Macron ma szansę na samodzielną większość

Zwolennicy Emmanuela Macrona

Spotkanie zwolenników Emmanuela Macrona w paryskiej hali Bercy 17 kwietnia 2017 r.// Źródło: Facebook/En Marche

Rośnie poparcie dla „La République en marche!” – centrowy ruch polityczny po prezydenckiej wygranej Emmanuela Macrona ma dużą szansę na większość w Zgromadzeniu Narodowym. To oznacza samodzielne rządy we Francji przez najbliższe pięć lat.

 

Zwycięstwo Emmanuela Macrona, lidera ruchu „En Marche!” (obecnie „La République en marche!”), w walce o prezydenturę było ogromnym sukcesem młodego ugrupowania, działającego zaledwie rok. Po objęciu urzędu przez Macrona pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowy prezydent będzie miał większość w parlamencie, która poprze jego gabinet oraz program reform. Najnowsze sondaże parlamentarne dają zwolennikom Macrona nadzieje na spokojne pięcioletnie rządy.

REM daleko przed resztą stawki

Ruch „La République en marche!” (REM) zdecydowanie prowadzi w badaniu przeprowadzonym przez Elabe na zlecenie BFMTV – wspólnie z koalicyjnym Ruchem Demokratycznym (MoDem) mogą liczyć na 33 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest koalicja Republikanów oraz Unii Demokratów i Niezależnych (UDI) – centroprawicowe partie uzyskały razem w badaniu 20 proc. Tuż za nimi z wynikiem 19 proc. plasuje się Front Narodowy.

Niżej stoją notowania partii lewicowych – 12-proc. poparcie ma ruch Jean-Luca Mélenchona „Francja Niepokorna”, a tylko na 6,5 proc. może liczyć Partia Socjalistyczna wspólnie z Lewicową Partią Radykalną. Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 maja br. na reprezentatywnej próbie 1011 osób.

Silna większość parlamentarna dla Macrona?

Inne badanie, przeprowadzone przez OpinionWay, przedstawia prognozę podziału 535 z 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, które są przynależne Francji kontynentalnej. REM i MoDem mogą wspólnie liczyć aż na 310-330 mandatów w izbie niższej francuskiego parlamentu – to o 30 mandatów więcej niż w poprzedniej prognozie (16-18 maja). Do uzyskania większości w Zgromadzeniu Narodowym potrzeba 289 miejsc.

Na 140-160 mandatów może liczyć centroprawicowa koalicja Republikanów i UDI – to o 10 miejsc mniej niż w ostatnim sondażu OpinionWay. Na tyle samo mandatów co w poprzednim badaniu – 15-25 miejsc – może liczyć FN w koalicji z partią Nicolasa Dupont-Aignana „Powstań Francjo”.

Po stronie lewicy, zarówno koalicja PS z Zielonymi, jak i „Francja Niepokorna” z Francuską Partią Komunistyczną mają szanseotrzymać po 25-30 mandatów. Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 maja br. na reprezentatywnej próbie 2103 osób.

Wybory już w czerwcu

Wybory parlamentarne we Francji odbędą się w dniach 11 i 18 czerwca. Osoby uprawnione do głosowania będą wybierać 577 przedstawicieli do Zgromadzenia Narodowego – 539 miejsc wybiorą obywatele zamieszkujący tzw. Francję metropolitalną (kontynentalną), 27 mandatów podlega głosom mieszkańców terytoriów zależnych Francji, a pozostałe 11 wybiorą Francuzi przebywający poza granicami kraju.