Lex TVN: KRRiT czeka na polityczną decyzję?

lex-tvn-tvn24-koncesja-europejski-obszar-gospodarczy-eog-wolnosc-mediow-reporterzy-bez-granic-sejm-glosowanie-nowelizacja-ustawa-medialna-krrit

Zgodnie z oczekiwaniami w czasie czwartkowego posiedzenia KRRiT nie było głosowania, a jedynie dyskusja. [wikipedia]

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ignoruje prawo i czeka na polityczną decyzję ws. koncesji dla TVN – taki wniosek można wysnuć z wypowiedzi rzeczniczki KRRiT po wczorajszym, kolejnym już posiedzeniu Rady w tej sprawie. Następne spotkanie wyznaczono na najbliższy wtorek, a koncesja stacji wygasa w przyszłą niedzielę.

 

Tymczasem Parlament Europejski przyjął tego samego dnia (16 września) rezolucję ws. praworządności w Polsce, w której upomina się m.in. o wolność mediów.

Wolność mediów w Polsce i na Węgrzech. Europosłowie wzywają KE do działania

W liście nawiązano do protestu mediów w Polsce przeciwko nałożeniu tzw. podatku od reklam oraz sprawy utraty licencji przez węgierskie Klubrádió.

Rzeczniczka KRRiT: Przewodniczący ogłosił przerwę, bo zrobiło się późno

Zgodnie z oczekiwaniami w czasie czwartkowego posiedzenia KRRiT nie było głosowania, a jedynie dyskusja (głosowania ws. koncesji dla TVN24 przeprowadzane na wcześniejszych posiedzeniach Rady nie przyniosły rozstrzygnięcia). Ogłoszono przerwę do najbliższego wtorku (21 września). “Zdania były podzielone. Przewodniczący zadecydował o przerwie w posiedzeniu, zrobiło się już późno, więc do wtorku mamy podjąć tę dyskusję”, tłumaczyła w TVN24 rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska.

Tymczasem stacja od ponad półtora roku czeka na przedłużenie koncesji, a Rada wciąż nie jest w stanie  podjąć w tej sprawie decyzji. Jej zarząd uznaje wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji za nieuzasadnione i podkreśla, że spełnione są wszystkie niezbędne do tego warunki.

Senat zdecydowanie przeciwko Lex TVN 

Zdecydowaną większością głosów Senat odrzucił wczoraj nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, nazywaną Lex TVN.

Brykczyńska: Czekamy na decyzję  Sejmu ws. Lex TVN

“Każdy z członków ma wypracowaną opinię, dyskusja cały czas trwa. Dyskusja jest aktywna, burzliwa. Myślę, że do wtorku należy się uzbroić w cierpliwość. Mam nadzieję, że we wtorek będę mogła coś konkretnego zakomunikować”, oświadczyła rzeczniczka. “Sytuacja jest zawieszona, jeśli chodzi o legislację, nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Czekamy, czy coś jeszcze może się wydarzy w Sejmie w tej sprawie”, przyznała Brykczyńska.

“Poseł (Ryszard) Terlecki podkreślił, że sprawa tej ustawy może być w każdym momencie podniesiona na posiedzeniu. To są słowa pana Terleckiego, my ufamy tym słowom”, dodała. Rzeczniczka podkreśliła także, że “Krajowa Rada chce się odnieść również do tego, ewentualnie uchwalonego, nowego prawa”.

KE zapowiedziała ocenę "lex TVN" pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała w Parlamencie Europejskim, że Bruksela ma obawy co do strategii jaką obecne polskie władze stosują do „repolonizacji” mediów. Zapowiedziała, że jeśli ustawa potocznie nazywana „lex TVN” zostanie przyjęta, Komisja się jej przyjrzy pod kątem zgodności z …

Terlecki: Zrobimy tak, żeby zaskoczyć

“Zrobimy tak, żeby zaskoczyć dziennikarzy i wprowadzimy znienacka któregoś dnia”, zapowiedział we wtorek (14 września) wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o termin rozpatrywania w Sejmie senackiej uchwały ws. lex TVN. Terlecki przyznał także, że ustawa medialna wraca do Sejmu “w kształcie, który niekoniecznie nam odpowiada, bo wraca z Senatu” i podkreślił, że nie ma jej “w tej chwili” w porządku obrad obecnego posiedzenia.

Stacja TVN24 najprawdopodobniej straci koncesję, ale i tak będzie nadawała

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wysłał bowiem do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu TVN24 na koncesji holenderskiej.

Rezolucja PE ws. praworządności w Polsce

Rezolucja – popierana przez frakcje EPL, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę – wzywa Komisję Europejską do „skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”. Zawiera m.in. krytykę uchwalonego przez Sejm tzw. lex TVN, określany w rezolucji jako „próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów”. Unijne zgromadzenie wzywa ponadto premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności traktatów UE z polską konstytucją.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová podkreśliła w parlamentarnej debacie, że wszyscy obywatele powinni mieć zagwarantowany dostęp do informacji. “Przygotowujemy akt dotyczący wolności mediów. To będą pierwsze gwarancje pluralizmu w unijnym prawie”, zapowiedziała. Unijna komisarz skrytykowała też działania polskiego rządu dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, które zagrażają niezawisłości sądów.

“Za” przyjęciem deklaracji opowiedziało się wczoraj w Strasburgu 502 europosłów, 149 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciw rezolucji byli europosłowie PiS, przedstawiciele PO, SLD i Wiosny byli “za”, a PSL wstrzymali się od głosu. Jednak rezolucje PE nie są prawnie wiążące.