Litwa: Gitanas Nausėda nowym prezydentem

Gitanas Nauseda zajął I miejsce w I turze wyborów prezydenckich na Litwie, źródło: Wikipedia, fot. Kapeksas (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Gitanas Nauseda, źródło: Wikipedia, fot. Kapeksas (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

55-letni ekonomista zdecydowanie wygrał II turę wyborów prezydenckich na Litwie. Zdobył 74 proc. głosów. Zapowiedział już, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski.

 

Gitanas Nausėda jest związanym z sektorem bankowym ekonomistą. W latach 1998-2000 zasiadał w zarządzie centralnego Banku Litwy, a potem był doradcą zarządu Vilniaus Bankas, który po przejęciu przez szwedzki kapitał zmienił nazwę na SEB. W latach 2004-2009 Nausėda był też doradcą ds. ekonomicznych prezydenta Valdasa Adamkusa. Reprezentuje centroprawicowe poglądy.

Jego rywalką była w II turze wyborów prezydenckich konserwatywnego Związku Ojczyzny–Litewskich Chrześcijańskich Demokratów Ingrida Šimonytė. Poparło ją 26 proc. głosujących osób.

Zmiana w tonie relacji z Polską i Rosją?

W pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu wstępnych wyników Nausėda wyraził nadzieję, że „ludzie na Litwie będą teraz szczęśliwsi.” Wyraził także nadzieję na to, że uda się doprowadzić do powołania zupełnie nowego rządu. Jest na to szansa, ponieważ dotychczasowy premier Saulius Skvernelis Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVZS) zapowiedział złożenie rezygnacji w związku z tym, że odpadł już w I turze wyborów prezydenckich. „Musimy działać tak, aby nie wywołać politycznego kryzysu” – zastrzegł jednak prezydent-elekt.

Nausėda zapowiedział też, że chciałby poprawić relacje z sąsiadami Litwy. W pierwszą oficjalną zagraniczną podróż chce się udać do Polski. „Widzę duży potencjał w dalszym rozwoju stosunków z naszym południowym sąsiadem w dziedzinie gospodarczej, społecznej, obronności i bezpieczeństwa” – oświadczył.

Poinformował też, że chciałby „utrzymania z Rosją dobrych stosunków gospodarczych i kulturalnych, ale nie może przymykać oczu na rosyjską działalność na Ukrainie i w innych sąsiednich krajach.” „Chciałbym być bardziej dyplomatyczny i używać słów trochę innych w porównaniu z tymi, jakie były używane dotychczas. Zasadniczo jednak stosunki z Rosją nie ulegną zmianie, dopóki sytuacja na Ukrainie pozostanie taka, jak teraz” – stwierdził Nausėda.

Dotąd urząd prezydenta Litwy sprawowała przez dwie 5-letnie kadencje Dalia Grybauskaitė. Prezentowała ona konserwatywne poglądy.

Litwa jedynym krajem członkowskim UE bez kobiety w rządzie

Prezydent Litwy zatwierdziła nowego ministra środowiska. Stanowisko to obejmie doktor nauk weterynaryjnych Kęstutis Mažeika. Oznacza to, że w litewskim rządzie wciąż nie będzie ani jednej kobiety na stanowisku ministra.
 

Kandydaturę Kęstutisa Mažeiki na stanowisko ministra środowiska przedstawił premier Saulius Skvernelis. Prezydent Dalia Grybauskaitė tę …