Zespół Måneskin zwycięzcą Eurowizji. Włochy wygrywają pierwszy raz od 31 lat

Måneskin, Eurowizja

Zespół Måneskin z Włoch, zwycięzcy 65. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji [Twitter, ManeskinOfficial, @thisismaneskin]

Włoski zespół Måneskin zwyciężył w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbył się w holenderskim Rotterdamie. To pierwsza wygrana Włochów od 31 lat. Reprezentant Polski Rafał Brzozowski nie dostał się do finału. W drugim półfinale zdobył 14. miejsce na 17 krajów.

 

Eurowizja odbyła się w tym tygodniu po dwuletniej przerwie. W ubiegłym roku konkurs odwołano ze względu na pandemię koronawirusa. Gospodarzem 65. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji była Holandia, która otrzymała to prawo ze względu na zwycięstwo reprezentującego ten kraj Duncana Laurence’a w 2019 r.

Po podliczeniu głosów jurorów i telewidzów najwięcej, bo 524 punkty zebrała grupa Måneskin z Włoch, która zaprezentowała piosenkę „Zitti E Buoni”. Najwięcej głosów samych jurorów zdobył natomiast reprezentant Szwajcarii, 22-letni Gjon’s Tears z piosenką „Tout l’Univers”, uzyskując 267 głosów.

Włosi odnieśli zwycięstwo po 31-letniej przerwie. Po raz ostatni wygraną temu krajowi przyniósł Toto Cutugno w 1990 r. z piosenką „Insieme: 1992”.

Kto wystąpił w finale?

Na scenie hali Ahoy w Rotterdamie zaprezentowali się wykonawcy z 26 państw. Oprócz gospodarzy oraz Włoch w finale wystąpili także pozostali reprezentanci tzw. Wielkiej Piątki, czyli Francji (Barbara Pravi, „Voilà”), Hiszpanii (Blas Cantó, „Voy A Quedarme”), Niemiec (Jendrik, „I don’t feel hate”), Wielkiej Brytanii (James Newman, „Embers”), a także krajów, które awansowały po dwóch półfinałach.

Po pierwszym półfinale do finału dostały się Litwa (The Roop, „Discoteque”), Rosja (Mazinha, „Russian Woman”), Szwecja (Tusse, „Voices”), Cypr (Elena Tsagrinou, „El Diablo”), Norwegia (TIX, „Fallen Angel”), Belgia (Hooverphonic, „The Wrong Place”), Izrael (Eden Alene, „Set Me Free”), Azerbejdżan (Efendi, „Mata Hari”), Ukraina (Go_A, „Shum”) i Malta (Destiny, „Je Me Casse”).

Po drugim półfinale dołączyły do nich San Marino (Senhit, „Adrenalina”), Grecja (Stefania, „Last Dance”), Mołdawia (Natalia Gordienko, „SUGAR”), Islandia (Daði og Gagnamagnið, „10 years”), Serbia (Hurricane, „Loco Loco”), Albania (Anxhela Peristeri, „Karma”), Portugalia (The Black Mamba, „Love is On My Side”), Bułgaria (VICTORIA, „Growing Up Is Getting Old”), Finlandia (Blind Channel, „Dark Side”) i wspomniana Szwajcaria.

Eurowizja – konkurs teoretycznie bez polityki

Dziś (22 maja) wieczorem w Rotterdamie odbędzie się finał 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zabraknie w nim polskiego reprezentanta, który odpadł już w półfinale, ale – jak to często bywa – nie zabraknie innych emocji. Także politycznych.

 

Organizatorem konkursu jest od 1956 …

Kim są tegoroczni zwycięzcy?

Zespół Måneskin powstał w 2016 r. W jego skład wchodzą: wokalista Damiano David, gitarzyści Victoria De Angelis i Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio. Muzycy znają się jeszcze z czasów szkolnych.

Niezbyt włosko brzmiącą nazwę grupa zawdzięcza gitarzystce, która jest pochodzenia duńskiego. „Måneskin” w tym języku oznacza „światło księżyca”. Członkowie zespołu określają swoją muzykę jako połączenie różnych podgatunków rocka, m.in. rocka alternatywnego, funk rocka i glam rocka.

Måneskin był jednym z faworytów tegorocznej Eurowizji. Statystyki serwisu Spotify za okres od marca do maja br. pokazują, że spośród wszystkich piosenek tegorocznego konkursu właśnie „Zitti E Buoni” okazał się najpopularniejszym utworem wśród użytkowników.

Tydzień w skrócie: Rozejm na Bliskim Wschodzie / Zbliżenie USA-Rosja / El Diablo dzieli Cypr

Czy to koniec niepokojów pomiędzy Izraelem a Palestyną? Co dalej z Nord Stream 2? Czy Marine le Pen ma się czego obawiać?

Jak wypadła Polska?

Nasz kraj w tegorocznej edycji Konkursu Eurowizji reprezentował Rafał Brzozowski, znany m.in. z piosenek „Tak Blisko” czy „Za Mały Świat”. Na Eurowizji Brzozowski wykonał utwór „The Ride”. Piosenkarza wspierała grupa tancerzy, przygotowanych do występu przez znanego choreografa Agustina Egurrolę.

Wokalista wystąpił w drugim półfinale, jednak nie udało mu się awansować do finału konkursu. Ostatecznie zajął 14. miejsce spośród 17 krajów uczestniczących w drugim półfinale. Co ciekawe, polski artysta w głosowaniu otrzymał aż 12 punktów z San Marino.

Piosenka „The Ride” (ang. „przejażdżka”) została skomponowana przez kompozytorów ze Szwecji: Joakima Övreniusa, Thomaas Karlssona, Clarę Rubensson i Johana Mauritzsona. Klip do utworu został nakręcony w Muzeum Neonów przy ulicy Mińskiej w Warszawie.