Litwa: Projekt ustawy legalizującej związki jednopłciowe trafił do parlamentu

Litwa może stać się 21. państwem członkowskim UE, które dopuści rejestrację jednopłciowych związków partnerskich (Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash )

Litwa może stać się 21. państwem członkowskim UE, które dopuści rejestrację jednopłciowych związków partnerskich (Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash )

Projekt ma szansę na przyjęcie. Jedną z jego inicjatorek jest przewodnicząca parlamentu. Poparł go także litewski prezydent. Związki partnerskie dawałyby wiele uprawień podobnych do małżeńskich. Przeciwnicy ustawy zapowiadają protesty.

 

Projekt złożony w litewskim parlamencie przewiduje ustanowienie związków partnerskich zarówno dla par damsko-męskich, jak i jednopłciowych. Mają one być rejestrowane w urzędach stanu cywilnego, a partnerzy będą mogli przyjąć wspólnie nazwisko jednego z nich lub używać obu nazwisk.

Ponadto majątek nabyty w trakcie trwania związku przez partnerów będzie uznany za ich współwłasność w równych częściach, chyba że odrębna umowa (rodzaj intercyzy) będzie przewidywała inny jego podział. Obie strony będą mogły też po sobie dziedziczyć.

Różnica polegałaby natomiast na sposobie rozwiązania umowy partnerskiej. Wystarczy do tego wyłącznie spotkanie u notariusza, podczas gdy rozwiązania związku małżeńskiego dokonuje sąd.

Unia równości dla osób LGBTIQ – jak ją zbudować?

Instytucje europejskie podkreślają, że w kwestii wolności i równouprawnienia osób ze społeczności LGBTIQ nie ma żadnych wyjątków, a ponad 500 członków Parlamentu Europejskiego poparło ogłoszenie całej UE „strefą wolności dla osób LGBTIQ”.

Koalicja porozumiała się do ustawy

Jedną z głównych inicjatorek projektu stawy jest przewodnicząca parlamentu Viktorija Čmilytė-Nielsen, która kieruje także partią Ruch Liberalny Republiki Litewskiej. Współtworzy ona razem z liberalną Partią Wolności oraz konserwatywnym Związkiem Ojczyzny–Litewskimi Chrześcijańskimi Demokratami rząd Ingridy Šimonytė.

„Mamy co do kształtu złożonej ustawy konsensus w koalicji. Czeka na nią być może nawet kilkaset tysięcy mieszkańców naszego kraju. Czekają na to od dekad. Dlatego tak bardzo nam na tym zależy” – mówiła Čmilytė-Nielsen. Wiele więc wskazuje na to, że wystarczy w litewskim parlamencie głosów, aby przyjąć nowe przepisy.

Chorwacki sąd: Pary jednopłciowe nie mogą być dyskryminowane w procesie adopcyjnym

Chorwacja oraz inne kraje bałkańskie mają sporo do poprawienia w kontekście podejścia władz do społeczności LGBTI.

Prezydent też popiera ustawę

Przyjęcie ustawy o związkach partnerskich, które obejmą także związki jednopłciowe, poparł również prezydent Litwy Gitanas Nausėda. „Musimy prawnie uregulować kwestie wspólnego pożycia osób tej samej płci, szanując ich prawo do otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera, prawie do dziedziczenia i innych ważny spraw” – powiedział.

I przypomniał, że „należy to uczynić zgodnie z art. 38 Konstytucji Republiki Litewskiej, który stanowi, że rodzina jest podstawą społeczeństwa i państwa, a małżeństwo zawiera się za dobrowolną zgodą mężczyzny i kobiet.”

Także współrządzący konserwatyści chcą zapewnienia, że na Litwie będą funkcjonować tylko jednopłciowe związki partnerskie, ale nie będzie jednopłciowych małżeństw, a więc nie będzie na przykład możliwa przez takie pary adopcja dzieci.

Przeciwnicy ustawy zapowiadają protesty

Ale najbardziej konserwatywne środowiska nie chcą słyszeć nawet o jednopłciowych związkach partnerskich. I zapowiadają działania, aby zablokować przyjęcie ustawy. Jednym z takich działań był niedawny Wielki Marsz Obrony Rodziny, w którym udział wzięło około 10 tys. osób. Jego organizatorzy zapowiedzieli kolejne manifestacje.

Jeżeli jednak litewski parlament przyjmie złożony właśnie projekt ustawy, Litwa stanie się 21. państwem członkowskim UE, który ureguluje kwestię związków partnerskich dla par jednopłciowych lub umożliwi im zawieranie małżeństw.