Kryzys rządowy: Kaczyński zostanie wicepremierem?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Porozumienia Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, fot. Facebook or pis.org.pl. Opracowanie graficzne: EURACTIV.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Porozumienia Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, fot. Facebook or pis.org.pl. Opracowanie graficzne: EURACTIV.pl

Wczoraj wieczorem (23 września) zakończyło się kolejne spotkanie ostatniej szansy Ziobro-Kaczyński. Rozmowa szefów PiS i SP trwała nieco ponad godzinę i miała znacznie ostrzejszy przebieg, niż poprzednia, do której doszło w poniedziałek wieczorem.

 

Oba spotkania odbyły się w tym samym miejscu: w prezydenckiej willi przy ul. Baciarellego.

Powodem wieczornej rozmowy obu polityków miał być – według ważnego polityka PiS, na którego powołuje się Onet – brak potwierdzenia, że posłowie Solidarnej Polski poprą poprawki do ustawy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych w sejmowym głosowaniu.

Spotkanie ostatniej szansy Kaczyński-Ziobro ratunkiem dla Zjednoczonej Prawicy?

Prezes PiS i lider Solidarnej Polski mają się spotkać na rozmowie „ostatniej szansy” dla Zjednoczonej Prawicy.

Spotkania kierownictwa PiS i Solidarnej Polski

Wcześniej w środę (23 września) spotkało się kierownictwo PiS i podjęło m.in. decyzję o terminie zwołania kongresu tej partii, na którym wybrane zostaną nowe władze ugrupowania (przewiduje się, że pierwszym zastępcą prezesa ma zostać premier Mateusz Morawiecki).

Po południu rzeczniczka tej partii Anita Czerwińska poinformowała, że w sprawie kryzysu w koalicji rządowej „piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski” i wszystko zależy od decyzji polityków tej partii. “Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna” – powiedziała PAP.

Tego dnia odbyło się również posiedzenie zarządu Solidarnej Polski, gdzie jej lider Zbigniew Ziobro uzyskał – jak powiedział poseł Jan Kanthak – upoważnienie „do dalszych rozmów w sprawie zasad współpracy przy realizacji naszego wspólnego programu Zjednoczonej Prawicy”.

Co dalej z koalicją Zjednoczonej Prawicy? Mają być "zdecydowane rozstrzygnięcia"

Zakończyło się trzygodzinne posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, czyli największej z trzech tworzących rządzącą Polską koalicję Zjednoczonej Prawicy. „Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie” – napisała na Twitterze rzeczniczka partii. I nie wyjaśniła nic.

 

Już od …

Pierwsze spotkanie ostatniej szansy

Środowe rozmowy były już drugim spotkaniem ostatniej szansy, bo w poniedziałek (21 września) obaj politycy spotkali się również w prezydenckiej willi i przez cztery godziny szukali wyjścia z koalicyjnego kryzysu. Dzień później prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się również z liderem drugiej partii koalicyjnej, czyli Porozumienia – Jarosławem Gowinem.

Według mediów, które powołują się na nieoficjalne źródła, w efekcie tych spotkań koalicjanci zgodzili się osiągnąć kompromis ws. spornych projektów: o hodowli zwierząt futerkowych i tzw specustawy covidowej, zwanej też bezkarność plus (miałaby ona zwalniać z odpowiedzialności urzędników, którzy w czasie pandemii łamali prawo, np. bezprawnie zorganizowali wybory prezydenckie w wersji korespondencyjnej, a na dodatek ma działać wstecz).

Zawarcie takiego kompromisu pozwoliłoby wspólnie odrzucić spodziewane weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy o ochronie zwierząt. Zarówno z dotychczasowych wypowiedzi prezydenta w tej sprawie, jak i osób z jego otoczenia wynika bowiem, że takie weto jest bardzo prawdopodobne.

Według źródeł Onetu porozumienie prezesa PiS z liderem Solidarnej Polski ma zakładać wprowadzenie takich poprawek do obu ustaw, żeby umożliwić “ziobrystom”  głosowanie za ich przyjęciem. Portal utrzymuje, że jest nawet taka możliwość, by ustawa o bezkarności urzędniczej w ogóle nie wróciła do Sejmu w dotychczasowej formie.

Czy Zjednoczona Prawica przetrwa? Dziś może zapaść decyzja

Dziś przed południem zbiera się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które może zdecydować o rozpadzie Zjednoczonej Prawicy.

Kaczyński wicepremierem w zreorganizowanym rządzie?

Po wtorkowych rozmowach Kaczyński-Ziobro media podały również, że już wtedy uzgodniono wejście prezesa PiS do rządu w charakterze wicepremiera (podobno bez teki z odpowiedzialnością za resorty siłowe oraz sprawiedliwości). W ten sposób nie tylko zakończyłaby się wewnątrz rządowa wojna między premierem Mateuszem Morawieckim a ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro, ale pozwoliłoby to także kontrolować Kaczyńskiemu rządową działalność lidera Solidarnej Polski.

“Taka propozycja rzeczywiście padła i na 99 proc. jeśli dzisiaj się nic nie zmieni to zostanie zaakceptowana przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości” – przytacza Onet wypowiedź jednego z liderów Zjednoczonej Prawicy. Tymczasem już po północy PAP potwierdziła  powołując się na „źródło zbliżone do rządu”, że prezes PiS ma po rekonstrukcji zostać szefem komitetu do spraw bezpieczeństwa nadzorującego trzy ministerstwa: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i obrony.

“Cieszymy się, że kolejny etap rozmów przyniósł ze strony Solidarnej Polski akceptację na dodatkowe elementy w zakresie projektów legislacyjnych. Przedmiotem rozmów były m.in. ustawy o ochronie zwierząt i o stanie wyższej konieczności w trakcie epidemii COVID-19” – przekazał rozmówca agencji dodając, że tematem rozmów była też “nowa formuła funkcjonowania rządu po planowanej rekonstrukcji”.

Koniec koalicji rządzącej w Polsce?

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy Ryszard Terlecki ostrzegł wczoraj, że wobec niesubordynacji “małych koalicjantów” PiS może dokonać reorganizacji rządu bez nich, a nawet – w razie potrzeby – doprowadzić do nowych wyborów, w których wystartuje  samodzielnie.

“W czwartek albo w piątek powinniśmy wiedzieć coś konkretnego o przyszłości Zjednoczonej Prawicy” – zapowiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w RMF FM. Dziś wieczorem lub jutro po południu ma się bowiem ponownie spotkać ścisłe kierownictwo PiS.