Luksemburg: Xavier Bettel znów desygnowany na premiera

Premier Luksemburga Xavier Bettel, © European Union 2015 - European Parliament

Premier Luksemburga Xavier Bettel, © European Union 2015 - European Parliament

Sprawujący dotychczas funkcję szefa rządu polityk ponownie został poproszony o sformowanie gabinetu. Rządząca Luksemburgiem centrolewicowa koalicja utrzymała bowiem zdobytą w poprzednich wyborach większość.

 

Głowa luksemburskiego państwa – wielki książę Henryk powierzył misję utworzenia rządu Xavierowi Bettelowi. Poinformował o tym oficjalnie pałac książęcy.

Chadecy po raz drugi w opozycji

Centrolewicowa koalicja, którą tworzą Partia Demokratyczna (z niej wywodzi się premier), Luksemburska Socjalistyczna Partia Robotnicza (LSAP) oraz Zieloni, zdobyła 31 mandatów w liczącym 60 miejsc parlamencie. Stało się tak mimo tego, że ostatnie przedwyborcze sondaże wskazywały, że dotychczas rządzące partie nie utrzymają władzy, a do rządzenia wróci centroprawicowa Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (CSV).

CSV zdobyło co prawda najwięcej głosów w wyborach, ale wszystkie ugrupowania, które rządziły wspólnie przez ostatnie 5 lat, wyraziły już chęć kontynuowania współpracy. Chadecy, z braku potencjalnych partnerów koalicyjnych, po raz drugi z rzędu przechodzą do opozycji. CSV całkowicie zdominowało scenę polityczna Luksemburga po II wojnie światowej. Od 1945 r. tylko raz (w latach 1974-1979) rządziło inne ugrupowanie – Partia Demokratyczna. W 2013 r. doszło jednak do skandali korupcyjno-podsłuchowych w służbach specjalnych, w wyniku których do dymisji podał się ówczesny premier Jean-Claude Juncker, który dziś sprawuje funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Rozpisane wówczas przedterminowe wybory co prawda wygrało CSV, ale współpracujący dotąd z chadekami socjaliści postanowili porozumieć się z Demokratami i Zielonymi.

LuxLeaks: Sąd w Luksemburgu uchylił wyrok skazujący sygnalistę

Luksemburski Sąd Kasacyjny, który jest najwyższą instancją odwoławczą w tym kraju, uchylił wczoraj (11 stycznia) wyrok skazujący byłego pracownika firmy konsultingowej PricewaterhouseCoopers, za udostępnienie mediom dokumentów ukazujących zakres przywilejów podatkowych udzielanych przez rząd zagranicznym korporacjom. Tzw. afera LuxLeaks wstrząsnęła UE w …

Stabilność luksemburskiej sceny politycznej

Ugrupowaniem, które najwięcej zyskało w w tegorocznych wyborach okazali się Zieloni. Tylko oni będą mieć w tej kadencji więcej posłów niż w poprzedniej. Wszystkie inne ugrupowania straciły. To właśnie dzięki dobremu wynikowi Zielonych centrolewicowy rząd utrzymał władzę. W Luksemburgu, w odróżnieniu od wielu innych państw członkowskich UE, nie doszło do pojawienia się na scenie politycznej partii radykalnych. Inaczej niż w sąsiednich Niemczech, Francji i Belgii czy pobliskiej Holandii, nie wzrosło poparcie np. dla nacjonalistów. Luksemburczycy od lat ufają bowiem tym samym partiom. Wszystko wskazuje więc, że w tym najbogatszym i niemal najmniejszym (bo mniejsza jest już tylko Malta) państwie członkowskim UE polityka wewnętrzna i zewnętrzna nie zmieni się po wyborach.

W Luksemburgu nie widać też wzrostu antyimigracyjnych nastrojów, choć imigranci stanowią już niemal połowę mieszkańców kraju – ok. 48 proc. Są to jednak w większości obywatele innych państw członkowskich UE – głównie Portugalii i Francji. W 2015 r. Luksemburczycy odrzucili jednak w referendum pomysł, aby mieszkającym na stałe w kraju cudzoziemcom przyznać prawo głosu w wyborach parlamentarnych.

Komisja Europejska: Luksemburg złamał prawo pozwalając spółce Amazon płacić niższe podatki

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Komisja Europejska uznała, że Luksemburg przyznał spółce Amazon nienależne korzyści podatkowe na kwotę ok. 250 mln euro. Takie działanie jest niezgodne z zasadami pomocy państwa, ponieważ pozwoliło spółce Amazon płacić znacznie niższe podatki niż te płacone przez …