Wielka Brytania: Kto zastąpi Jeremy’ego Corbyna w Partii Pracy?

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło: Flickr, fot. Andy Miah

Były lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło: Flickr, fot. Andy Miah

Największe brytyjskie ugrupowanie opozycyjne rozpoczęło procedurę wyboru nowego lidera, który zastąpi Jeremy’ego Corbyna. Do głosowania przystąpiła trójka pretendentów.

 

 

Od poniedziałku (24 lutego) członkowie i zarejestrowani sympatycy opozycyjnej Partii Pracy mogą wziąć udział w głosowaniu na nowego przewodniczącego ugrupowania. Poprzedni lider laburzystów Jeremy Crobyn zrezygnował ze stanowiska po grudniowej porażce ugrupowania w wyborach do Izby Gmin. Za faworyta rywalizacji uchodzi 57-letni umiarkowany Keir Starmer, jednak brytyjska prasa przestrzega przed odbieraniem szans posiadającej skrajne poglądy gospodarcze 40-letniej Rebecce Long-Bailey.

Początek negocjacji pobrexitowych w przyszłym tygodniu?

Unijni ambasadorowie uzgodnili wczoraj mandat ws. negocjacji przyszłych stosunków z Wielką Brytanią – poinformowały media powołując się na źródła dyplomatyczne. Dziś mają go zaakceptować unijni ministrowie. Jeśli do tego dojdzie, to w przyszłym tygodniu rozpoczną się brytyjsko-unijne negocjacje.  

W poszukiwaniu tożsamości

Rozpoczęty w poniedziałek proces wyborczy, do którego uprawnionych jest 580 tys. członków Partii Pracy (w tę liczbę wlicza się także członków związków zawodowych i sympatyków, którzy między 14 a 16 stycznia br. uiścili opłatę w wysokości 25 funtów), jest nie tylko wyborem nowego przewodniczącego. To również poszukiwanie nowej tożsamości partii, która w ostatnich latach utraciła zaufanie około 2 mln wyborców.

Dwójka głównych pretendentów mówiła podczas ubiegłotygodniowej debaty wyborczej o przeprowadzeniu „radykalnej zmiany” lub „rewolucji”. To właśnie po debacie telewizyjnej media  ostatecznie sklasyfikowały kandydatów pod względem ich szans na wygranie głosowania. Poza wspomnianymi Stramerem i Long-Bailey o przywództwo stara się inna 40-latka, posłanka Lisa Nandy.

UE i Wielka Brytania prezentują wytyczne do negocjacji handlowych

W Brukseli i Londynie zaprezentowano wytyczne jakie będą obowiązywać przed negocjacjami nad nową unijno-brytyjską umową handlową. Pierwszy spór jaki się zarysował dotyczy dostosowywania standardów prawnych, środowiskowych czy sanitarnych. Unia Europejska chce ich ujednolicenia, Wielka Brytania jest temu przeciwna.

 

Unijne wytyczne, tzw. …

Główny faworyt

Faworytem partyjnego establishmentu jest Stramer, prawnik z wykształcenia, który w gabinecie cieni Partii Pracy pełni funkcję sekretarza ds. brexitu. Stramer w początkowej fazie wyścigu wyborczego zyskał poparcie 374 lokalnych grup oraz pięciu afiliowanych związków zawodowych, podczas gdy Long-Bailey – jedyna kandydatka, która zamierza kontynuować linię byłego przewodniczącego – zyskała wsparcie 164 grup i pięciu innych związków. Lisę Nandy poparły 72 lokale grupy i 2 związki zawodowe.

To właśnie Stramer był autorem strategii Partii Pracy z ostatnich miesięcy ws. brexitu. Polityk sugerował, by z podjęciem decyzji ws. ewentualnego ponownego głosowania zaczekać do ewentualnego sukcesu w wyborach do Izby Gmin. Był to sposób na wypracowanie wewnętrznego konsensusu w ugrupowaniu niemal równo podzielonym w kwestii brexitu. 

Wielka Brytania: Zmiany w rządzie, odchodzi minister finansów

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeprowadził zapowiadaną od dawna rekonstrukcję swojego rządu. Największym zaskoczeniem jest odejście ministra finansów Sajida Javida. Ten jednak sam poprosił o swoją dymisję.

 

Boris Johnson zapowiadał zmiany w swoim rządzie krótko po tym, jak 12 grudnia jego …

Wspólna diagnoza

Trójka kandydatów przystępuje do wyborczego wyścigu podobnie diagnozując problemy brytyjskiej socjaldemokracji: miniona dekada zubożyła klasę średnią, a partii nie udało się wypracować spójnej odpowiedzi na wyzwania społeczne, ani te dotyczące brexitu. Wyborców nie przekonały także radykalne, jak na Wielką Brytanię, poglądy i pomysły Corbyna z ostatniej kampanii wyborczej. „Chcę zasadniczej zmiany, Brytyjczycy zmagają się z problemem nierówności społecznych. Tę sytuację można zastopować tylko w przypadku podjęcia radykalnych zmian”, powiedział Stramer przed kilkoma dniami w wywiadzie dla Sky News. 

Long-Bailey chciałaby połączyć lojalność wobec Corbyna z koniecznymi zmianami. Przepisem na odnowę Partii Pracy ma być tworzenie oddolnych ruchów, zdolnych do zorganizowania obywatelskiego oporu przeciwko polityce premiera Borisa Johnsona; dalsze wzmacnianie pozycji związków zawodowych, a także współpraca z licznymi organizacjami pozarządowymi. Long-Bailey obiecuje „socjalizm z aspiracjami”. „Chciałabym, by każdy z obywateli mógł mieć lepsze życie”.

Jaka Unia Europejska dzień po brexicie?

Wielka Brytania opuściła wczoraj – po 47 latach – Unię Europejską, ale na całkowite zerwanie wzajemnych relacji potrzeba czasu. Jakie będą wzajemne stosunki między Unią a Zjednoczonym Królestwem od 1 lutego?

 

 

Wielka Brytania wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej (poprzedniczki UE) w 1973 …

Nowy przewodniczący na wiosnę

Czarnym koniem rywalizacji może okazać się Lisa Nandy. Posłanka spotkała się w ostatnich tygodniach z przedstawicielami lokalnych struktur laburzystów. Nandy zwraca uwagę na utratę zaufania regionów do centrali. Posłanka do Izby Gmin krytykowała kampanię wyborczą prowadzoną przez Corbyna oraz sprzeciwiała się organizacji drugiego referendum brexitowego, by ostatecznie zagłosować za przyjęciem umowy wyjściu z Unii złożonej przez rząd Johnsona.

Wybór nowego przewodniczącego potrwa do 2 kwietnia. Przed wyborcami zadanie zestawienia listy kandydatów w kolejności od najbardziej do najmniej pożądanego na stanowisku lidera. W przypadku braku uzyskania przez jednego z nich 50 proc. dojdzie do dogrywki, w której głosy ostatniego z kandydatów odpadnie zostaną rozdzielone pomiędzy pozostałą dwójkę. Nowego przewodniczącego Partii Pracy poznamy 4 kwietnia.

Premier Szkocji w Brukseli: Uzyskamy niepodległość!

Premier lokalnego rządu Szkocji oświadczyła w Brukseli, że jej rząd podjął już kroki w kierunku organizacji referendum na temat niepodległości. Nicola Sturgeon przekonywała, że Szkoci chcą członkostwa ich kraju w Unii Europejskiej.

 

Szkocka premier spotkała się w Brukseli z głównym unijnym …