Lewica przedstawiła swoje “jedynki” na listach do Sejmu

Jedynki Lewicy w wyborach parlamentarnych `19

Jedynki Lewicy w wyborach parlamentarnych `19

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg w Warszawie, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty w Sosnowcu, Krzysztof Śmiszek z Wiosny we Wrocławiu znaleźli się wśród polityków zajmujących pierwsze miejsca na listach Lewicy w nadchodzących wyborach do Sejmu.

 

Listę “jedynek” przedstawili wczoraj (18 sierpnia) w Warszawie liderzy tych trzech partii. Działacze Lewicy Razem zajmą sześć pierwszych miejsc na wspólnych listach, politycy SLD będą je otwierać w 17 okręgach, a 18 „jedynek” dostaną członkowie Wiosny.

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października.

Wybory parlamentarne w Polsce 13 października

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października – rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował wczoraj, że Andrzej Duda podpisał właśnie postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. 

Biedroń: Historyczny moment

“Zaczynamy naszą podróż do Sejmu” – powiedział podczas niedzielnej prezentacji szef sztabu wyborczego Lewicy i lider Wiosny Robert Biedroń zapowiadając konwencję wyborczą na najbliższą sobotę w Warszawie. Dodał, że “lewica wygrywa wybory, gdy idzie zjednoczona, przegrywa, gdy jest podzielona”.

Zwrócił też uwagę, że jest to historyczny moment i podkreślił że udało się zjednoczyć „trzy pokolenia” lewicy. “Polski parlament jest jedyny w Europie, w którym nie ma lewicy i skutki tego dziś widać” – zauważył lider Wiosny. Według niego wejście Lewicy do Sejmu zapewnia powrót tam takich tematów, jak prawa kobiet czy zmiany klimatyczne.

SLD + Wiosna + Lewica Razem = Lewica 

SLD, Wiosna i Lewica Razem wystartują w wyborach parlamentarnych jako Komitet Wyborczy Lewica. Oznacza to, że lewicowy komitet będzie obowiązywał pięcio-, a nie ośmioprocentowy próg wyborczy, jak musiałoby być w przypadku koalicji. Szefem sztabu został lider Wiosny Robert Biedroń

Czarzasty: Mamy świetna ekipę

“Mamy świetną ekipę, która jest spójna programowo i wróci do Sejmu – powiedział przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty podczas wczorajszej prezentacji “jedynek” Lewicy do Sejmu.

Na pierwszych miejscach list wyborczych SLD reprezentować będą – poza startującym w Sosnowcu Włodzimierzem Czarzastym – była posłanka SLD, wdowa po szefie MON Jerzym Szmajdzińskim (zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem) Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska w Legnicy; były poseł i były sekretarz generalny SLD Marek Dyduch w Wałbrzychu; były prezes TVP i były członek partii Twój Ruch Robert Kwiatkowski w Toruniu; Jacek Czerniak w Lublinie, w Łodzi wiceprezydent miasta Tomasz Trela; Ryszard Śmiałek w Chrzanowie, a Arkadiusz Iwaniak w Płocku.

Ponadto w okręgu podwarszawskim listę Lewicy otwiera były rzecznik prasowy klubu poselskiego Ruchu Palikota Andrzej Rozenek; w Rzeszowie Wiesław Buż, wieloletnia posłanka Sojuszu Joanna Senyszyn w Gdyni, Przemysław Koperski w Bielsku-Białej, Zdzisław Wolski w Częstochowie, europoseł i wiceszef SLD Andrzej Szejna w Kielcach, sekretarz generalny Sojuszu Marcin Kulasek w Olsztynie, Wiesław Szczepański w Kaliszu i Dariusz Wieczorek w Szczecinie.

Zandberg: Nie będziemy tchórzyć

W ocenie lidera Lewicy Razem Adriana Zandberga do Sejmu “idzie odważna ekipa, z konkretnymi rozwiązaniami dotyczącymi polityki socjalnej, mieszkalnictwa”. “Idzie do Sejmu silna drużyna, która upomni się o prawa człowieka, która upomni się o politykę mieszkaniową, która upomni się o demokrację, która będzie odważna, która nie będzie tchórzyć” – powiedział przedstawiając “jedynki” swojej partii.

Zostali nimi, poza szefem ugrupowania Adrianem Zandbergiem, który otwiera listę w Warszawie, Paulina Matysiak w Sieradzu, rzeczniczka partii Dorota Olko w Siedlcach, Marcelina Zawisza w Opolu, Paulina Nowak w Koninie i Maciej Konieczny w Katowicach.

