Lewica trzecią koalicją wyborczą opozycji 

Koalicja Lewica - Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty, źródło fb.wiosnabiedronia

Koalicja Lewica - Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty, źródło fb.wiosnabiedronia

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem i Polska Partia Socjalistyczna utworzyły kolejny, trzeci już blok partii opozycyjnych startujących w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.

 

Koalicja pod nazwą “Lewica” formalnie powstała w piątek (19 lipca) na mocy porozumienia “trzech tenorów” (jak sami siebie nazywają): lidera postkomunistycznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierza Czarzastego; twórcy i szefa nowego wciąż na polskiej scenie politycznej, lewicowo-liberalnego ugrupowania Wiosna Roberta Biedronia oraz lidera zdecydowanie lewicowej partii Lewica Razem Adriana Zandberga (do czerwca tego roku działała pod nazwą Razem).

Czarzasty: Koalicji Europejskiej zabrakło uczciwości i lojalności

“SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów parlamentarnych jako Lewica” – poinformował Czarzasty w piątek na wspólnej konferencji z Biedroniem i Zandbergiem. Dzień wcześniej  (18 lipca) zapewnił w RMF FM, że jego “wrogiem nie jest PO, nie jest PSL, nie są partie demokratyczne”, ale podkreślił, że wymaga uczciwości i lojalności.

Hasło wyborcze Koalicji Europejskiej: "Przyszłość Polski. Wielki Wybór"

Koalicja Europejska podpisała wczoraj deklarację programową i ogłosiła swoje hasło wyborcze: „Przyszłość Polski. Wielki Wybór”. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podkreślali, że ich celem jest silna Polska w silnej, zjednoczonej i solidarnej UE.

W jego ocenie tego właśnie zabrakło w Koalicji Europejskiej. “Nie było tej uczciwości i lojalności, bo rozwaliło się o projekt, w stosunku do którego wszyscy powinni być wierni. Zrobił to najpierw Władek (Władysław Kosiniak-Kamysz), a wczoraj ostatecznie abdykował z lidera opozycji Grzegorz Schetyna” – uznał Czarzasty.

Czarzasty: Dogadaliśmy się, żeby wygrać z PiS

„Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać z PiS” – oświadczył. “Proszę Was, pomóżcie nam! Bądźcie z nami, ponieważ jesteśmy otwarci. Jesteśmy polską lewicą!” – apelował lider SLD zwracając się do Polek i Polaków.

Zapowiedział ponadto, że w tym tygodniu wszystkie trzy ugrupowania (SLD, Wiosna i Lewica Razem) zaproszą do współpracy wszystkie lewicowe partie polityczne, organizacje kobiece, fundacje i ruchy miejskie, które będą chciały współpracować. Czarzasty dodał, że Lewica będzie także „bardzo poważnie myśleć o samorządowcach”. “To nie jest tak, że polska lewica nie ma samorządowców” – zapewnił.

"Jaskółki" Wiosny i byli premierzy SLD na listach do PE

Należący do Koalicji Europejskiej SLD przedstawił  kandydatów do Parlamentu Europejskiego w sobotę, wczoraj lider Wiosny Robert Biedroń przedstawił kolejne swoje „jaskółki”, a szef Kukiz`15 listy tego ruchu ujawnił w zeszły czwartek. PiS i PO zrobiły to już wcześniej.
 

Termin zgłaszania list kandydatów …

Biedroń: Chcemy odrobić lekcję demokracji

“Wiosna, SLD i Lewica Razem podjęły decyzję: chcemy odrobić lekcję demokracji, która nauczyła nas, że lewica wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona, kiedy wspólnym blokiem idzie do wyborów” – zwrócił natomiast uwagę lider Wiosny. “Zrobimy ważny krok, wielki krok w kierunku wzmacniania polskiej demokracji” – zapewniał Biedroń.

Według niego przedwyborcze sondaże wskazują, że zjednoczona lewica ma szanse “nie tylko odsunąć PiS od władzy, ale także wprowadzić nowe elementy”. Przyznał przy tym, że nie podjął jeszcze decyzji czy zrezygnuje z mandatu europosła i wystartuje w jesiennych wyborach do parlamentu krajowego. “Podejmę ją w najbliższym czasie. To nie jest moment, żeby decydować” – ocenił zapewniając, że “o polskie sprawy można walczyć w Polsce i UE”.

