Kto będzie rządził we Włoszech?

Prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz ustępujący premier Giuseppe Conte podczas spotkania w Pałacu Kwirynalskim 20 sierpnia / Zdjęcie via twitter @Quirinale

Włoski prezydent Sergio Mattarella szuka wyjścia z kryzysu politycznego po zerwaniu koalicji rządowej Ligi Mattea Salviniego i Ruchu Pięciu Gwiazd.  Przewodniczący Luigi Di Maio zapewnia o chęci utworzenia stabilnego gabinetu. Z politycznego czyśćca może powrócić centrolewicowa Partia Demokratyczna.

 

 

Dla rozkochanych w Calcio Włochów podział ról w trakcie obecnego kryzysu rządowego mógłby być następujący: głównym rozgrywającym prezydent Sergio Mattarella, któremu asystują dwaj skrzydłowi: mający dużo do udowodnienia młody (jak na włoskie standardy) lider Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) Luigi Di Maio oraz mierzący się z pierwszym poważnym zadaniem w ogólnokrajowej polityce sekretarz Partii Demokratycznej (PD) Nicola Zingaretti. Dotychczasowy główny playmaker włoskiej polityki w ostatnich miesiącach, lider prowadzącej w sondażach Ligi, Matteo Salvini, stracił niespodziewanie kontrolę nad wywołanym przez siebie kryzysem rządowym.

Włochy: Premier podał się do dymisji

W następstwie rozpadu koalicji rządowej premier Włoch Giuseppe Conte podał się do dymisji. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się przedterminowe wybory, czy uda się zgromadzić w parlamencie większość dla nowego rządu.
 

Dziś (20 sierpnia) o godz. 15 miało odbyć się głosowanie …

Czterdziesty trzeci premier

Trudno powiedzieć co bardziej rozpala wyobraźnie Włochów: odbywające się w Pałacu Kwirynalskim konsultacje ugrupowań politycznych pod auspicjami prezydenta Republiki czy startujące w najbliższy weekend rozgrywki Serie A. Z pewnością inaczej reaguje się na kryzysy rządowe, jeśli właśnie trwają rozmowy nad utworzeniem czterdziestego trzeciego gabinetu po II wojnie światowej (kilkukrotnie zdarzało się, że ten sam polityk piastował więcej niż jeden raz funkcję premiera). W tym samym czasie w Niemczech było dziewięciu kanclerzy.

W rozwiązanie kryzysu zaangażował się – zgodnie z prerogatywami – Sergio Mattarella, który po rezygnacji Giuseppe Conte przyjmuje w swojej siedzibie liderów głównych partii politycznych. Pod uwagę brane są dwa rozwiązania: powołanie nowego gabinetu lub przyspieszone wybory, zaledwie po 18 miesiącach od ostatniego głosowania.

Włochy: Czy nowa koalicja zablokuje przedterminowe wybory?

Były premier Włoch Matteo Renzi ostrzegł wczoraj przed dalszymi działaniami Matteo Salviniego, który wycofując się z rządu koalicyjnego pogrążył kraj w chaosie. Renzi wyszedł z propozycją utworzenia tymczasowego rządu, aby zapobiec przedterminowym wyborom, które postuluje Liga.
 

 

Tuż po propozycji ministra spraw …

Punkty zbieżne

Po spotkaniu z prezydentem Włoch Di Maio zapewnił, że rozpoczął rozmowy mające na celu zdobycie stabilnej większości parlamentarnej do rządzenia. Lider M5S przedstawił 10-punktowy zarys programu nowego gabinetu, podkreślając, że jego formacja jest największą siłą zarówno w Izbie Deputowanych (reprezentowana przez 216 deputowanych), jak i w Senacie (107 przedstawicieli).

Kilka punktów z listy Di Maio pokrywa się z warunkami Partii Demokratycznej. Zalicza się do nich m.in. sprawy ochrony środowiska. Gdyby oba ugrupowania stworzyły nowy rząd, zgromadziłyby wystarczającą większość, by uniknąć przedterminowych wyborów, przekraczając o 11 deputowanych (327) większość bezwzględną w Izbie liczącej 630 miejsc.

Włochy: Salvini chce przedterminowych wyborów

Rządząca Włochami koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Ligi się sypie. Wicepremier (i jednocześnie lider Ligi) Matteo Salvini wezwał na wiecu w Pescarze w środkowych Włoszech do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Koalicja jego partii z Ruchem Pięciu Gwiazd rozpada. M5S chce …

Prawica gra na nowe wybory

Podczas gdy centrolewica oraz M5S znajdują się na drodze do porozumienia, prawica apeluje do prezydenta o rozpisanie nowych wyborów. Zrobił to zarówno sprawca kryzysu, jak i przewodnicząca konserwatywnych Braci Włochów (Fratelli d’Italia) Giorgia Meloni, która uważa przedterminowe głosowanie za jedyne rozsądne rozwiązanie, zgodne z Konstytucją – okazujące szacunek dla Włochów i ich aktualnych preferencji politycznych.

