Lider AGROunii buduje nową partię polityczną

Rolnik i lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, źródło twitter

Rolnik i lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, źródło twitter

Lider ruchu rolników AGROunia Michał Kołodziejczak poinformował, że założył nową partię Prawda. Zapowiedział, że jego ugrupowanie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych, a także że liczy na dwucyfrowy wynik. Zapewnił przy tym, że AGROunia pod nowym kierownictwem pozostanie Ogólnopolskim Ruchem Rolników.

 

“Nadchodzi #Prawda. Idziemy po Polskę. Tylko nowe elity są gwarantem rozwoju” – brzmi pierwszy tweet nowego ugrupowania.

Prawda zamierza osiągnąć dwucyfrowy wynik w jesiennych wyborach

“Chcemy być game changerem, chcemy zrobić zmiany. I wiemy, że do tego dzisiaj nie potrzeba 30 proc. Na jaki wynik liczymy? Byłbym zadowolony, gdyby był to wynik dwucyfrowy” – oświadczył Michał Kołodziejczak w sobotę (15 czerwca) w Radiu ZET.

“Gdybyśmy szli po 3 proc., powielalibyśmy błąd wielu partii politycznych, których głównym celem jest przeżycie” – ocenił lider nowej partii. Przyznał jednak, że Prawdzie trudno byłby dzisiaj przejąć większość władzy. “Byłoby nam trudno to zrobić, bo faktycznie podział polityczny jest taki, jak widzimy – sondaże pokazują jasno” – dodał Kołodziejczak zastrzegając, że środowisko rolnicze nie zamierza wchodzić do wielkiej polityki dla zabawy.

Zagrożenie dla PSL?

Lider Prawdy potwierdził w Radiu ZET, że nowe ugrupowanie największym zagrożeniem powinno być dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. “My ludzi z PSL zapraszamy do nas” – oświadczył zastrzegając, że nie kieruje tego zaproszenia do aktualnego szefostwa ludowców. Pytany o rozmowy z szefem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Kołodziejczak oświadczył, że „ciężko rozmawia się z osobami, które przybierają takie barwy, jakie akurat będą popularne – raz tęczowy, raz zielony”. “Takim kameleonom mówmy: nie, stop!” – podkreślił szef nowego ugrupowania politycznego rolników.

Nowa partia Prawda

Deklaracja partii zamieszczonej na stronie internetowej ugrupowania głosi: “Wszyscy chcemy `być` i zasługujemy, by `mieć`. Bezpieczeństwo, praca, zdrowie i dom to minimum egzystencji. Ciężko pracujemy, aby zaspokoić te podstawowe potrzeby, a prawda jest taka, że zasługujemy na więcej. Naszym zadaniem jest dopilnować utrzymania tego, co jest i zapracować na więcej. Tylko prawda w polityce to gwarantuje”.

Protest rolników wobec “bezsilności państwa”

W proteście wobec bardzo niskich cen płodów rolnych oraz trzody chlewnej, a także wobec “bezsilności państwa”, w piątek (13 lipca) do Warszawy przyjechali rolnicy domagając się od rządu poprawy ich sytuacji. Zapowiedzieli też, że 6 sierpnia wręczą premierowi listę postulatów.

W dokumencie zaznaczono, że Prawda zakłada konsolidację inicjatyw obywatelskich, dostrzegających potrzebę współtworzenia nowego ruchu politycznego. Według informacji na stronie, pierwszym etapem, polegającym na zapewnieniu komunikacji między różnymi grupami społecznymi, zrealizuje Fundacja AGROunia Michała Kołodziejczaka.

W Radiu ZET lider nowej partii powiedział w sobotę, że jego ugrupowanie chce walczyć o głosy nie tylko rolników, ale przede wszystkim ludzi pracujących i zarabiających, którzy – jego zdaniem – często są pomijani w polskiej polityce. “Jest to partia skierowana do wszystkich, szczególnie do tych, którzy nie chcą wchodzić na statek z rozbitkami (Grzegorza) Schetyny czy Kosiniaka-Kamysza” – oświadczył zapowiadając, że Prawda nie pozwoli, żeby tacy ludzie nadawali ton polskiej polityce – podkreślił szef nowej partii.

Apel na Facebooku

“Polska 🇵🇱 potrzebuje nowych elit tam gdzie zapadają kluczowe decyzje o przyszłości naszego państwa. #Prawda jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu grup społecznych i uczciwych ludzi, którzy dotąd nie posiadali swojej reprezentacji politycznej” – czytamy na facebooku nowej partii. “W życiu nadchodzą dni, kiedy trzeba podejmować kluczowe decyzje. Odwaga i honor to nasze wartości, które poprowadzą nas do odmiany sceny politycznej w Polsce. Liczymy na Twój współudział w projekcie 💪🇵🇱❤️” – apelują założyciele nowej partii.

Chłopski przywódca i propagator polskiej żywności

Jeszcze na początku roku Kołodziejczak przekonywał, że celem ugrupowania, którego jest liderem (AGROunia) jest produkcja i dystrybucja w Polsce dobrej, zdrowej żywności krajowej produkcji.

Dziś w Polsce początek agropowstania?

Młody rolnik, lider i założyciel AgroUnii Michał Kołodziejczak zapowiedział na dziś początek „chłopskiego powstania w Polsce”, które na razie ma objąć kilkadziesiąt miejsc w kraju. Kołodziejczak nie wyklucza blokady dróg, a na przyszły tydzień planuje „mocne oblężenie Warszawy”.

W ostatnich miesiącach działacze AGROunii wielokrotnie organizowali blokady dróg i ulic, m.in. blokadę warszawskiego Placu Zawiszy, gdzie wysypywali jabłka w proteście przeciw  nieopłacalnym cenom ich skupu. W marcu, w stolicy, Lublinie i Poznaniu zorganizowali też akcję rozdawania jabłek.

Znów rolniczy protest w Warszawie

Rolnicy z AGROunii zablokowali wczoraj rano plac Zawiszy w Warszawie. Bez zapowiedzi i pozwoleń wysypali na jezdnię jabłka, rozłożyli świńskie łby, podpalili słomę i opony. Domagali się m. in. zwiększenia udziału polskich produktów rolno-spożywczych w sklepach wielkopowierzchniowych.

Podczas swoich protestów AGROunia postulowała m.in. wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel kamienny w odpowiedzi na wprowadzone przez Rosję ograniczenia w imporcie polskich owoców i warzyw. Domagała się również, aby w sieciach handlowych co najmniej połowa produktów pochodziła od polskich producentów rolnych.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski już w połowie marca uznał, że AGROunia zaczyna wyglądać jak Samoobrona. “Tak to zaczyna wyglądać, także ze względu na metody, które ta organizacja przyjęła” – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Rolnicy AGROunii protestowali w Warszawie

Wczorajsze „oblężenie Warszawy” sprowadziło się do protestu ok. tysiąca rolników AGROunii, którzy przeszli ulicami stolicy pod Pałac Prezydencki. Domagali się, żeby organizacja handlu w Polsce i polska polityka zagraniczna uwzględniały potrzeby polskich gospodarstw rodzinnych.
 

Uczestnicy środowej (6 lutego) manifestacji pod Pałacem …