Los Lex TVN przesądzony?

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, źródło Marta Machlewska senat.gov

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, źródło Marta Machlewska senat.gov

Większość senatorów zapowiedziała, że nie poprze tzw. ustawy Lex TVN. Natomiast prezydent Andrzej Duda zasygnalizował możliwość jej zawetowania, o ile zostanie przyjęta przez parlament.

 

Tymczasem wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zaskoczył wczoraj, gdy w odpowiedzi na prośbę TVN24 o komentarz wobec tego, że większość senatorów zamierza głosować przeciwko nowelizacji ustawy medialnej, rzucił przechodząc sejmowym korytarzem jedno słowo: “Słusznie”.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji 11 sierpnia głosami 228 posłów, przeciwko 216. 10 wstrzymało się od głosu. Nowa ustawa autorstwa posłów PiS jest oceniana jako atak na niezależność stacji TVN, a sprzeciw wobec nowych zapisów wyraziło wielu dziennikarzy, polityków oraz instytucji. Teraz Lex TVN zajmie się Senat i to już na najbliższej sesji, która rozpocznie się dziewiątego września.

Lex TVN: Ustawa medialna przyjęta. Cała awantura w Sejmie po nic?

Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy medialnej, ale tuż przed głosowaniem Marek Suski zapowiedział zgłoszenie w Senacie poprawki, która ma umożliwiać TVN dalsze nadawanie. 

Grodzki: Ta ustawa nie zyska akceptacji w Senacie

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział wczoraj w TVN24, że „patrząc na list, na jego treść” i powołując się na rozmowy z senatorami, przewiduje, że „ta ustawa nie zyska akceptacji w Senacie i wróci do Sejmu”. Natomiast na Twitterze napisał: “Wolne media są fundamentem demokracji. Dają dostęp do rzetelnej informacji i są tamą dla propagandy rządzących. Demokratyczna większość w Senacie nigdy nie zgodzi się na zamach na niezależne od władzy media. Będziemy stać na straży wolności słowa i konstytucyjnej wolności prasy!”.

Bodnar: Lex TVN to zamach na wolność słowa

„Powinniśmy robić wszystko, co możliwe – protestować, pisać listy, uczestniczyć w demonstracjach, ale też tłumaczyć, dlaczego wolność mediów jest tak ważna dla polskiej demokracji”, podkreśla Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich.

Senatorowie: Demokratyczna większość w Senacie nie zgodzi się na to bezprawie

W „oświadczeniu w sprawie obrony wolnych mediów w Polsce” senatorowie zapewniają, że „demokratyczna większość” nie zgodzi się na to „bezprawie”. Celem nowelizacji ustawy medialnej jest bowiem ich zdaniem “pozbawienie Polaków prawa do wolności słowa i przejęcie kontroli przez partię rządzącą nad kolejnym, po mediach publicznych i gazetach grupy Polska Press, ważnym medium niezależnym”.

Lex TVN: Reporterzy bez Granic wzywają do odrzucenia ustawy. Dziś głosowanie w Sejmie

RSF wskazuje, że wolność mediów w Polsce jest zagrożona i apeluje o odnowienie koncesji dla TVN24.

„My, senatorowie demokratycznej większości w Senacie, nie poprzemy zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej Lex TVN. Uważamy bowiem, że ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska”, głosi oświadczenie, które przekazał na Twitterze m.in. szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki. „Sprzeciwiamy się budowie systemu władzy autorytarnej, pozbawionej kontroli ze strony wolnych mediów, niezawisłych sędziów oraz społeczeństwa obywatelskiego”, dodają opozycyjni senatorowie, którzy w Senacie mają  niewielką przewagę.

Uważają oni także, że Lex TVN, może doprowadzić nie tylko do zniszczenia niezależnej telewizji i przejęcia jej przez podmioty zależne od władzy, ale również narusza zaufania do Polski u naszych partnerów gospodarczych. “Psuje klimat współpracy i rodzi niepewność co do bezpieczeństwa ich własności”, podkreślają senatorowie i przewidują, że możliwe wycofanie zagranicznych inwestycji z naszego kraju “uderzyłyby w Polaków, polskie miejsca pracy i rozwój Polski”. Winę za ten stan rzeczy poniosą wszyscy, którzy poprą tę ustawę. My tego nie zrobimy”, zapowiadają autorzy oświadczenia.

