Labourzyści zapowiadają kolejne wotum nieufności wobec rządu Theresy May

Jeremy Corbyn, źródło Flickr

Jeremy Corbyn, źródło Flickr

Jeśli Izba Gmin znów odrzuci propozycję umowy z UE ws. brexitu, jaką przedstawi premier Theresa May, to laburzyści wymuszą głosowanie nad wotum nieufności dla rządu – zapowiedział wczoraj lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

 

Izba Gmin ma głosować nad porozumieniem w najbliższą środę (20 marca).

Już trzeci raz szefowa brytyjskiego rządu zwraca się do deputowanych o przyjęcie wynegocjowanej przez nią umowy regulującej stosunki z UE po opuszczeniu Wspólnoty. Pierwsze dwa podejścia zakończyły się klęską Theresy May – zarówno w połowie stycznia, jak i w zeszłym tygodniu Izba odrzuciła dokument znaczną większością głosów.

Cobryn: wniosek o wotum nieufności będzie “bardzo właściwy”

W niedzielnym (17 marca) wywiadzie dla telewizji Fox News Jeremy Corbyn przyznał, że już raz gabinet May przetrwał głosowanie nad wotum nieufności, które również zainicjowała jego partia. “Rząd ma podobno w tym tygodniu przedstawić w parlamencie jakieś nowe propozycje. Przypuszczam, że zostaną znowu odrzucone (…). Sądzę, że na tym etapie wniosek o wotum nieufności będzie bardzo właściwy” – powiedział lider opozycji. Dodał, że “w tym momencie” szefowa rządu powinna podać się do dymisji i konieczne będzie ponowne przeprowadzenie wyborów.

Gabinet May na razie jest chroniony

Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że nie wiadomo jak Corbyn miałby doprowadzić do kolejnego głosowania nad wotum nieufności. Po wygraniu głosowania w sprawie wotum gabinet May jest bowiem przez rok chroniony. Teoretycznie więc na razie opozycja nie może podjąć kolejnej próby zmiany lidera torysów.

Styczniowe wotum nieufności

W styczniowym głosowaniu poparcie dla wotum nieufności wyraziło 306 posłów, przeciwko opowiedziało się 325.

Wielka Brytania: Theresa May dalej premierem, wotum nieufności odrzucone

Izba Gmin odrzuciła złożony przez Partię Pracy wniosek o odwołanie rządu premier Theresy May. Za wotum nieufności opowiedziało się 306 członków parlamentu. Przeciw było 325.
 
Wniosek o odwołanie Theresy May złożył lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. Zrobił to po tym, jak …

Do przegranej – jednym głosem – premier May wystarczyłoby wtedy głosowanie dziesięciu deputowanych północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej razem z opozycją. Już wtedy liderzy największych partii opozycyjnych (Partii Pracy, Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów) zapowiedzieli, że warunkiem dalszych konsultacji z rządem jest wykluczenie tzw. twardego brexitu.

Dzień wcześniej głosowanie w Izbie Gmin ws. umowy brexitowej zakończyło się porażką brytyjskiej premier, która ten dokument wynegocjowała. Za przyjęciem porozumienia wynegocjowanego z Brukselą przez Theresę May opowiedziało się 202 deputowanych, a za jego odrzuceniem – 432, w tym aż 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej.

Brytyjski parlament zdecydowanie odrzucił umowę ws. brexitu

Za przyjęciem wynegocjowanego z Brukselą porozumienia określającego warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE opowiedziało się wczoraj wieczorem 202 deputowanych, a za jego odrzuceniem – 432, w tym 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, czyli 37,2 proc. klubu parlamentarnego premier Theresy May.

Druga porażka brytyjskiej premier

W zeszłym tygodniu (12 marca) brytyjscy deputowani po raz drugi odrzucili umowę określającą warunki na jakich Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Za wynegocjowaną przez rząd Theresy May umową zagłosowało tym razem 242 członków Izby Gmin, a przeciw 391. To lepszy wynik niż podczas poprzedniego głosowania, ale wystarczający, by kwestia terminu brexitu pozostawała wciąż otwarta.

Wielka Brytania: Umowa brexitowa z UE znów odrzucona w Izbie Gmin

Brytyjscy posłowie po raz drugi odrzucili umowę jaką Londyn wynegocjował z Brukselą. Miała ona określić warunki na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Choć tym razem umowę poparło więcej posłów, brytyjskiemu rządowi i tak zabrakło bardzo wielu głosów.
 

Za wynegocjowaną przez …

Dzień później Izba Gmin odrzuciła też poprawkę przewidującą opóźnienie brexitu i przeprowadzenie ponownego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Za przedstawioną przez rząd uchwałą opowiedziało się 321 posłów, a przeciw było 278.

Wielka Brytania: Izba Gmin odrzuca brexit bez umowy

Brytyjscy posłowie przyjęli uchwałę, w której opowiedzieli się przeciw opuszczeniu przez ich kraj Unii Europejskiej bez jakiegokolwiek porozumienia regulującego tę sytuację. Oznacza to, że dziś Izba Gmin zajmie się rządowym wnioskiem o przedłużenie procesu wychodzenia z UE.
 

Za przedstawioną przez rząd …

Tymczasem Brytyjczycy powinni opuścić Unię Europejską już w przyszłym tygodniu.