Lider Koalicji Europejskiej: Zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki

Wybory do PE - podziekowanie Koalicji Europejskiej, źródło twitter

Wybory do PE - podziekowanie Koalicji Europejskiej, źródło twitter

Lider Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna uznał wynik głosowania we wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego za sukces i wyraził przekonanie, że Koalicja jest “na wyciągnięcie ręki” od wyborczego zwycięstwa w jesiennych wyborach do parlamentu krajowego.

 

To jest pierwsza połowa meczu

“To jest pierwsza połowa meczu. Wszyscy kochamy sport. Wiemy, że wszystko jest przed nami” – powiedział szef PO Grzegorz Schetyna po ogłoszeniu wyników. W niedzielnym (26 maja) głosowaniu Koalicja Europejska przegrała z PiS.

“Chcę powiedzieć, żeby z podsumowaniem tych wyborów poczekać do ostatecznych wyników. Naprawdę powinniśmy być cierpliwi, bo przyszłość należy do nas – mówił Schetyna. – To jest początek drogi.

Schetyna: Te wybory to sukces

“Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces” – podkreślił. “Blisko siedem milionów głosów oddanych na Koalicję Europejską to wielki sukces” – dodał. W jego ocenie Koalicja jest jest “na wyciągnięcie ręki” od wyborczego zwycięstwa w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. “Musimy być wszyscy razem, wtedy w październiku wygramy. I to jest nasz cel” – zapowiedział Schetyna

Podziękował też wszystkim, którzy głosowali na Koalicję Europejską, a także PSL, SLD, Nowoczesnej, Zielonym i Inicjatywie Polskiej za wspólną kampanię wyborczą. “Zrobiliśmy dobry wynik, zbudowaliśmy koalicję” – wyliczał podkreślając, że można być razem, co – zdaniem lidera PO – stanowi klucz do zwycięstwa.

Rozbieżne wyniki sondaży przed wyborami do PE

Choć wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w najbliższą niedzielę, to wciąż nie wiadomo czy większe szanse na zwycięstwo ma PiS czy Koalicja Europejska – sondaże wskazują raz na jedno, raz drugie ugrupowanie.

“Cieszyć się będę w październiku”

W ocenie Schetyny frekwencja we wczorajszych wyborach była dobra, ale podkreślił, że może być lepsza. “Jestem przekonany, że będzie wyższa w wyborach parlamentarnych” – powiedział wieczorem w TVN24.

Według lidera PE sposobem na lepszy wynik w krajowych wyborach parlamentarnych jest „integrowanie opozycji, dołączanie do koalicji kolejnych partii, środowisk, żeby pokazać, że zjednoczona opozycja naprawdę może więcej”. “System d’Honta będzie decydował o mandatach jesienią. Tym bardziej szkoda każdego zmarnowanego głosu i szkoda tych partii, które nie przekroczą progu” – ocenił.

Mandaty Koalicji Europejskiej

Jeśli wyniki exit poll będą pokrywać się z rzeczywistymi wynikami wyborów, to z list Koalicji Europejskiej do PE trafią zarówno byli premierzy (Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Ewa Kopacz), jak i byli członkowie rządu (wicepremier, minister rolnictwa Jarosław Kalinowski; minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, szef MSZ Radosław Sikorski czy minister transportu i gospodarki morskiej Bogusław Liberadzki). Europosłami ponownie zostanie również dwoje byłych komisarzy UE: Janusz Lewandowski i Danuta Hübner.

Według sondażu Ipsos Koalicję Europejską w PE reprezentować będą: Jerzy Buzek; Janina Ochojska; Róża Thun; Bartosz Arłukowicz; Włodzimierz Cimoszewicz; Magdalena Adamowicz; Danuta Hübner; Radosław Sikorski; Marek Belka; Ewa Kopacz; Leszek Miller; Adam Jarubas; Tomasz Frankowski; Krzysztof Hetman; Jarosław Kalinowski; Andrzej Buła; Jan Olbrycht i Elżbieta Łukacijewska.

Tusk na wiecu Koalicji Europejskiej: Europa jest trochę jak ta koalicja

Europa jest trochę jak Koalicja Europejska – tłumaczył szef RE Donald Tusk na marszu „Polska w Europie”. Ostrzegł także przed europejskim entuzjazmem PiS, który trwa dopiero od dwóch tygodni i zwrócił uwagę, że „różnica między prezesem i ajatollahem jest nieduża”.