Małe szanse premier May w dzisiejszym głosowaniu ws. brexitu

Brytyjska premier Theresa May, źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,22812271,premier-theresa-may-w-czwartek-w-warszawie-co-powie-o-praworzadnosci.html

Brytyjska premier Theresa May, źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,22812271,premier-theresa-may-w-czwartek-w-warszawie-co-powie-o-praworzadnosci.html

W brytyjskim parlamencie ma się dziś odbyć przełożone z grudnia głosowanie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jeszcze wczoraj premier Theresa May ostrzegła, że odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy ws. brexitu może doprowadzić do bezumownego opuszczenia Wspólnoty lub pozostania w UE.

 

Brexit: Głosowanie w Izbie Gmin odłożone

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May odłożyła zaplanowane na dziś (11 grudnia) głosowanie w Izbie Gmin nad projektem umowy określającej warunki brexitu. Szefowa brytyjskiego rządu chce mieć więcej czasu, aby przekonać posłów do poparcia porozumienia. Wszystko wskazywało bowiem, że rząd poniósłby …

Wcześniej szefowa brytyjskiego rządu w specjalnym liście zaapelowała do unijnych przywódców o udzielenie dalszych gwarancji, ci jednak ponownie odmówili.

May apeluje o wzmocnienie wspólnego zobowiązania

W liście do szefów KE i Rady Europejskiej Jean-Claude`a Junckera i Donalda Tuska Theresa May zwróciła uwagę na zastrzeżenia brytyjskiego parlamentu dotyczące wynegocjowanego z UE w listopadzie porozumienia ws. warunków wyjścia ze Wspólnoty. Próbując uzyskać dodatkowe ustępstwa ze strony Unii przed zaplanowanym na dziś (15 stycznia) głosowaniem w Izbie Gmin nad tym dokumentem, szefowa rządu wyraziła oczekiwanie, że proces wyjścia jej kraju z UE – łącznie z przewidywanym okresem przejściowym – uda się zakończyć „najpóźniej do końca 2021 roku”.

Brytyjska premier zaapelowała przy tym do unijnych przywódców o „wzmocnienie wspólnego zobowiązania na rzecz szybkiego i energicznego ustalenia podstaw przyszłych relacji”. Sprecyzowała, że chodziłoby o potwierdzenie ze strony Unii, że negocjacje w tej sprawie zostaną podjęte natychmiast po przyjęciu listopadowej umowy w Izbie Gmin, a ponadto będą obejmowały wszystkie propozycje prowadzące do uniknięcia kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego (backstop) dla Irlandii Północnej (taki mechanizm miałby obowiązywać w razie braku szybkiego porozumienia co do warunków przyszłej współpracy).

Jest wstępny projekt porozumienia ws. brexitu

Udało się osiągnąć techniczne porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. warunków brexitu. Dokument musi jednak zyskać polityczne poparcie w Londynie i Brukseli. Brytyjski rząd odbędzie dziś (14 listopada) specjalne posiedzenie w tej sprawie.
 
Premier Theresa May i jej ministrowie …

Unijni przywódcy konsekwentnie odmawiają

W odpowiedzi na list May Juncker i Tusk podkreślili, że nie mogą zgodzić się na nic, co zmieniałoby „porozumienie rozwodowe” zawarte przez UE i Wielką Brytanię lub było z tym dokumentem niezgodne. Podkreślili przy tym, że wynegocjowane porozumienie jest „sprawiedliwym kompromisem” i ma zapewnić uporządkowane wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE i ograniczyć negatywne skutki brexitu. Zadeklarowali także gotowość Unii do podpisania zawartej w listopadzie umowy tuż po zakończeniu głosowania nad tym dokumentem w  brytyjskim parlamencie.

Szczyt UE: Nie będzie nowych negocjacji na temat brexitu

Przywódcy 27 państw członkowskich potwierdzili na szczycie w Brukseli, że nie ma mowy o ponownym otwarciu negocjacji między UE a Wielką Brytanią. Dali jednak oficjalne gwarancje, że budzący spory na Wyspach tzw. mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej będzie tymczasowy, a …

Obaj politycy zobowiązali się ponadto w imieniu UE do szybkich prac nad porozumieniem handlowym ze stroną brytyjską przed grudniem 2020 roku tak, żeby uniknąć uruchomienia backstopu. Zapewnili też, że prace nad tym porozumieniem mogą się rozpocząć natychmiast po podpisaniu porozumienia rozwodowego.

