Kto zostanie prezydentem Polski?

Prezydent Andrzej Duda / fot. Krzysztof Sitkowski KPRP

Kto obok Andrzeja Dudy będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP? I dlaczego opozycja nie wystawi wspólnego kandydata?

 

 

Największa niewiadoma prekampanii prezydenckiej została rozwiązana. Donald Tusk nie stanie w szranki w rywalizacji o urząd prezydenta. Jednak polityka nie znosi próżni. Decyzja przewodniczącego Rady Europejskiej klaruje sytuację po stronie opozycyjnej, najprawdopodobniej przesądzając, że naprzeciwko Andrzeja Dudy nie stanie jeden, wspólny kandydat, lecz reprezentanci poszczególnych partii. Wygląda na to, że zamiast postulowanych przez niektórych polityków prawyborów opozycji o tym, kto zaskarbi sobie największą sympatię wyborców przesądzi dopiero I tura wyborów prezydenckich.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Uciął w ten sposób ciągnące się od dłuższego czasu spekulacje dotyczące jego politycznej przyszłości.

 

Może to oznaczać, że w KO odbędą się niebawem prawybory, choć zarząd, …

Ostatni dzwonek

Kampania i październikowe wybory parlamentarne przeszły płynnie w kampanię przed zaplanowanymi na późną wiosnę 2020 r. wyborami prezydenckimi. Jak na razie pewne jest nazwisko jednego kandydata. Trudno przypuszczać, by Andrzej Duda nie ubiegał się o reelekcję. Tymczasem po stronie opozycyjnej trwają gorączkowe poszukiwania kandydatów lub sposobu ich wyłonienia. Nie brakuje oryginalnych pomysłów, jak znane głównie z USA prawybory. Niektórzy – jak Władysław Kosiniak-Kamysz – już zaczęli budować swoje zaplecze przed ewentualną kampanią wyborczą.

Jeżeli ktokolwiek zastanawia się, czy opozycja zbyt wcześnie rozpoczęła przegrupowanie przed wyborami prezydenckimi, to dr Anna Materska-Sosnowska z Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego rozwiewa wszelkie wątpliwości: „to ostatni dzwonek dla opozycji, a mijający czas działa na jej niekorzyść”. „Urzędujący prezydent już dawno rozpoczął kampanię” – dodaje politolożka z UW.

Powstanie Ministerstwo Zasobów Narodowych?

W nowym rządzie PiS reaktywowane zostanie ministerstwo nadzorujące spółki skarbu państwa, które rządząca partia zlikwidowała trzy lata temu. Na czele tego resortu ma stanąć wicepremier Jacek Sasin. Wszystkie zmiany w rządzie ma przedstawić w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

Świetnie wydaje się to rozumieć lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który próbuje wysunąć się na czoło opozycyjnych pretendentów w wyborczym wyścigu. Jednak – jak przekonuje ekspertka z UW w rozmowie z EURACTIV.pl – „to nie tylko gra o prezydenturę, ale także walka o poszerzenie elektoratu ludowców”.

Pozytywnie postawę lidera PSL ocenia Jarosław Sachajko z Kukiz’15 współtworzącego z ludowcami podczas wyborów parlamentarnych Koalicję Polską. „Nie mam wrażenia, by Władysław Kosiniak-Kamysz zbyt wcześnie rozpoczął kampanię wyborczą: przeciwnie, to ostatni moment na zaprezentowanie się potencjalnym wyborcom; wzięcie udziału w cyklu debat i spotkań z Polakami, aby przekonać ich do swojej wizji”.

Od poniedziałku do USA wreszcie bez wiz

Od najbliższego poniedziałku, czyli święta niepodległości Polski przypadającego 11 listopada, Polacy będą wreszcie mogli podróżować bez wiz do USA na okres do 90 dni zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych.

 

Informację przekazali wczoraj przed południem prezydent Andrzej Duda i ambasador …

Wzorce zza oceanu

Władysław Kosiniak-Kamysz wzywa inne ugrupowania opozycyjne – głównie Platformę Obywatelską, do przeprowadzenia prawyborów – oświadczył w wywiadzie dla Radia ZET lider PSL. Prawybory te miałyby wyłonić wspólnego kandydata z ugrupowań należących do Europejskiej Partii Ludowej. Jak przekonuje szef ludowców, decyzja Donalda Tuska „wyjaśnia  Platformie bardzo wiele”, dlatego „taka odwaga (…) i niewchodzenie w utarte koleiny, byłoby na pewno dla opozycji bardzo dobre”.

Jedynym mankamentem jest jednak brak deklaracji PO odnośnie kandydata tej partii. Wiele mówi się o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, a także prezydencie Warszawy Rafale Trzaskowskim. To wszystko spekulacje, ponieważ największe ugrupowanie opozycyjne wstrzymywało się z podjęciem decyzji do czasu podjęcia decyzji przez szefa Rady Europejskiej.

Dr Materska-Sosnowska podkreśla, że PO nie powinna zwlekać z wyborem kandydata. „Taka taktyka jest stratą czasu, szczególnie przy aktywności Władysława Kosiniaka-Kamysza” – dodaje politolożka z UW. „Lider PSL dostrzega niezdecydowanie PO i dlatego wysoko licytuje, chcąc, by jego partia odgrywała rolę ugrupowania centrowego”. Pełne poparcie dla działań lidera wyraża nowo wybrany poseł PSL z Warszawy prof. Władysław Teofil Bartoszewski. Jego zdaniem opozycja musi przetestować kto będzie wspólnym kandydatem.

Polacy starzeją się najszybciej w UE

Polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Między 2001 a 2018 r. udział osób starszych w naszym kraju wzrósł powyżej średniej unijnej, a do 2050 r. liczba mieszkańców Polski ma zmniejszyć się o 3 mln.