“Wiosna” na polskiej scenie politycznej

Swoją kampanię wyborczą zaczęła w tym tygodniu Wiosna – nowa partia na polskiej scenie politycznej. W jej programie znalazły się m.in. emerytura obywatelska, zmiany w programie 500 plus, zamknięcie kopalni węgla do 2035 r., a także rozdział kościoła od państwa …

Zandberg: Lewica jest po to, by zająć się sprawami zwykłych ludzi

“Tak, jak tutaj stoimy z Włodzimierzem Czarzastym, razem Robertem Biedroniem, razem z dziesiątkami działaczek i działaczy polskiej lewicy, wszyscy chcemy jednego: chcemy zbudować w Polsce nowoczesne państwo dobrobytu” – zadeklarował Zandberg. Zapewnił, że wszystkie trzy ugrupowania chcą „Polski, która jest demokratyczna i sprawiedliwa”.  “Lewica jest po to, by zająć się sprawami zwykłych ludzi” – podkreślił. “Chcemy Polski, która nikogo nie zostawia z tyłu” – dodał Zandberg.

Przymiarki do list Koalicji Europejskiej na wybory do PE

Na listach kandydatów Koalicji Europejskiej w wyborach do PE siedem “jedynek” ma otrzymać PO-KO, a po trzy SLD i PSL-UED. Pozostałe ugrupowania tej koalicji nie dostaną pierwszych miejsc dla swoich członków. Swoje listy układa także nowa koalicja – Lewica Razem.

PPS dołączyła do Lewicy

Dzień później dołączyła do nich Polska Partia Socjalistyczna. Jak wyjaśnił po posiedzeniu Rady Naczelnej PPS jej przewodniczący Wojciech Konieczny, oznacza to, że PPS “może z chęcią, z radością i z optymizmem przystąpić do nowej akcji wyborczej, do koalicji, która powstała”. „Chcieliśmy tego, czekaliśmy na to, chcieliśmy tego już w wyborach do europarlamentu, we wcześniejszych wyborach, mamy wreszcie lewicową koalicję” – zapewnił w sobotę (20 lipca) na wspólnej konferencji prasowej z Czarzastym i Zandbergiem.

„Dajemy to, co jest w polskiej lewicy najpiękniejsze: dajemy nazwiska, dajemy tradycje, dajemy (Józefa) Piłsudskiego, (Bolesława) Limanowskiego, (Ignacego) Daszyńskiego, (Kazimierza) Pużaka, (Jana) Mulaka. Wszyscy oni na pewno gdzieś tam oglądają to i cieszą się, i wiedzą, że polska lewica naprawdę ma szansę na to, że odzyska swoje miejsce i my będziemy tego częścią, z czego się bardzo cieszymy” – powiedział szef PPS.

Prezydent Duda w orędziu: Dość niewiary we własną wartość i siłę

Prezydent Andrzej Duda zaapelował m.in. o odrzucenie „wpajanego nam od lat fałszywego wstydu dotyczącego naszej narodowej historii i tożsamości” i zaniechanie w życiu publicznym „wyniszczającego starcia wrogich plemion”. Orędziem wygłoszonym wczoraj (5 grudnia) przed Zgromadzeniem Narodowym zwołanym w dniu 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent zainaugurował obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lewica idzie do przodu

Zandberg podkreślił, że PPS “jest wspaniałym symbolem, symbolem walki o demokrację i sprawiedliwość społeczną, splecionej ze sobą walki o prawa pracowników i konsekwentnego stania po stronie praw człowieka”. Czarzasty poinformował natomiast, że w najbliższym czasie zostanie powołany wspólny sztab i uzgodnione będą elementy programowe, które będą eksponowane w kampanii. „Idziemy do przodu” – podkreślił lider SLD.

Według ostatniego sondażu IBRIS wspólna lista lewicy ma szanse nawet na 12,3 proc. poparcia. Jednak nawet samodzielny start Sojuszu dawałby tej partii wynik na poziomie niemal 6 proc., czyli uprawniający do uzyskania sejmowych mandatów.