Macron dogonił Le Pen

Marine Le Pen i Emmanuel Macron// Źródło: LCI

Marine Le Pen i Emmanuel Macron uzyskaliby dziś równe poparcie – na poziomie 26 proc. – wskazuje najnowszy sondaż poparcia dla kandydatów na nowego prezydenta Francji. Już dziś o godz. 21 odbędzie się pierwsza debata prezydencka.

Niedzielne badanie przeprowadzone przez pracownię Kantar Sofres-Onepoint na zlecenie „Le Figaro” i kanału LCI daje równe szanse dwójce liderów wyścigu do Pałacu Elizejskiego. Dotychczas prowadząca w sondażach Marine Le Pen z Frontu Narodowego może liczyć niezmiennie na głosy 26 proc. wyborców. Wzrosła natomiast popularność byłego ministra gospodarki Emmanuela Macrona. W porównaniu z ostatnimi sondażami (z 2-4 marca), założyciel ruchu En Marche! poprawił notowania o 1 pp. W efekcie Macron notuje dokładnie taki sam wynik procentowy co Le Pen.

„Status quo” Fillona i Mélenchona, Hamon w dół

Na trzecim miejscu w sondażu utrzymał się kandydat Republikanów François Fillon – były premier Francji niezmiennie może liczyć na 17 proc. poparcia.

Na czwartej pozycji ex aequo znalazło się dwóch kandydatów na lewicy. W wyniku spadku poparcia dla Benoîta Hamona o 4 pp. w porównaniu z poprzednim badaniem, popierany przez Partię Socjalistyczną kandydat dzieli czwarte miejsce z Jean-Luc’iem Mélenchonem – obaj mogliby dziś liczyć na 12 proc. głosów wśród respondentów. Poparcie każdego z pozostałych rywali o fotel prezydencki nie przekracza 3 proc.

Macron najlepszym prezydentem

W badaniu zapytano również o opinię, czy dany kandydat byłby dobrym prezydentem Francji. Najlepiej w tym sondażu wypadł Emmanuel Macron – zdaniem aż 47 proc. badanych właśnie ten polityk będzie najwłaściwszym przywódcą Republiki. Marine Le Pen i François Fillon uzyskali równy wynik na poziomie 29 proc. Na Hamona i Mélenchona stawia odpowiednio 28 i 24 proc. respondentów.

Sondaże zostały przeprowadzone w dniach 15-17 marca na próbie 1058 osób (szczegółowe wyniki sondaży TUTAJ).

Pierwsze bezpośrednie starcie telewizyjne

Dzisiaj pierwszy kanał telewizji francuskiej (TF1) będzie transmitował debatę prezydencką z udziałem pięciu czołowych kandydatów do Pałacu Elizejskiego: Fillona, Hamona, Le Pen, Macrona i Mélenchona. Pierwsze telewizyjne starcie przed pierwszą turą wyborów 23 kwietnia rozpocznie się o godz. 21.

Zdaniem około 75 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie w internetowym wydaniu „Le Figaro”, dzisiejsza debata nie wpłynie na ich ostateczny głos.