Sekretarz stanu USA "głęboko zaniepokojony" ustawą "Lex TVN"

To pierwsza tak otwarta krytyka ustawy medialnej w oficjalnych wypowiedziach najwyższych rangą przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji.

Morawiecki: Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich

Jednak premier Mateusz Morawiecki uspokaja. “Cieszę się, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich, że ta inwestycja PepsiCo – jednej z największych korporacji produkujących różnego rodzaju produkty, takie jak napoje, przekąski – zostanie ulokowana w Polsce”, powiedział wczoraj w miejscowości Święte w województwie dolnośląskim, gdzie PepsiCo wybuduje zakład produkcyjny. Inwestycja o wartości ponad 1 miliarda złotych ma być gotowa w 2025 roku i stworzyć 450 nowych miejsc pracy.

“Od lat obserwujemy inwestycje zagraniczne w Polsce, inwestycje amerykańskie i tworzymy najlepszy możliwy klimat do inwestowania w ramach Polskiego Ładu. To bardzo dobry klimat zarówno dla inwestorów krajowych, jak również wielkich inwestorów, takich jak inwestorzy amerykańscy”, dodał premier w czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

USA rozważają sankcje wobec Polski za "lex TVN"

W Waszyngtonie odebrano przyjęcie przez Polskę nowelizacji ustawy medialnej z dużą irytacją, donosi RMF.

Senatorowie: Lex TVN „dramatycznie pogorszy stosunki z USA”

Senatorowie obawiają się także, że jeśli ustawa anty-TVN wejdzie w życie, to „dramatycznie pogorszy stosunki Polski z USA, które od ponad 30 lat są podstawą naszego bezpieczeństwa”. „Wzmacnia je nie tylko członkostwo w NATO, ale i obecność w Polsce amerykańskich żołnierzy oraz amerykańskie inwestycje”, zauważają. W ich ocenie lex TVN jest „nie tylko aktem bezprawia i działaniem przeciwko wolności, ale także uderzeniem w bezpieczeństwo Polski”.

„Z uznaniem dostrzegamy ostatnie głosy zza oceanu o znaczeniu sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych, opartego o wspólne wartości i interesy. Uważamy, że wszelkie bezprawne działania naruszające umowy z sojusznikami godzą w polską rację stanu. Z powyższych powodów my, wybrani przez naród senatorowie Rzeczypospolitej, jesteśmy przeciwni ustawie <<Lex TVN>>”, wyjaśniają przedstawiciele izby wyższej w swoim oświadczeniu. “Jeśli Senat ją odrzuci, apelujemy do posłów, by nie bronili prawa forsowanego w interesie partii rządzącej, ale sprzecznego z interesem narodowym”, wzywają na zakończenie.

Pod wydanym w środę (25 sierpnia) tekstem podpisało się 52 ze 100 senatorów, głównie z KO, Koalicji Polskiej – PSL i Lewicy, m.in. Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński, Bogdan Klich, Jan Filip Libicki, Adam Szejnfeld, Wadim Tyszkiewicz czy Kazimierz Michał Ujazdowski.

Prezydent zawetuje "lex TVN"? "To kontrowersyjne rozwiązanie"

„W Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo, bardzo daleko. Krytyka, nawet bardzo ostra, jest czymś naturalnym, dlatego musimy dobrze zważyć nasze interesy”, podkreślił Andrzej Duda.

Duda: To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie 

“To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”, ocenił we wtorek (24 sierpnia) nowelizację ustawy medialnej prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem są tego dwa powody: pierwszy to ochrona własności, a drugi – wolność słowa.

“W Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo, bardzo daleko”, tłumaczył w TVP Info. Zapewniał przy tym, że “krytyka nawet bardzo ostra jest w USA czymś naturalnym” w związku z czym “bardzo trudno jest Amerykanom zrozumieć, że tutaj mogą być jakiekolwiek ograniczenia czy wątpliwości”. Dlatego właśnie – podkreślił prezydent – należy tu „dobrze zważyć nasze interesy”.