 

 

Polaków będzie ubywać, podczas gdy …

„Najlepiej gdyby doszło do spotkań z mediami, wyborcami, tak by pretendenci sprawdzili swoje umiejętności mierząc się z presją”. Prof. Bartoszewski zwraca ponadto uwagę na przewagę, jaką ma Władysław Kosiniak-Kamysz względem innych potencjalnych kandydatów: „lider PSL jako jedyny ma szansę na odebranie głosów PiSowi w mniejszych ośrodkach, podczas gdy kandydat lewicy – ktokolwiek nim będzie – może okazać się zbyt liberalny dla znacznej części elektoratu”.

Pomysł prawyborów popiera Jarosław Sachajko. „Ruch społeczny Kukiz’15 popiera inicjatywę Władysława Kosiniaka-Kamysza zorganizowania prawyborów wśród środowisk demokratycznych w celu wyłonienia wspólnego kandydata na urząd prezydenta. W interesie wszystkich Polaków jest, by urząd ten był pełniony przez najlepiej przygotowanego kandydata, który z jednej strony będzie reprezentował interesy Polski za granicą, a z drugiej zadba o przestrzeganie praw obywatelskich w Polsce”, mówi w rozmowie z EUACTIV.pl

Kontrowersyjna wizyta europosłów w Kaszmirze

Grupa głównie prawicowych europosłów, wśród których znaleźli się też politycy Prawa i Sprawiedliwości, złożyła wizytę w Kaszmirze. Spotkała ich za to ostra krytyka ze strony miejscowych polityków, a Parlament Europejski i unijna dyplomacja odcięły się od ich wyjazdu.

 

Była to pierwsza …

Wspólny kandydat

Od pomysłu o prawyborach blisko do jednego wspólnego kandydata opozycji. Dr Anna Materska-Sosnowska uważa ten pomysł za mrzonkę. „Wybory prezydenckie to nie tylko rywalizacja o urząd prezydenta, ale także walka o mobilizację własnego elektoratu”. „Ten, kto rezygnuje z udziału w wyborach naraża się na zapomnienie przez wyborców. Dlatego logiczne byłoby, gdyby wszystkie liczące się partie zgłosiły swoich reprezentantów do I tury”.

Jednak pomysł wspólnego kandydata ma zwolenników po stronie opozycyjnej. „Wspólny kandydat całej demokratycznej opozycji byłby najlepszym rozwiązaniem. Namawiam do tego bardzo mocno. Niestety realia są takie, że raczej mało prawdopodobne wydaje się poparcie jednej osoby przez całą opozycję jeszcze przed pierwszą turą, a to wzmacnia szanse Andrzeja Dudy” – twierdzi Kamila Gasiuk-Pihowicz.

„Tu trzeba kierować się racjonalnym podejściem, badaniami opinii publicznej, a nie osobistymi politycznymi sympatiami”, ponieważ najbliższe wybory prezydenckie będą miały krytyczne znaczenie dla Polski. W pewnym stopniu to będzie ostateczny test skuteczności opozycji” – dodaje posłanka Koalicji Obywatelskiej.

KE: Polska w czołówce pod względem równości płac

Polska w czołówce krajów Unii Europejskiej, w których kobiety i mężczyźni otrzymują równą płacę. Jednak w państwach członkowskich sytuacja kobiet niewiele się poprawiła od ubiegłego roku – informuje Komisja Europejska.

 

 

Europejski Dzień Równej Płacy przypada w tym roku na poniedziałek 4 …

Grono kandydatów uzupełnią jeszcze przedstawiciele Konfederacji oraz Lewicy. Pozycjonująca się po prawej stronie sceny politycznej Konfederacja zapowiedziała niedawno przeprowadzenie prawyborów „na wzór amerykański”. Ostatecznie to elektorzy z 16 województw wskażą kandydata.

Wyborów prezydenckich na pewno nie odpuści – dopiero co opromieniona powrotem do poważnej polityki – polska lewica. Wprawdzie liderzy trzech ugrupowań tworzących Lewicę nabrali wody w usta w sprawie nazwiska kandydata, jednak wedle zapowiedzi, personalia mają zostać ujawnione w przyszłym tygodniu. Przedwczoraj lider partii Wiosna Robert Biedroń zasugerował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że to on wystartuje w przyszłorocznych wyborach. Wszystko przez nawiązanie do hasła wyborczego Baracka Obamy z kampanii z 2008 r. „Yes, we can… but, can I? If u know what I mean”.

Lewica utworzyła wspólny klub parlamentarny

Lewica w składzie, w którym wspólnie startowała w ostatnich wyborach parlamentarnych, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem, utworzyły wczoraj trzeci co wielkości – po PiS i KO – klub parlamentarny. 

Reelekcja?

Tymczasem z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla WP wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę to Andrzej Duda byłby ich zwycięzcą z 48,2 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Donald Tusk (sondaż zrealizowano przed ogłoszeniem decyzji przez szefa Rady Europejskiej) z 24,6 proc. Podium zamyka Władysław Kosiniak-Kamysz z 10,6 proc., który wyprzedza o włos Roberta Biedronia z 8,9 proc. Prawie 7 proc. respondentów nie wskazało na kogo oddałoby głos. W przypadku II tury zwycięzcą byłby urzędujący prezydent z 54,5 proc. głosów. Donald Tusk mógłby liczyć na 39,6 proc.

Anna Materska-Sosnowska podkreśla, że zawsze faworytem wyborów jest urzędujący prezydent.

Za tydzień pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Oficjalnie wiadomo już, że pierwsze po wyborach posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się za tydzień. Wiadomo też, że marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji będzie Antoni Macierewicz, a Senatu X kadencji – Barbara Borys-Damięcka.