Litwa zalegalizuje podwójne obywatelstwo

Litewskie paszporty// Źródło: MSW Litwy

Litwa rozważa wprowadzenie możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Głównym powodem dyskusji na ten temat jest emigracja zarobkowa i możliwe konsekwencje Brexitu.

 

Obecnie na Litwie trwają dyskusje nad wprowadzeniem możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Projekt zmian w Ustawie o obywatelstwie został już poparty przez liderów wszystkich ugrupowań parlamentarnych oraz przewodniczącego litewskiego Sejmu Viktorasa Pranckietisa. Projekt z podpisami 114 ze 141 posłów na Sejm został złożony 8 kwietnia.

Zmiany w Ustawie

Zgodnie z konstytucją Litwy, obywatele nie mogą mieć podwójnego obywatelstwa, za wyjątkiem przypadków opisanych w Ustawie o obywatelstwie. Ta zaś dopuszcza obecnie tylko kilka wyjątków: emigranci z Litwy, którzy opuścili kraj przed odzyskaniem niepodległości  w 1990 r., dzieci takich osób oraz osoby zasłużone dla kraju.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez opozycyjny Związek Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), Ustawa miałaby zostać zmieniona. Dopuszczone miałoby być posiadanie podwójnego obywatelstwa Litwy i państw należących do NATO i Unii Europejskiej.

Kwestia Brexitu

Poprawka miała zostać zgłoszona przede wszystkim z powodu perspektywy wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej i troski o los Litwinów, którzy zechcą tam pozostać po Brexicie i przyjąć brytyjskie obywatelstwo. „Zmiana w ustawie pozwoli nam podtrzymać więź z naszymi rodakami, umożliwiając im zachowanie litewskiego obywatelstwa” – powiedział wczoraj (11 kwietnia) premier Saulius Skvernelis.

W ostatnim spisie powszechnym w Zjednoczonym Królestwie w 2011 r. 100 tys. osób wskazało swoją narodowość jako litewską. Obecnie szacunki mówią, że Litwinów w Wlk. Brytanii może być nawet 200 tys. Dalia Asanavičiūtė, liderka społeczności litewskiej w Wlk. Brytanii, w rozmowie z AFP szacuje, że bez zmian w Ustawie nawet co czwarty z Litwinów przebywający na Wyspach może zrezygnować z litewskiego obywatelstwa na rzecz brytyjskiego. Łącznie poza krajem ma mieszkać prawie 400 tys. Litwinów, czyli 13,5 proc. ludności.

Wątpliwości konstytucyjne

Poparcie wszystkich partii i premiera oznacza, że istnieją duże szanse na przyjęcie zmian przed spodziewanym końcem negocjacji Brexitu, czyli marcem 2019 r. Problemem mogą być jednak kwestie konstytucyjne.

Prezydent kraju Dalia Grybauskaitė zgłosiła wczoraj wątpliwości, co do legalności proponowanych przez TS-LKD zmian. Według wyroku Sądu Konstytucyjnego, decyzję o możliwości szerszego posiadania podwójnego obywatelstwa powinni podjąć obywatele w referendum.

Skvernelis jest jednak niechętny takiemu rozwiązaniu, jako powód podając trudności logistyczne, m.in. właśnie to, że wielu Litwinów już teraz mieszka za granicą. Podobnego zdania jest Pranckietis oraz popierająca projekt organizacja litewskiej emigracji, czyli Światowa Wspólnota Litwinów.