Macedonia Północna: Wybory parlamentarne odbędą się 15 lipca

Zoran Zaev

źródło: Facebook @ZoranZaev

Prezydent Macedonii Północnej Stevo Pendarovski poinformował 12 czerwca o zakończeniu stanu wyjątkowego. Wczoraj osiągnięte zostało porozumienie wyborcze między partiami, które wyznaczyły 15 lipca jako nowy termin wyborów parlamentarnych.

 

Prezydent oznajmił, że mimo ciągłego wzrostu infekcji z powodu COVID-19, nie ma „konieczności” przedłużania stanu wyjątkowego, który obowiązywał od 18 marca. Jego zdaniem „błędem” było uzależnienie przeprowadzenia wyborów od decyzji o zniesieniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że nawet gdyby został on przedłużony, rząd nadal miałby prawo do zarządzenia wyborów.

Mimo początkowej różnicy zdań między partią rządzącą (SDSM) a główną partą opozycyjną (VMRO-DPMNE) wybory odbędą się 15 lipca. Pierwotnie przedterminowe wybory zaplanowane były na 12 kwietnia. Zostały ogłoszone po udaremnieniu otwarcia procesu akcesyjnego­­ z Unią Europejską.

Albania i Macedonia Północna bliżej Unii Europejskiej

W cieniu pandemii koronawirusa w Europie unijni ministrowie ds. europejskich osiągnęli polityczne porozumie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z dwoma bałkańskimi państwami.

 

 

Podczas dzisiejszej telekonferencji ministrowie ds. europejskich państw członkowskich doszli do porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji członkowskich z Albanią i …

Wybory w obliczu pandemii

Związany z partią Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM) Stewo Pendarowski, który w ubiegłym roku objął stanowisko prezydenta kraju nie ukrywa, że przeprowadzenie wyborów jest kluczowe dla rozwoju państwa. Pendarowski wspierany przez socjaldemokratów w maju zeszłego roku uzyskał 51,86 proc. przy frekwencji 46,2 proc. (według północnomacedońskiego prawa, aby wybory prezydenckie były ważne, frekwencja musi wynieść przynajmniej 40 proc.). Pendarowski został jednocześnie pierwszym prezydentem po zmianie nazwy kraju na Macedonię Północną.

„Wiem, że większość naszych obywateli nie myśli o wyborach w czasie, gdy wzrasta liczba chorych” – komentuje prezydent. „Jednak wybory w czasie pandemii, która potrwa jeszcze długo są konieczne, aby mieć sprawnie funkcjonujący parlament i legalnie powołany rząd” – dodaje.

Pendarovski podkreślił, że stan wyjątkowy nie jest powiązany z liczbą zarażonych i zmarłych, ale został wprowadzony, aby umożliwić rządowi podjęcie niezbędnych działań zdrowotnych, społecznych i gospodarczych.

Koronawirus: W Europie nie było tzw. pacjentów zero?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii doszli do wniosku, że nie było jednej osoby, od której zaczęła się w tym kraju epidemia koronawirusa SARS-CoV-2. Ich zdaniem patogen przywiozło na Wyspy ze świata ponad 1,3 tys. ludzi.

 

Badacze z kilkunastu brytyjskich uniwersytetów oraz wielu …

Znamy datę wyborów

15 czerwca przewodniczący partii SDSM Zoran Zaev oznajmił na konferencji prasowej, że wybory parlamentarne odbędą się 15 lipca. Data została potwierdzona również przez Hristijana Mickoskiego, lidera największej partii opozycyjnej Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjno–Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO – DPMNE).

Prezydent skomentował sytuację mówiąc, że nie można dopuścić do kolejnego kryzysu, który miał miejsce w związku z rozwiązaniem parlamentu. Dodał, że aby państwo nie ucierpiało jeszcze bardziej, 15 lipca musi być najpóźniejszą datą na przeprowadzenie wyborów. „Dzisiaj ponownie rozmawiałem z Mickoskim, który zgodził się kandydować w wyborach 15 lipca. Wybory odbędą się w środę, która będzie dniem wolnym od pracy” – oznajmił Zaev.

Pandemia koronawirusa zagrozi zasadom leżącym u podstaw Unii Europejskiej?

Pandemia koronawirusa może przyspieszyć zmiany w projekcie integracji europejskiej. Jakie zmiany

Początkowy brak konsensusu

Początkowo główni rządzący partii socjaldemokratycznej (SDSM) pod przywództwem Zorana Zaeva oraz partia opozycyjna – Demokratyczny Związek na rzecz Integracji (DUI) (reprezentująca mniejszość albańską i jednocześnie będąca trzecią największą partią w kraju) wyszli z propozycją przeprowadzenia wyborów w najbliższym możliwym terminie, czyli 5 lub 8 lipca.

Polityk ugrupowania DUI, Bujar Osmani oznajmił wczoraj (14 czerwca) na konferencji prasowej, że opóźnienie przeprowadzenia wyborów może doprowadzić do kryzysu instytucjonalnego co może poważnie zagrozić negocjacjom prowadzonym z Unią Europejską.

Odmiennego zdania była główna siła opozycyjna. Przywódcy partii (VMRO-DPMNE) ze względu na sytuację epidemiologiczną, opowiadali się za tym, by wybory odbyły się późnym latem albo wczesną jesienią.

Minister spraw wewnętrznych Nake Culev, związany z partią VMRO-DPMNE, był jedynym ministrem, który zagłosował przeciwko rządowej propozycji w sprawie procesu wyborczego.

Macedonia Północna oficjalnie 30. członkiem NATO

Macedonia Północna stała się oficjalnie 30. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Akcesja nastąpiła po 25 latach starań o członkostwo.

 

„Witamy w NATO! To była długa droga, ale wysiłek się opłacił. Zakończyliśmy formalny proces akcesyjny i cieszymy się, że trzydziesty członek naszego …

Zielone światło dla akcesji

W cieniu pandemii, 24 marca 2020 roku ministrowie spraw europejskich udzielili politycznej zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Republiką Macedonii Północnej. 25 marca konkluzje o rozszerzeniu oraz procesie stabilizacji i stowarzyszenia zostały formalnie przyjęte w procedurze pisemnej. 26 marca 2020 roku zatwierdzili je członkowie Rady Europejskiej.

27 marca 2020 Macedonia Północna stała się oficjalnie 30. członkiem NATO. Akcesja nastąpiła po 25 latach starań o członkostwo.