Macedonia: Były premier skazany na dwa lata więzienia

Były premier Macedonii Nikoła Gruewski, źródło: Flickr/European People's Party

Były premier Macedonii Nikoła Gruewski, źródło: Flickr/European People's Party

Nikoła Gruewski, który rządził Macedonią w latach 2006-2016, usłyszał wyrok dwóch lat więzienia za nadużycie władzy. Sąd uznał go winnym wywierania nacisków na urzędników w związku z zakupem luksusowego i kuloodpornego samochodu.

 

Chodzi o kupno w 2012 r. z budżetowych pieniędzy pojazdu Mercedes-Benz S600 przeznaczonego do rządowego użytku. 47-letni Nikoła Gruewski miał w tej sprawie naciskać na urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ówczesny premier chciał, aby zakupu dokonano od wskazanej przez niego firmy. Koszt pozyskania luksusowego i kuloodpornego auta wyniósł 600 tys. dolarów.

Sąd: Były premier „natrząsał się z obywateli”

Byłego premiera nie było w sądzie, gdy ogłaszano wyrok. Jego adwokaci od razu zapowiedzieli apelację. Uznali, że całkowicie nie zgadzają się z zarzutami ominięcia ustawy określającej zasady dokonywania zamówień publicznych. Sąd w Skopje stwierdził jednak, że Gruewski nie tylko obywateli „oszukał”, ale także „natrząsał się z nich”.

Wśród oskarżonych w sprawie zakupu luksusowego Mercedesa znaleźli się także doradca ówczesnej minister spraw wewnętrznych – Dżoko Popowski, a także sama pani eks-minister Gordana Jankułowska. Popowski otrzymał karę sześciu lat więzienia, zaś postępowanie w sprawie Jankułowskiej zostało na razie zawieszone, ponieważ była szefowa MSW jest w ciąży.

Koniec tymczasowej nazwy FYROM?

Republika Macedonia Ilindeńska (Republic of Ilinden Macedonia) – taką nazwę obecnej Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii być może przyjmą wkrótce politycy Grecji i FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia). Jutro i pojutrze odbędzie się kolejna tura negocjacji w tej sprawie.

Proces to odprysk macedońskiej „afery podsłuchowej”

Niejasności wokół zakupu rządowej limuzyny, to nie jedyna sprawa jaka ciągnie się za byłym premierem Gruewskim. Toczy się wobec niego jeszcze pięć innych procesów lub dochodzeń. Chodzi tu o kwestie korupcyjne, oszustwa wyborcze, nadużywanie władzy oraz podsłuchiwanie opozycji. Właśnie ta ostatnia sprawa stała się przyczyną upadku rządu Gruewskiego w 2016 r. Rok wcześniej okazało się, że zarówno czołowi politycy rządzącej wówczas konserwatywnej partii VMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowe), jak i powołani przez nich szefowie służb specjalnych nielegalnie podsłuchiwali nie tylko polityków opozycji, ale także sędziów czy dziennikarzy.

W sumie podsłuchiwanych było ponad 20 tys. osób. Gdy sprawa wyszła na jaw, przez Macedonię przetoczyły się duże protesty. Dodatkowo rząd oskarżany był o sfałszowanie poprzednich wyborów parlamentarnych oraz tuszowanie okoliczność śmierci jednego z uczestników opozycyjnej manifestacji z 2011 r. Dowodami na postępowanie władz były inne nagrania, które ujawniła opozycja. Premier ostatecznie podał się do dymisji, a nowe wybory wygrała opozycyjna Socjaldemokratyczna Unia Macedonii.

Sprawa niejasności wokół zakupu luksusowej limuzyny z państwowych pieniędzy wynikła premiera właśnie na marginesie sprawy podsłuchów i ujawnienia kompromitujących nagrań. Jego proces nabrał rozpędu w chwili, gdy sąd zgodził się, aby wszystkie dostępne publicznie taśmy włączyć do sprawy jako materiał dowodowy.

Szczyt w Sofii: O Bałkanach i porozumieniu z Iranem

Zorganizowany z inicjatywy bułgarskiej prezydencji szczyt w Sofii miał przede wszystkim dać odpowiedź na integracyjne aspiracje sześciu państw Bałkanów Zachodnich oraz zebrać pierwsze reakcje państw członkowskich na pierwszą propozycję kształtu siedmioletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027. Jednak po niedawnej …