Juncker i Tusk zapewnili przy tym, że UE nie chciałaby uruchomiać backstopu i uspokajali, że nawet w przypadku takiej konieczności awaryjny mechanizm będzie obowiązywał jedynie do czasu wypracowania lepszego porozumienia. Unijni przywódcy zadeklarowali również gotowość do przedłużenia okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii po brexicie.

Wielka Brytania: Rząd zatwierdził projekt umowy ws. brexitu

Brytyjska premier poinformowała, że członkowie jej gabinetu zaaprobowali na specjalnym posiedzeniu rządu projekt umowy, która określa warunki opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Oznacza to, że umowa może zostać sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu.
 
Specjalne posiedzenie brytyjskiego rządu trwało 5 godzin. …

May: To najlepsze możliwe porozumienie

We wczorajszym wystąpieniu w angielskim Stoke (którego mieszkańcy w większości zagłosowali w 2016 roku za wyjściem kraju z UE) brytyjska premier przyznała, że mimo wysiłków nie otrzymała ze strony Unii gwarancji ws. terminu wejścia w życie umowy o przyszłych relacjach ze Wspólnotą. “Nie udało nam się tego uzyskać, uzyskaliśmy jednak wartościowe wyjaśnienia i zapewnienia, które możemy przedstawić Izbie Gmin, między innymi że będziemy chcieli szybko ustalić przyszłe relacje, aby rozwiązanie awaryjne (backstop) nigdy nie zostało użyte” – podkreśliła.

May oświadczyła też, że „w pełni rozumie, że nowe prawne i polityczne gwarancje zawarte w liście od Tuska i Junckera nie idą tak daleko, jak chcieliby tego niektórzy posłowie”. Wyraziła jednak przekonanie, że brytyjscy „deputowani mają teraz najjaśniejsze możliwe potwierdzenie, że to najlepsze porozumienie, jakie jest możliwe i jakie zasługuje na ich poparcie”.

Szczegółową interpretację listu szefowa brytyjskiego rządu ma przedstawić przed dzisiejszym głosowaniem w Izbie Gmin. Ma też odpowiedzieć na pytania posłów, próbując ich przekonać do poparcia umowy z UE. May zwróciła przy tym uwagę, że odrzucenie porozumienia i rezygnacja z brexitu byłyby pierwszym w brytyjskiej historii przykładem niezrealizowania przez polityków woli wyrażonej przez wyborców w referendum oraz wyraźnie naruszałyby zobowiązanie złożone w kampanii referendalnej.

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn chce wcześniejszych wyborów

Zdaniem lidera opozycyjnej Partii Pracy tylko wcześniejsze wybory parlamentarne pomogą przełamać impas wokół umowy brexitowej. Bardzo wiele wskazuje bowiem na to, że w zaplanowanym na przyszły wtorek (15 stycznia) głosowaniu w Izbie Gmin posłowie odrzucą projekt porozumienia z UE.
 

W Izbie …

Niewielkie szanse na zatwierdzenie umowy ws. brexitu

Obserwatorzy przewidują jednak, że szefowa mniejszościowego rządu ma  niewielkie szanse na wygraną. Sprzeciw zapowiedziały bowiem nie tylko wszystkie partie opozycyjne, ale także ponad stu deputowanych jej własnej Partii Konserwatywnej oraz 10 posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP), którzy dotychczas wspierali jej gabinet.

Według BBC May może przegrać decydujące głosowanie nawet 228 głosami, co byłoby jedną z największych porażek urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Sytuacji nie zmieni raczej nawet fakt, że w ostatnich dniach kilkoro posłów, wcześniej przeciwnych projektowi umowy, zapowiedziało poparcie dla wynegocjowanej przez May “umowy rozwodowej”.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca.

Theresa May: Brexit odbędzie się zgodnie z planem

Brytyjska premier poinformowała podczas pierwszej w tym roku sesji pytań w Izbie Gmin, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się tak jak zaplanowano – 29 marca. Apelowała przy tym o przyjęcie przez posłów projektu umowy brexitowej.
 

W brytyjskiej prasie pojawiły …