Kukiz-PiS – nowe porozumienie programowe

Paweł Kukiz, źródło: Flickr, fot. Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Paweł Kukiz, źródło: Flickr, fot. Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Paweł Kukiz, lider Kukiz’15 potwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość podpisało z jego ugrupowaniem porozumienie o współpracy programowej. Muzyk podkreślił, że nie jest to umowa koalicyjna i zapowiedział, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione szczegóły tego porozumienia. Miałoby ono polegać na wspieraniu projektów ustaw.

W poniedziałek (31 maja) Polska Agencja Prasowa przekazała, że PiS podpisało z Kukiz’15 umowę o współpracy programowej, której szczegóły mają zostać przedstawione niebawem. Potwierdził ją później portalowi wPolityce.pl szef Kukiz’15 Paweł Kukiz. „Proszę nie mylić jej z koalicyjną – podpisaliśmy umowę programową”, podkreślił. „Za jakiś czas na briefingu przedstawimy więcej szczegółów. W najbliższym czasie, pewnie do dwóch tygodni”, zapowiedział.

Koło Poselskie Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia liczy czterech posłów. Obok lidera ugrupowania w skład koła wchodzą: Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka i Stanisław Żuk.

Zjednoczona Prawica traci ludzi. PiS przegrał głosowanie w Sejmie

Były poseł Zjednoczonej Prawicy (z Porozumienia Jarosława Gowina) Wojciech Maksymowicz przyłączył się wczoraj do koła Polski 2050 Szymona Hołowni, a klub PiS przegrał tego dnia jedno z głosowań w Sejmie.

Porozumienie efektem wielu spotkań

Porozumienie PiS-Kukiz`15 jest efektem wielu już spotkań, z których ostatnie – Jarosława Kaczyńskiego i Pawła Kukiza odbyło się wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kukiz przyznał, że „od dawna było przygotowywane takie spotkanie”, a rozmowy – tłumaczył – dotyczyły ”różnych niuansów pomiędzy naszym reprezentantem, Jarosławem Sachajko, a ministrem Łukaszem Schreiberem”.

Lider Kukiz`15 wyjaśnił, że chodziło o doprecyzowanie oczekiwań każdej ze stron. „Wszystko to już mamy za sobą, w związku z czym przyszedł czas na sformalizowanie tego w postaci podpisania umowy o współpracy programowej w tej kadencji” – oświadczył Kukiz. Według PAP, porozumienie programowe PiS-Kukiz`15 miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw.

„Ja chciałbym indywidualnego prawa wyborczego dla wszystkich Polaków a nie tylko dla partyjnych nominatów; chciałbym wprowadzenia ustawy antykorupcyjnej, chciałbym sprawnie działającej prokuratury, a więc wyboru prokuratora generalnego w wyborach bezpośrednich, powszechnych i chciałbym wprowadzenia instytucji sędziów pokoju”, wyliczał wieczorem w TVN24.

„O niskich podatkach już nie wspomnę, bo za dużo bym chciał”, dodał szef Kukiz`15. „Ale gdyby realizację takich postulatów miał zagwarantowaną, to powtarzam po raz setny: pójdę z każdym kto zagwarantuje mi realizacje tych postulatów”, zadeklarował. Zapewnił przy tym, że prezes nie namawiał go do przyłączenia się do koalicji.

Koalicja Polska już bez Kukiza

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował wczoraj, że wobec “zbyt daleko idących różnic” PSL zakończył współpracę z politykami Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej. Sam Kukiz przyznał, że spodziewał się takiej decyzji. Posłowie Kukiz`15 zamierzają utworzyć w Sejmie własne koło.

Kaczyński: Mam nadzieję, że są sprawy, w których możemy współdziałać

„Mam nadzieję, że są sprawy, w których możemy współdziałać z Pawłem Kukizem. Zasadnicze pytanie jest takie, czy będzie chciał pracować w ramach stabilnego porozumienia politycznego”, powiedział prezes PiS, Jarosław Kaczyński w zeszłotygodniowym wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa przyznał, że PiS pracuje nad „przyciągnięciem posłów niezrzeszonych czy z innych ugrupowań, aby zmniejszyć zależność od jednego z koalicjantów”, a także, że „w orbicie obozu rządowego ma być już 240 posłów”. „Tak mniej więcej to wygląda, ale dopóki to nie jest na stole, sprawdzone w boju, to nie ma sensu o tym mówić” – stwierdził wtedy Kaczyński.

Przyznał także, że bardzo lubi lidera Kukiz`14. „Osobiście bardzo go polubiłem. Kiedyś, po dłuższym spotkaniu przy kolacji i po kilku lampkach, powiedział mi nawet, że ładnie śpiewam. Tym już całkowicie pozyskał moją sympatię” – dodał prezes PiS.