Macron traci troje ministrów

Emmanuel Macron// Źródło: En Marche

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął dziś rezygnację z rządu trojga ministrów. Odeszli z powodu oskarżeń o nieprawidłowości w zatrudnianiu przez nich asystentów, gdy byli jeszcze europosłami.

 

Niecały miesiąc po objęciu władzy prezydent Francji Emmanuel Macron musi się zmierzyć z kryzysem w rządzie. Wczoraj (20 czerwca) i dziś (21 czerwca) do dymisji podało się łącznie troje ministrów francuskiego rządu. Macron już przyjął ich rezygnacje.

Wszyscy ludzie Macrona – Nowy rząd Francji ponad podziałami

W nowym rządzie Francji zasiądą ministrowie lewicy, prawicy, centrum, a także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Spośród 22 ministrów 11 to kobiety.

Emmanuel Macron jako prezydent Francji stoi na czele państwa i rządu. W jego gestii leży powołanie premiera oraz ministrów. Obiecywał on, …

Zdymisjonowani ministrowie

Ministrowie, którzy opuścili rząd, to: minister sprawiedliwości François Bayrou, minister obrony Sylvie Goulard oraz minister ds. europejskich Marielle de Sarnez. Wszyscy pochodzą z Ruchu Demokratycznego (MoDem), partnera koalicyjnego prezydenckiej partii La République En Marche i byli europosłami tej partii przed objęciem stanowisk rządowych.

Pogłoski o ich odejściu krążyły już od miesiąca. Już wcześniej z rządu odszedł minister spójności terytorialnej Richard Ferrand, który po fali oskarżeń o konflikt interesów z jeszcze czasów swojej działalności poselskiej przeszedł z rządu na stanowisko szefa klubu poselskiego.

Pierwszy kryzys w rządzie Macrona

Nie minął jeszcze miesiąc od objęcia władzy przez Emmanuela Macrona, a już musi stawić czoła pierwszemu kryzysowi w rządzie. Obywatele domagają się dymisji dwojga ministrów.
 

Już w pierwszym miesiącu rządów nowy prezydent Francji Emmanuel Macron musi stawić czoła kryzysowi w rządzie. …

I to właśnie z powodu swojej działalności poselskiej byli już ministrowie mają problemy. Każde z nich jest częścią szeroko zakrojonego śledztwa prowadzonego przez paryską prokuraturę w sprawie zatrudniania przez francuskich europosłów asystentów parlamentarnych.

Francuski wymiar sprawiedliwości obawia się bowiem, że deputowani do Parlamentu Europejskiego naruszają zasady zatrudniania swoich asystentów. Mimo że środki, jakie na ten cel dostają od PE, powinny być wykorzystywane na asystentów pomagającym deputowanych w ich pracy w Brukseli i Strasburgu, to francuscy (ale nie tylko) europosłowie mają tendencje do wykorzystywania asystentów z PE do pracy na rzecz własnej partii w kraju.

Inne skandale

Trójka ministrów i inni europosłowie, w sprawie których toczą się postępowania,  nie są pierwszymi francuskimi przedstawicielami w PE, którzy popełnili tego typu nadużycie. W zeszłym tygodniu (15 czerwca) na wniosek francuskiej prokuratury PE zdecydował o uchyleniu immunitetu szefowej Frontu Narodowego Marine Le Pen, która musi stawić takim samym zarzutom.

Dymisja ministrów w zamierzeniu ma być odczytana przez opinię publiczną jako próba podwyższenia standardów we francuskiej polityce. W trakcie kampanii wyborczej Macron i LREM krytykowali inne ugrupowania, w tym Republikanów największą obecnie partię opozycyjną, właśnie za nadużycia władzy. François Fillon, rywal Macrona w wyborach prezydenckich startujący właśnie z ramienia Republikanów sam jest oskarżany o nielegalne zatrudnienie żony jako asystentki parlamentarnej.

Fillon ma poparcie swojej partii

Francuska partia Republikanie zdecydowała się – po długiej dyskusji – opowiedzieć za swoim kandydatem w zbliżających się wyborach prezydenckich Francois Fillonem. Przewodniczący Senatu Gerard Larcher poinformował wczoraj (6 marca), że komitet polityczny partii jednomyślnie wyraził mu poparcie

Macron bez doradców na Radzie

Dymisja ministrów przypadła jednak w niefortunnym dla Macrona momencie. Macron został bez ministrów ds. europejskich i obrony na dzień przed swoim pierwszym spotkaniem Rady Europejskiej, czyli spotkania unijnych przywódców.

Rada Europejska zbiera się jutro (22 czerwca) w Brukseli na dwudniowe obrady. Będą one poświęcone przede wszystkim Brexitowi, a także sprawom bezpieczeństwa i obrony, migracji oraz gospodarce i próbom pobudzenia wzrostu gospodarczego i zmniejszenia bezrobocia.