Manfred Weber apelował w Warszawie o głosowanie na Koalicję Europejską

Szef EPL w PE Manfred Weber i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w Warszawie, źródło twitter EPP

Szef EPL w PE Manfred Weber i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w Warszawie, źródło twitter EPP

Szef Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim i jej kandydat na stanowisko szefa KE Manfred Weber apelował wczoraj w Warszawie o udział w niedzielnych wyborach do PE. Wspólnie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim zachęcali do głosowania na „proeuropejską listę” Koalicji Europejskiej w wyborach do unijnego zgromadzenia.

 

W całej Unii Europejskiej wybory do PE odbywają się od czwartku do niedzieli 23-26 maja. W Polsce – podobnie jak w 20 innych państwach UE – głosowanie odbędzie się w niedzielę. Obywatele  Holandii i Wielkiej Brytanii poszli do urn już wczoraj, a dziś zrobią to Irlandczycy. W sobotę wybory odbędą się na Łotwie, Malcie i w Słowacji, natomiast Czesi swoich europosłów będą wybierać przez dwa dni: piątek i sobotę.

Timmermans i Weber w tym tygodniu w Warszawie

W ostatnim tygodniu kampanii przed wyborami do PE Polskę odwiedzą dwaj główni kandydaci na stanowisko szefa Komisji Europejskiej: holenderski socjalista Frans Timmermans i niemiecki chadek Manfred Weber. Timmermans już dziś, a Weber – w czwartek.

Weber: To będzie przełomowa chwila

“To będzie przełomowa chwila dla Europy, niech wszyscy ludzie wykorzystają swoje prawo do głosowania – zachęcał Manfred Weber do udziału w wyborach do PE. Spotkał się też z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i obaj zachęcali wczoraj (23 maja) do głosowania na „proeuropejską listę” Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ich zdaniem, tylko głos oddany na KE jest gwarancją, że Polska będzie współtworzyć przyszłość Europy.

Wygrana Koalicji Europejskiej da Polsce silną i wiarygodną delegację w PE

Szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim, który ubiega się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej, apelował o udział w niedzielnych wyborach do PE i głosowanie na partie, którym leży na sercu dobro Europy, zwłaszcza właśnie na Koalicję Europejską (PO w Parlamencie Europejskim należy do Europejskiej Partii Ludowej).

Viktor Orban wycofuje poparcie dla Manfreda Webera

Premier Węgier oświadczył, że jego ugrupowanie FIDESZ (które wchodzi w skład Europejskiej Partii Ludowej) wycofuje swoje poparcie dla kandydata EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Orban uznał, że Weber „obraził Węgry”.
 

Viktor Orban poinformował o swojej decyzji po spotkaniu w Budapeszcie …

Wtórował mu Rafał Trzaskowski, który jest także wiceprzewodniczącym EPL. Według niego niedzielne wybory zadecydują czy  Polska będzie miała w PE silną i efektywną delegację. Jego zdaniem to kandydaci Koalicji Europejskiej mają „olbrzymią wiarygodność” i swoim życiem zaświadczyli, że umieją walczyć o polskie interesy. “To są ludzie, którzy nie nauczyli się miłości do Europy dopiero dwa tygodnie temu, tylko ludzie, którzy pracowali wiele, wiele lat nad tym, żeby Polska była silna w UE” – zauważył.

Wkrótce decyzja ws. przyszłych funduszy regionalnych Wspólnoty

Weber przypomniał także, że kwestia przyszłych funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój regionalny będzie się rozstrzygała tuż po wyborach do PE. “Naszym celem w redystrybucji funduszy regionalnych jest to, by nikt nie był zmuszony do opuszczenia swojego regionu z uwagi na ekonomiczne warunki życia. Chcemy stworzyć równe warunki życia w całej Europie” – podkreślił tzw. spitzenkandidat największej frakcji w PE na szefa nowej KE.

Premier Grecji: Weber nie powinien zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej

Premier Grecji Alexis Tsipras zaapelował do polityków wchodzących w skład europejskich ugrupowań politycznych o uniemożliwienie objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej przez Manfreda Webera. Jego zdaniem kandydata europejskich chadeków dyskwalifikują „skrajnie prawicowe poglądy, neoliberalizm i nieobliczalność”.
 

Manfred Weber jest przedstawicielem bawarskiej partii chadeckiej …

Polska w trudnej sytuacji

Szef EPL w unijnym zgromadzeniu zwrócił także uwagę na zmiany klimatu i unijnej odpowiedzialności ekologicznej, co budzi szczególne zaniepokojenie zwłaszcza młodych ludzi w państwach członkowskich. Zapewnił, że celem jego frakcji jest osiągnięcie w 2050 r. zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla w Europie. Przyznał przy tym, że Polska “jest w trudnej sytuacji” z powodu swego uzależnienia od węgla. “Musimy znaleźć równowagę między zachowaniem miejsc pracy a wyzwaniami ekologicznymi” – podkreślił.

Kandydaci na szefa Komisji Europejskiej o migracji i ochronie środowiska

W Parlamencie Europejskim w politycznej debacie starli się ze sobą kandydaci na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Najwięcej emocji wzbudziły wątki związane z migracją oraz ochroną środowiska.
 

Do debaty nie stanęli reprezentanci wszystkich frakcji zasiadających w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Dyskutowali Manfred …