Meloni odniosła się tym samym do wyników sondaży, w których Liga Salviniego zdecydowanie prowadzi przed innymi partiami, ciesząc się poparciem 35-38 proc. społeczeństwa. Badania preferencji wyborczych wskazują, że w przypadku głosowania Liga zwyciężyłaby w cuglach, mogąc liczyć na wsparcie ugrupowania Meloni, gdyby zaszła taka potrzeba. W odwodzie jest jeszcze Forza Italia Silvia Berlusconiego, opowiadającego się za nowymi wyborami.

Włochy: Kolejny kryzys w rządzie? Tym razem chodzi o pociągi

W Rzymie znów głośno o kryzysie w koalicji rządowej, którą tworzą Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) i Liga. Tym razem poważny spór wybuchł o budowę kolei dużych prędkości, jaka ma połączyć włoski Turyn i francuski Lyon. M5S jest zdecydowanie przeciwna kosztownej …

Rządzić, lecz nie za wszelką cenę

Do rządzenia przysposabia się PD. Zigaretti opowiada się za znalezieniem „koalicji zmiany”, jednak w przypadku fiaska poszukiwań, lepiej by Włosi udali się do urn. Po spotkaniu z Mattarellą, Zingaretti przyznał, że w przypadku niepowodzenia, lepiej aby kraj nie był rządzony gabinetem utworzonym za wszelką cenę.

Rezygnacja Conte spowodowała rozwiązała worek ze spekulacjami odnośnie potencjalnego zastępcy. Paradoksalnie nie brak głosów, że najlepszym 43 premierem byłby… Giuseppe Conte, który cieszy się niemałą sympatią Włochów. Tak przynajmniej wynika z badań opinii publicznej.

Włochy: Czy budowa alpejskiego tunelu zostanie dokończona?

Premier Włoch Giuseppe Conte zabrał głos w sprawie budowy tunelu kolejowego łączącego Włochy z Francją.  Stwierdził, że blokowanie prac na połączeniem kolejowym z Francją kosztowałoby więcej niż dokończenie budowy, co może budzić zaskoczenie, gdyż w ostatnich miesiącach wydawał się być …

Jesienne głosowanie

Ostatni raz jesienią Włosi głosowali w 1919 r., a więc jeszcze w erze przed Mussolinim (z wyjątkiem referendum w 1988 r.). I jeszcze kilka dni temu wizja głosowania w przeciągu kilku tygodni wydawała się być bardzo prawdopodobna. Jednak mobilizacja M5S i PD oraz osobiste zaangażowanie Mattarelli dają nadzieję na uniknięcie tego scenariusza korzystnego dla znajdującego się w permanentnej kampanii wyborczej Salviniego.

Do postawy włoskiego wicepremiera nawiązał w swoim ostatnim wystąpieniu ustępujący szef rządu. Giuseppe Conte bronił minionych 14 miesięcy, mówiąc kilka dni temu, że jego rząd ciężko pracował od rana do nocy na rzecz Włochów, a nie wylegiwał się na plaży. Było to oczywiste nawiązanie do sposobu, w jaki Salvini spędził tegoroczny urlop, paradując z nagim torsem po plażach, robiąc selfie z zachwyconymi turystami.

Włochy: Znów trzeszczy w rządzie, tym razem z powodu szefowej KE

Kolejny spór we włoskiej koalicji rządowej. Wicepremier i przewodniczący prawicowej Ligi Matteo Salvini zarzucił drugiej tworzącej rząd partii – Ruchowi Pięciu Gwiazd (M5S) – że na forum Parlamentu Europejskiego zawarł porozumienie z chadekami i centrolewicą. Chodzi o to, że europosłowie …

Możliwe scenariusze

Prezydent Mattarella jest zwolennikiem dokończenia obecnej kadencji parlamentu. Przed Włochami kluczowe miesiące, m.in. ze względu na konieczność przygotowania ustawy budżetowej na 2020 r. oraz dalsze rozmowy z Komisją Europejską w sprawach gospodarczych. Dlatego spekuluje się, że gdyby ugrupowaniom parlamentarnym nie udało się zbudować stabilnej większości w żadnym wariantów, wówczas prezydent optowałby za utworzeniem gabinetu technicznego, odpowiedzialnego za przygotowanie najpilniejszych ustaw.

Jego pracami mógłby pokierować np. jeden z przewodniczących Izb parlamentu Maria Elisabetta Casellati z Senatu lub Robert Fico z Izby Deputowanych. I choć ten scenariusz wydaje się obecnie mniej prawdopodobny od koalicji Pięciu Gwiazd z centrolewicą, nie można wykluczyć, że Mattarella sięgnie po niego. Próbował już takiego rozwiązania w maju 2018 r. z ekonomistą Carlo Cottarellim jako premierem, jednak bez powodzenia.

Włochy: Prokuratura zajmuje się już domniemanym finansowaniem Ligi przez Rosję

Włoscy prokuratory wszczęli śledztwo w sprawie możliwego uzyskiwania przez współrządzącą krajem prawicową partię Liga nielegalnego zagranicznego finansowania. Amerykański portal śledczy BuzzFeed opisał bowiem nagranie, na którym bliski doradca wicepremiera Salviniego omawia szczegóły pewnej podejrzanej transakcji z Rosjanami bliskimi Kremlowi Rosjanami.
 

O …