Lider Wiosny: Damy niezłego czadu

“Wierzymy, a sondaże to pokazują, że 13 października damy niezłego czadu” – powiedział Robert Biedroń przedstawiając „jedynki” Wiosny. Zauważył przy tym, że jego ugrupowanie idzie do wyborów “ze swoimi młodszymi i starszymi braćmi w wierze”.

Wiosnę na pierwszych miejscach list Lewicy reprezentować będą prawnik Krzysztof Śmiszek we Wrocławiu; były sekretarz generalny i wiceszef SLD a obecnie sekretarz zarządu partii Wiosna Krzysztof Gawkowski w Bydgoszczy; Monika Pawłowska w Chełmie; Anita Kucharska-Dziedzic w Zielonej Górze; Anita Sowińska w Piotrkowie; socjolog Maciej Gdula w Krakowie; Jakub Bocheński w Nowym Sączu; Jacek Jabłoński w Tarnowie; Patryk Fajdek w Radomiu, a Łukasz Rydzik – w Krośnie.

Ponadto “jedynką” Wiosny w Białymstoku został Paweł Krutul; w Gdańsku dziennikarka i szefowa gabinetu Roberta Biedronia w Słupsku Beata Maciejewska; Maciej Kopiec w Rybniku; lewicowa polityk i była wicemarszałek Sejmu (z Ruchu Palikota) Wanda Nowicka (bezpartyjna) w Gliwicach; Monika Falej w Elblągu; dyrektor programowy Wiosny i szef zespołu programowego sztabu Lewicy Dariusz Standerski w Pile; aktywistka na rzecz praw kobiet Katarzyna Ueberhan i Małgorzata Prokop-Paczkowska w Koszalinie.

Lewica trzecią koalicją wyborczą opozycji 

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem i Polska Partia Socjalistyczna  utworzyły kolejny, trzeci już blok partii opozycyjnych startujących w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. 

Konwencja wyborczej Lewicy w sobotę

“To będzie konwencja prezentująca nasz wspólny program, który jest już ukończony” – zapowiedział Biedroń. “Będzie to dobry program, wrażliwy społecznie, program, który będzie opowiadał o budownictwie mieszkaniowym, o tym, jak przystopować i doprowadzić do tego, że będziemy odpowiadali na zmiany klimatyczne, o dobrej polityce społecznej, o dobrej polityce zdrowotnej, o równouprawnieniu – o tych wszystkich kwestiach, o których lewica mówi, a których w polskiej polityce brakuje” – wyliczał szef sztabu wyborczego Lewicy.

Zapowiedział przy tym, że jednym z priorytetów jego komitetu w rozpoczynającej się kampanii wyborczej zdrowie. “To będzie dobry program zdrowotny, który będzie dotyczył także powszechnego programu dostępności leków – tak, żeby w Polsce każdy i każda miał w końcu dostęp do dobrego leczenia i żeby nikt nie musiał odchodzić z apteki z niezrealizowaną receptą, bo nie wystarczyło pieniędzy” – zachwalał Biedroń.

„Apeluję do PKW, żeby pozwoliła nam używać nazwy, która oddaje naszą tożsamość” – powiedział w odpowiedzi na pytania o kłopot związany z nazwą komitetu wyborczego Lewicy (wobec sprzeciwu ugrupowania Polska Lewica Jacka Zdrojewskiego ostatecznie został zarejestrowany jako KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) i o złożony do PKW wniosek o zakaz wykorzystywania oficjalnego logotypu KW SLD składającego się ze słowa Lewica (może być rozpatrywany już dziś).

W jego ocenie lidera Wiosny “na zdrowy rozsądek” nikt nie ma większego prawa wykorzystywać nazwę „Lewica” niż właśnie jego komitet. “Absurdem byłoby zakazanie SLD, Wiośnie czy partii Razem używania tej nazwy” – uznał wczoraj szef sztabu wyborczego Lewicy. “Nie potrafimy kłamać – jesteśmy lewicą i tak się będziemy określać” – zapowiedział.

“Jesteśmy lewicowi, mamy lewicowy program, mamy lewicowe wartości, ludzie stojący za mną walczą o wartości lewicy od lat” – uzasadniał. “Naturalnym jest, że będziemy używali tej nazwy i apeluję do PKW o to, żeby pozwoliła nam używać nazwy, która oddaje naszą tożsamość” – apelował w niedzielę Robert Biedroń.

Wspólna lista opozycji w wyborach do Senatu?

Lewica zaapelowała wczoraj do pozostałych ugrupowań opozycyjnych o niewystawianie przeciwko sobie kandydatów w jesiennych wyborach do Senatu. Liderzy SLD, Lewicy Razem i Wiosny zaproponowali rozmowy w tej sprawie szefowi PO, PSL, .Nowoczesnej oraz Związku Miast Polskich jeszcze w tym tygodniu.