Litwa: Będzie II tura wyborów prezydenckich

Gitanas Nauseda zajął I miejsce w I turze wyborów prezydenckich na Litwie, źródło: Wikipedia, fot. Kapeksas (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Gitanas Nauseda, źródło: Wikipedia, fot. Kapeksas (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Litewska Główna Komisja Wyborcza (GKW) podała w nocy cząstkowe wyniki po podliczeniu głosów z 1900 na 1972 komisji wyborczych. Według nich w II turze głosowania znajdą się liderzy przedwyborczych sondaży – bankowiec i ekonomista Gitanas Nauseda oraz była minister finansów Ingrida Šimonyte.

 

Aby jakikolwiek kandydat wygrał wybory prezydenckie już I turze głosowania, musiałaby na niego lub nią zagłosować ponad 50 proc. osób, które poszły do urn. Tymczasem 54-letni Gitanas Nauseda zdobył według cząstkowych wyników 31,06 proc. głosów. Natomiast związana z konserwatywnym Związkiem Ojczyzny 44-letnia Ingrida Šimonyte – 29,66 proc.

Oboje kandydaci zapowiedzieli już walkę o zwycięstwo w II turze głosowania, oboje podziękowali też swoim wyborcom. „Dziękuję wszystkim. I mieszkańcom małych miasteczek, i średnich, a także mieszkańcom wsi, którzy mnie zrozumieli i przyjęli mój program wyborczy” – powiedział Nauseda. „Dziękuję wszystkim tym, którzy na mnie głosowali. Czekają nas dwa tygodnie ciężkiej pracy” – oświadczyła zaś Šimonyte.

Premier poda się do dymisji w związku z wynikiem wyborów?

Trzecie miejsce zajął w I turze wyborów urzędujący obecnie premier Saulius Skvernelis, który należy do agrarno-konserwatywnego Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS). Zdobył on według cząstkowych wyników 20,59 proc. poparcia. Nie czekają na końcowe wyniki zapowiedział już, że uznaje swoją porażkę i nie łudzi się, że ma szansę na wejście do II tury wyborów.

Wynik wyborczy może dla Skvernelisa oznaczać koniec kariery politycznej. Przed wyborami zapowiadał, że jeśli odpadnie już w I turze – w lipcu poda się do dymisji ze stanowiska szefa rządu. Na razie jednak stwierdził jedynie, że spodziewa się „zaciętej walki w II turze”. „Poczekajmy na zakończenie wyborów i dopiero wtedy ja wypowiem się na temat mojej przyszłości” – mówił Skvernelis. W wyborach nie startowała dotychczasowa prezydent Dalia Grybauskaite, ponieważ pełniła już urząd prezydencki przez dwie 5-letnie kadencje.

Litwa jedynym krajem członkowskim UE bez kobiety w rządzie

Prezydent Litwy zatwierdziła nowego ministra środowiska. Stanowisko to obejmie doktor nauk weterynaryjnych Kęstutis Mažeika. Oznacza to, że w litewskim rządzie wciąż nie będzie ani jednej kobiety na stanowisku ministra.
 

Kandydaturę Kęstutisa Mažeiki na stanowisko ministra środowiska przedstawił premier Saulius Skvernelis. Prezydent Dalia Grybauskaitė tę …

Wyniki pozostałych kandydatów

Pozostali kandydaci otrzymali poparcie jednocyfrowe. Litewski przedstawiciel w Komisji Europejskiej Vytenis Andriukaitis, który w Brukseli odpowiada za sprawy zdrowia i bezpieczeństwa żywności zebrał 4,91 proc. poparcia. Andriukaitos związany jest z Litewską Partią Socjaldemokratyczną. Piąte miejsce zajął w wyborach filozof i pisarz (a niegdyś brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. w pływaniu na 100 m stylem klasycznym) Arvydas Juozaitis z wynikiem 4,7 proc. Juozaitis jest znany na Litwie z postulowania administracyjnego zbliżenia jego kraju z Łotwą.

Szóstą lokatę zajął natomiast lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie europoseł Waldemar Tomaszewski. Zdobył 4,23 proc. głosów. Siódmy był zaś związany z Zielonymi 40-letni poseł  do Sejmasu Mindaugas Puidokas z wynikiem 2,65 proc. Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu 1 proc. głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 56,5 proc.

Choć Litwa należy do najmniejszych pod względem liczby mieszkańców krajów członkowskich UE, a uprawnionych do głosowania jest tylko niewiele ponad 2 mln osób, liczenie głosów potrwać może nawet do jutra. Prawie 11 proc. wyborców oddało bowiem swój głos korespondencyjnie, co wydłuża sporządzanie protokołów w niektórych komisjach. „Proszę, aby wszyscy uzbroili się w cierpliwość” – mówiła przewodnicząca GKW Laura Matjoszaityte.

Litwa: Wielki skandal korupcyjny, zatrzymania sędziów i adwokatów

26 osób zostało zatrzymanych w ramach wielkiej akcji antykorupcyjnej. Wśród nich są wysocy rangą sędziowie i czołowi adwokaci. Litewski premier nazwał tę grupę „nietykalnymi”. Ich zatrzymanie jest największą akcją służb antykorupcyjnych w historii kraju.
 

Do zatrzymań oraz przeszukań mieszkań i biur …

Dwa referenda

II tura wyborów odbędzie się 26 maja, a więc razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wczoraj (12 maja) Litwini oddawali zaś głosy również w dwóch referendach. Pierwsze dotyczyło powszechnego dopuszczenia w prawie do posiadania dwóch obywatelstw, a drugie – zmniejszenia liczby posłów do Sejmasu ze 141 do 121.

Głosy referendalne zostaną policzone dopiero po tym, jak zakończy się liczenie głosów w wyborach prezydenckich. Wyniki będą zapewne znane we wtorek.

Litwa: W niedzielę kontrowersyjne referenda

Litwa w niedziele idzie do urn. Mieszkańcy zagłosują w I turze wyborów prezydenckich. Jednak zdecydowanie większe emocje budzą dwa referenda. Stawką zmian w konstytucji jest umożliwienie posiadania podwójnego obywatelstwa oraz zmniejszenie liczby posłów w Parlamencie.
 

Litwa liczy 2,8 mln mieszkańców i …