Litwa zacieśnia współpracę z Tajwanem. W Wilnie otwarto oficjalne przedstawicielstwo wyspy

litwa-wilno-tajwan-przedstawicielstwo-tajwanu-tajpej-chiny-pekin-polityka-jednych-chin-prowincja-ambasada

Placówka w Wilnie jest pierwszą, w której oficjalnej nazwie znajduje się słowo „Tajwan”, a nie nazwa stolicy wyspy, Tajpej. [twitter]

Dziś (18 listopada), pomimo sprzeciwu Chin, oficjalnie otwarto Przedstawicielstwo Tajwanu na Litwie. To pierwsza w Europie placówka dyplomatyczna, w której oficjalnej nazwie znajduje się słowo „Tajwan”, a nie nazwa stolicy wyspy, Tajpej.

 

 

„Przedstawicielstwo Tajwanu na Litwie jest otwarte i gotowe do rozszerzenia wymiany między Tajwanem i państwami członkowskimi UE. Jesteśmy głęboko wdzięczni rządowi litewskiemu i przyjaciołom na całym świecie, którzy wspierali nasze kraje w tworzeniu tego wspaniałego dnia”, napisano na oficjalnym Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu.

Decyzję o tym, że w Wilnie otworzy się Przedstawicielstwo Tajwanu ogłosił w lipcu szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu. Zaznaczył wtedy, że „Litwa jest dobrym partnerem dla Tajwanu, który podziela te same wartości wolności i demokracji”.

Podkreślił także, że celem utworzenia takiej placówki jest zwiększanie „wymiany gospodarczej i handlowej, współpracy w różnych dziedzinach, a także przyjaźni między narodami”. Według niego otwarcie biura „wyznaczy nowy i obiecujący kurs” dla stosunków między Tajwanem a Litwą.

Litwa także planuje otwarcie własnego biura na Tajwanie, ale nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi.

Chiny odwołują ambasadora w Wilnie. "Litwa ignoruje ostrzeżenia Pekinu"

Powodem jest plan utworzenia na Litwie placówki dyplomatycznej Tajwanu, który Chiny uznają za swoje terytorium.

Chiny nie zgadzają się z polityką Litwy

Plany utworzenia przedstawicielstwa Tajwanu spotkały się z natychmiastową reakcją ze strony Chin, które nie uznają wyspy za oddzielne państwo, a za swoją „zbuntowaną” prowincję. Na wszelkie działania sugerujące, że Tajwan jest oddzielnym krajem reagują wyraźnym sprzeciwem.

W sierpniu chińskie władze odwołały swojego ambasadora w Wilnie i zażądały od Litwy wycofania jej ambasadora w Pekinie.

Litwa jest jednym z 15 krajów na świecie, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Placówki tego kraju działają w większości nie jako ambasady, a jako placówki przedstawicielskie.

Właśnie ze względu na sprzeciw Pekinu, w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, wszystkie tajwańskie placówki dyplomatyczne mają w swojej oficjalnej nazwie najczęściej jej stolicę, Tajpej. Litwa jest więc pierwszym krajem, gdzie w nazwie przedstawicielstwa pojawi się słowo Tajwan.