Macron zyskał w sondażach

Emmanuel Macron, źródło Wikipedia

Emmanuel Macron, źródło Wikipedia

Prezydent Francji, po wielu tygodniach spadków w badaniach poparcia i zaufania społecznego, zanotował wzrost sympatii Francuzów. Zbyt wcześnie jednak, aby ocenić, czy to jednorazowa zmiana, czy też odwrócenie negatywnego dla Macrona trendu.

 

Najnowszy sondaż poparcia społecznego dla Emmanuela Macrona przeprowadził instytut IFOP. Wyniki opublikował w niedzielę tygodnik „Le Journal du Dimanche”. 46 proc. ankietowanych oceniło prezydenta Francji i jego działalność pozytywnie. Oznacza to wzrost poparcia o 4 p.p. w stosunku do październikowego badania. O 5 p.p. wzrosła też liczba osób, które „raczej go popierają”. Co więcej, zmniejszył się także – o 4 p.p. – odsetek osób, które „zdecydowanie nie popierają” Macrona.

Nie jest zaskoczeniem, że zadowoleni z dotychczasowego przebiegu kadencji są przede wszystkim zwolennicy założonego na fali wyborczego sukcesu prezydenckiego ugrupowania Naprzód Republiko! (La République en marche!). Aż 92 proc. zwolenników partii, która przebojem wdarła się do parlamentu i przejęła w nim większość popiera wciąż Macrona. Reszta zwolenników prezydenta to przede wszystkim wyborcy centrystów (57 proc. wyborców Unii Demokratów i Niezależnych / Union des démocrates et indépendants) i centroprawicy (53 proc. zwolenników Republikanów). Gorzej poparcie dla Macrona wygląda po lewej stronie sceny politycznej, bo tylko 41 proc. wyborców socjalistycznych dobrze ocenia Macrona. Wśród sympatyków pozostałych ugrupowań (np. Frontu Narodowego lub skrajnej lewicy) pozytywnie ocenia Macrona mniej niż 20 proc. ankietowanych.

Francja: Największy od dekady strajk sektora publicznego

Ponad 130 manifestacji w 90 miastach kraju. Do strajku przeciw reformie kodeksu pracy wezwało aż 9 central związkowych. Strajkują m.in. lekarze, urzędnicy, policja i nauczyciele. Odwołano też 1/3 lotów.
 
Złość związkowców wywołały nowe plany prezydenta Emmanuela Macrona, który dla oszczędności budżetowych …

Stały trend czy błąd statystyczny?

Na razie trudno ocenić czy wzrost poparcia dla prezydenta to przełamanie negatywnego dla niego trendu jaki rozpoczął się latem. Choć Macron urzęduje dopiero od maja, jego kadencja od początku wzbudzała wiele emocji. Najwięcej z nich związanych jest z jednym z flagowych punktów programu wyborczego – reformą kodeksu pracy. Pięć rozporządzeń, które m.in. poluzowały możliwość zwolnienia z pracy (w założeniu mają zachęcać do zwiększenia zatrudnienia) wywołały spore protesty związków zawodowych, zwłaszcza związanych ze skrajną lewicą. Prezydent chce bowiem także osłabić rolę central związkowych, które tradycyjnie we Francji cieszą się bardzo mocną pozycją.

Wydaje się jednak, że związkom i skrajnej lewicy, mimo szumnych zapowiedzi, nie udało się wykoleić reformy. Niedawny kontrkandydat Macrona w wyborach prezydenckich Jean-Luc Mélenchon zmobilizował jedynie tradycyjny elektorat skrajnej lewicy, a jego ruch Francja Niepokorna (France Insoumise) nie stał się poważną siłą opozycyjną wobec prezydenta. Targany wewnętrznymi napięciami i szykujący się do przemiany w nowocześniejsze ugrupowanie Front Narodowy także na razie nie rozpoczął żadnych poważnych działań wymierzonych w prezydenta i jego ugrupowanie.

Sam Macron spodziewał się poważnych spadków notowań w pierwszej fazie swojej prezydentury. Wielokrotnie w wywiadach prasowych i telewizyjnych podkreślał, że liczy na odbicie, gdy Francuzi odczują pozytywne skutki jego polityki. Wielu komentatorów zaczynało się już jednak zastanawiać czy spadek poparcia (najwyższy w tak krótkim okresie wśród francuskich prezydentów) będzie do odrobienia. Najnowszy sondaż IFOP na pewno wlał sporo  optymizmu w serca osób z najbliższego otoczenia Macrona. Niekoniecznie jednak możemy mieć do czynienia ze stałym trendem. Opublikowany w ostatni czwartek sondaż BVA przeprowadzony dla dziennika regionalnego „Ouest-France” pokazał wynik podobny do wyników z października. W tym badaniu aż 57 proc. ankietowanych wyraziło rozczarowanie prezydenturą Macrona.

Emmanuel Macron przedstawił swój pomysł na UE

Prezydent Francji przemawiał w Paryżu na Sorbonie. Zaproponował utworzenie nowych unijnych urzędów, a także wspólnych sił wojskowych. Wśród największych wyzwań stojących przed UE wymienił zaś bezpieczeństwo, cyfryzację, zmiany klimatyczne i globalizację.
 
„Europa jest zbyt słaba, za mało skuteczna i zbyt wolna” …