Lewica utworzyła wspólny klub parlamentarny

Koalicja Lewica - Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty, źródło fb.wiosnabiedronia

Koalicja Lewica - Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty, źródło fb.wiosnabiedronia

Lewica w składzie, w którym wspólnie startowała w ostatnich wyborach parlamentarnych, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem, utworzyła wczoraj trzeci co do wielkości klub parlamentarny.

 

Na środowym (6 listopada), pierwszym posiedzeniu szefem tego koalicyjnego klubu został Krzysztof Gawkowski z Wiosny, a jego pierwszą zastępczynią Marcelina Zawisza z Lewicy Razem.

Uzgodniono ponadto, że lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty będzie kandydatem Lewicy na wicemarszałka Sejmu, a Gabriela Stanecka-Morawska – na wicemarszałka Senatu. Ma być również wspólny kandydat na prezydenta, a nawet niewykluczone jest utworzenie w przyszłości jednej partii.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Uciął w ten sposób ciągnące się od dłuższego czasu spekulacje dotyczące jego politycznej przyszłości.

 

Może to oznaczać, że w KO odbędą się niebawem prawybory, choć zarząd, …

Gawkowski: Lewica idzie po zwycięstwo w kolejnych wyborach

“Lewica spotkała się kilka miesięcy temu rozdrobniona i rozbita. Dzisiaj staje przed państwem zjednoczona, silna i przekonana, że rozpoczyna drogę po zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych” – oświadczył w środę (6 listopada) Krzysztof Gawkowski.

Lista Komitetu Wyborczego SLD uzyskała poparcie 12,6 procent głosujących, uzyskując w Sejmie 49 mandatów (24 z nich przypadło SLD, 19 Wiośnie, a 6 Lewicy Razem). Natomiast do Senatu z poparciem KW SLD dostali się Gabriela Morawska-Stanecka i Wojciech Konieczny. Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska poinformowała w środę, że Prezydium klubu Lewicy będzie liczyć 10 osób. Pozostali wiceprzewodniczący to m.in.: z SLD – Tomasz Trela i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska; z Wiosny – Beata Maciejewska, Krzysztof Śmiszek i Monika Pawłowska; z Lewicy Razem – Magdalena Biejat. Sekretarzem klubu został szef zachodniopomorskiego SLD Dariusz Wieczorek, a rzecznikiem prasowym – Anna Maria Żukowska.

Szef klubu Lewicy: Chcemy odpowiedzialnie patrzeć na Polskę

W ocenie szefa klubu Lewicy prezydium jest różnorodną ekipą: „doświadczona, młoda, ale i posiadająca zaangażowanie”. “Ci ludzie będą reprezentowali swoich wyborców, ale i lewicę. Chcemy odpowiedzialnie patrzeć na Polskę z przekonaniem, że idziemy po władzę” – oświadczył Gawkowski. “Mówimy to dzisiaj odważnie, bo nie boimy się takich wyzwań” – podkreślił były sekretarz generalny i wiceprzewodniczący SLD. Zapewnił także, że klub na pewno nie będzie totalną opozycją.

Za tydzień pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Oficjalnie wiadomo już, że pierwsze po wyborach posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się za tydzień. Wiadomo też, że marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji będzie Antoni Macierewicz, a Senatu X kadencji – Barbara Borys-Damięcka.

Zdementował przy tym doniesienia, że gdy 12 listopada podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu głos zabierze marszałek senior, którym będzie Antoni Macierewicz (PiS), lewica opuści salę posiedzeń. Gawkowski podkreślił, że „klub Lewicy to odpowiedzialność i rozsądek”. “Nie ma na razie żadnych planów, które miałyby demolować pierwsze posiedzenie Sejmu” – zapewnił.

Deklaracja programowa klubu

Członkowie klubu Lewicy przyjęli też deklarację programową “Polska Jutra – Deklaracja Lewicy”. Podkreślają w niej m.in., że marzą o Polsce, w której wszyscy są “różni, ale każda i każdy jest równie ważny”, wszyscy są “częścią wspólnoty, która nikogo nie wyklucza i nie pozostawia samemu sobie”, a “interes społeczny jest ważniejszy niż partyjny”.

“Wierzymy, że Polska w XXI wieku może być nowoczesnym państwem dobrobytu – świeckim, szanującym uniwersalną zasadę praworządności i silnie zakorzenionym we wspólnocie Unii Europejskiej” – głosi dokument przyjęty wczoraj przez parlamentarny klub Lewicy.