Lex TVN: Senat odrzuci przyjętą w Sejmie nowelizację? 

Obrady Senatu, źródło senat.gov

Obrady Senatu, źródło senat.gov

Po przyjęciu w Sejmie Lex TVN przedstawiciele opozycyjnej większości w Senacie zapowiedzieli, że jeśli poprawka przedstawiona przez posła Marka Suskiego okaże się “trikiem”, to Senat odrzuci przegłosowaną przez posłów ustawę.

 

 

Tuż przed wieczornym głosowaniem w Sejmie poseł sprawozdawca Marek Suski (PiS) zgłosił bowiem poprawkę umożliwiającą TVN24 dalsze nadawanie. “Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”, wyjaśniał wczoraj (11 sierpnia). “Żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24” – dodał zwracając się w stronę posłów opozycji.

Kwiatkowski: Jeśli cała awantura po nic, to poprawkę przyjmiemy

Senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrzeszony) zapowiedział, że jeżeli „taka poprawka będzie prawdziwa, czyli, że ta ustawa w praktyce ma być martwa i PiS przyznaje się do tego, że cała ta awanturę zrobił o nic, tylko o to, żeby pokazać że potrafi coś przegłosować w Sejmie, łamiąc regulamin Sejmu – to ta poprawka zostanie przyjęta”.

“Jeżeli ta poprawka będzie budzić najmniejsze wątpliwości, co do jej rzeczywistych intencji, to oczywistą rzeczą jest, że naszym scenariuszem będzie dalej veto do tego projektu ustawy”, zastrzegł.

W ocenie wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej (Lewica) wczoraj byliśmy „świadkami żenującego spektaklu, spektaklu bezprawia, łamania regulaminu Sejmu”. “To pokazuje, że PiS nie cofa się przed niczym, żeby przeforsować swoje stanowisko”, oświadczyła zapewniając, że „na to również są przepisy Kodeksu karnego” m.in. paragraf o przekroczeniu uprawnień.

“Ale tym posłom, którzy dali się przekonać, przekupić, polecałabym inny przepis: art. 251 par. 1, który mówi o przyjęciu korzyści majątkowej, albo osobistej, jako osoby uprawnionej do głosowania za głosowanie w określony sposób”, podkreśliła wicemarszałek Morawska-Stanecka. “Myślę, że inteligentny prokurator niektórym z panów posłów takie zarzuty w przyszłości będzie chciał postawić”, dodała.

"Lex TVN": Reasumpcja głosowania ws. odroczenia posiedzenia. Odroczenie odrzucone

Podstawą do reasumpcji ma być pomyłka w głosowaniu posłów Kukiz ’15.

Kamiński: Jeśli to tylko trik, to odrzucimy sejmową nowelizację

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów) zapowiedział na wieczornej konferencji prasowej, że jeśli senatorowie uznają poprawkę, o której mówił Suski jest trikiem, który ma omamić senatorów, to odrzucą ustawę medialną.

“Jeśli przyjmiemy kapitulację, to bezwarunkowo. Natomiast jeśli tej kapitulacji w Senacie nie będzie, jeśli my uznamy, że ta poprawka jest trikiem, który ma po prostu omamić senatorów, to my się omamić nie damy i odrzucimy ten <<lex TVN>> w Senacie”, oświadczył Kamiński. Przypomniał przy tym, że  aby ustawę przyjąć ponownie potrzebna jest w Sejmie większość, której w środowym głosowaniu nie było.

Natomiast według senatora Marcina Bosackiego (KO) jest „jasne, że PiS nie ma już trwałej większości w Sejmie zdolnej do rządzenia państwem”.  “Te 228 głosów na rzecz ustawy, nad którą pracowali przez wiele tygodni korumpując, przekonując, wykręcając ręce i obiecując dziesiątki stanowisk jest kompromitacją partii Jarosława Kaczyńskiego”, ocenił.

Derek Chollet z Departamentu Stanu o "lex TVN": To priorytet dla USA

„Licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona”, stwierdził doradca sekretarza stanu USA w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Grodzki: Nie zgodzimy się na zamach na niezależne media

Głos ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zabrał także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który podkreślił, że “wolne media są fundamentem demokracji”, “dają dostęp do rzetelnej informacji i są tamą dla propagandy rządzących”. “Demokratyczna większość w Senacie nigdy nie zgodzi się na zamach na niezależne od władzy media. Będziemy stać na straży wolności słowa i konstytucyjnej wolności prasy!”,  zapowiedział na twitterze.

Większość do odrzucenie decyzji Senatu będzie jednak trudniejsza do osiągnięcia. Do uchwalenia ustawy w Sejmie wystarczy bowiem tzw. większość zwykła, czyli po prostu więcej głosów „za” niż „przeciw”. Dzięki temu przyjęto wczoraj nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji: za głosowało 228 posłów, a 216 przeciw.

Jednak ponieważ jednak bardzo prawdopodobne jest, że izba wyższa odrzuci lex TVN, to problemem PiS będzie zebranie odpowiedniej liczby głosów, by odrzucić sprzeciw senatorów. Jest to bowiem możliwe tylko większością bezwzględną, co oznacza, że za odrzuceniem musi zagłosować więcej niż połowa wszystkich głosujących (przy pełnym składzie 460-osobowego Sejmu, to 231 głosów).

Wobec tego największym kłopotem dla partii Jarosława Kaczyńskiego może okazać się postawa Konfederacji, która już zapowiedziała, że w głosowaniu po decyzji Senatu wstrzyma się od głosu. Tym razem takie zachowanie posłów Konfederacji będzie oznaczało jednak sprzeciw wobec lex TVN. W takim wypadku PiS będzie więc musiał znaleźć poparcie większej liczby posłów niż podczas wczorajszego głosowania.

Jourova: Lex TVN to "kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce"

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapewniła, że „sytuacja jest monitorowana”.