TSUE  uwzględnił wszystkie zarzuty KE i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.