Macedonia Północna: Prozachodni kandydat zwyciężył w wyborach prezydenckich

źródło: Pixabay/Public_Domain_Photography

źródło: Pixabay/Public_Domain_Photography

Związany z rządzącymi socjaldemokratami Stewo Pendarowski zostanie według wstępnych wyników nowym prezydentem Macedonii Północnej. Jest już pewne, że wybory będą ważne, ponieważ frekwencja przekroczyła wymagane 40 proc. Głosowanie traktowane było jako sprawdzian poparcia dla socjalistów, którzy doprowadzili do historycznego porozumienia z Grecją w sprawie nazwy kraju.

 

Po przeliczeniu niemal 97 proc. głosów Stewo Pendarowski ma 51,86 proc. poparcia, zaś popierana przez opozycyjnych konserwatystów Gordana Siłjanowska-Dawkowa – 44,54 proc. Resztę głosów uznano za nieważną. Oznacza to, że na Pendarowskiego zagłosowało o ok. 60 tys. wyborców więcej niż na jego rywalkę. W pierwszej turze wyborów różnica głosów między dwójką głównych kandydatów wyniosła tylko ok. 4,5 tys.

W sumie w Macedonii Północnej uprawnionych do głosowania było prawie 1,8 mln osób. Wiadomo już, że do urn wyborczych poszło przynajmniej 46,2 proc. z nich. To ważne, ponieważ według północnomacedońskiego prawa, aby wybory prezydenckie były ważne, frekwencja musi wynieść przynajmniej 40 proc. W pierwszej turze, w której głos oddało 41,8 proc. uprawnionych, udało się ten próg tylko nieznacznie przekroczyć.

Macedonia Północna: Niemal remis w I turze wyborów prezydenckich

Zaledwie 0,63 p.p. poparcia dzieli dwójkę kandydatów, którzy weszli do II tury wyborów prezydenckich w Północnej Macedonii. Zarówno kandydat rządzących socjalistów, jak i kandydatka opozycyjnych konserwatystów zdobyli w I turze głosowania nieco ponad 44 proc. głosów. Ponownie zmierzą się ze …

Pendarowski ogłasza zwycięstwo

Pendarowski jeszcze wczoraj wieczorem ogłosił swoje zwycięstwo. „Dołączam dziś do kierownictwa kraju, który potwierdził, że chce być krajem euroatlantyckim, demokratycznym i dostatnim. Mroczna przeszłość zostaje za nami dzięki rozważnej i dojrzałej decyzji naszego narodu” – powiedział prezydent-elekt podczas swojej pierwszej konferencji prasowej. „Ludzie uznali koncepcję, która prowadzi do naprzód, która prowadzi do integracji z UE i NATO. Obywatele wybrali patrzącego w przyszłość prezydenta w wolnych i demokratycznych wyborach” – dodał zaś rzecznik rządzącego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) Kostadin Kostadinow.

Wybory prezydenckie powszechnie traktowane były bowiem jako test poparcia dla rządzących socjalistów. To właśnie przewodzący tej partii premier Zoran Zaew wynegocjował, a potem podpisał w ubiegłym roku historycznej porozumienie z sąsiednią Grecją, na mocy której kraj zmienił nazwę na Macedonię Północną. Dzięki temu Ateny przestały blokować Skopje rozmowy akcesyjne z UE i NATO. Była jugosłowiańska republika niebawem dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, trwa jeszcze proces ratyfikowania umowy akcesyjnej przez państwa członkowskie NATO.

Grecja i Macedonia zacieśniają współpracę

Skopje i Ateny podpisały porozumienie w sprawie stopniowego obniżania kosztów roamingu oraz usunięcia ich całkowicie do 2021 r.
 

Rządy Grecji i Północnej Macedonii ogłosiły we wtorek 19 lutego, że celem porozumienia jest zmniejszenie kosztów jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego aż …

Wybory z Grecją w tle

Ale umowa z Grecją budziła wiele kontrowersji o bardzo dużej części macedońskiego społeczeństwa. Przeciwni byli jej przede wszystkim opozycyjni konserwatyści, którzy uznali ją za kapitulację wobec Aten. Premier Zaew przekonywał jednak, że integracja kraju ze strukturami euroatlantyckimi jest ważniejsza niż upieranie się przy pryncypiach. Doprowadził do przeforsowania ratyfikacji umowy z Grecją oraz do niezbędnych zmian w konstytucji, mimo, że ówczesny prezydent Gjorge Iwanow (który wywodził się z konserwatywnej opozycji) odmówił podpisania stosownych ustaw.

Iwanow po dwóch kadencjach prezydenckich nie mógł się jednak ubiegać o kolejną, a nowa kandydatka konserwatystów przegrała z Pendarowskim. Dlatego socjaliści uznali to za ostateczne potwierdzenie przez macedońskie społeczeństwo poparcia dla ich działań nie tylko na arenie wewnętrznej, ale także w polityce międzynarodowej.

Macedonia Północna coraz bliżej NATO

Ambasadorowie 29 państw członkowskich NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Protokół muszą teraz ratyfikować parlamenty krajowe wszystkich państw członkowskich.
 

Akcesja Macedonii do NATO stała się możliwa dzięki zakończeniu wieloletniego sporu z Grecją wokół nazwy kraju. …