KRRiT wciąż bez decyzji ws. koncesji TVN24

TVN24 czeka na polską koncesję od 19 miesięcy, a obecna kończy się w najbliższą niedzielę.

TVN24 czeka na polską koncesję od 19 miesięcy, a obecna kończy się w najbliższą niedzielę. [Shutterstock/OleksSH]

Członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kolejny raz nie udało się wczoraj ani przyznać, ani odmówić koncesji dla TVN24. Kolejne głosowanie zaplanowano na dziś. KRRiT zastrzegła jednak, że nawet ewentualne udzielenie koncesji nie uchroni stacji przed wszczęciem postępowania ws. dostosowania struktury właścicielskiej spółki TVN do zapisów ustawy medialnej.

 

TVN24 czeka na polską koncesję od 19 miesięcy, a obecna kończy się w najbliższą niedzielę (26 września).  W lipcu stacja uzyskała jednak koncesję w Holandii, co umożliwia jej dalsze funkcjonowanie również w Polsce.

Lex TVN: KRRiT czeka na polityczną decyzję?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ignoruje prawo i czeka na polityczną decyzję ws. koncesji dla TVN – taki wniosek można wysnuć z wypowiedzi rzeczniczki KRRiT po wczorajszym, kolejnym już posiedzeniu Rady w tej sprawie.

Głosowanie KRRiT ws. koncesji dla TVN24 znów bez rozstrzygnięcia

We wtorek (21 września) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz kolejny zajmowała się koncesją dla TVN24, która wygasa 26 września i kolejny już raz przeprowadziła dwa głosowania: za odmową przyznania koncesji i za jej przyznaniem.

“Żadna z uchwał nie uzyskała wymaganej większości”, poinformowała po spotkaniu rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Przekazała przy tym, że za uchwałą o udzieleniu koncesji oddano trzy głosy, przeciwko były dwa głosy. Za odmową udzielenia koncesji były dwa głosy, przeciw również dwa i jeden wstrzymujący.

Zatem żadna z nich nie uzyskała wymaganej większości, gdyż w pięcioosobowej Radzie do podjęcia decyzji potrzebne są cztery głosy. “ W związku z brakiem rozstrzygnięcia jutro odbędzie się kolejne głosowanie”, zapowiedziała we wtorek rzeczniczka.

KE zapowiedziała ocenę "lex TVN" pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała w Parlamencie Europejskim, że Bruksela ma obawy co do strategii jaką obecne polskie władze stosują do „repolonizacji” mediów. Zapowiedziała, że jeśli ustawa potocznie nazywana „lex TVN” zostanie przyjęta, Komisja się jej przyjrzy pod kątem zgodności z …

Będzie odrębne postępowanie ws. struktury właścicielskiej TVN

W komunikacie po posiedzeniu zaznaczono, że ewentualne przedłużenie koncesji przez KRRiT nie zamyka kwestii związanych z dostosowaniem struktury właścicielskiej TVN do przepisów ustawy o radiofonii i telewizji. “W związku z tą sprawą będzie prowadzone odrębne postępowanie zobowiązujące spółkę TVN do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do przepisów”, zapowiedziała Brykczyńska.

Bodnar: Lex TVN to zamach na wolność słowa

„Powinniśmy robić wszystko, co możliwe – protestować, pisać listy, uczestniczyć w demonstracjach, ale też tłumaczyć, dlaczego wolność mediów jest tak ważna dla polskiej demokracji”, podkreśla Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich.

Lex TVN

Posłowie przyjęli 11 sierpnia nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która według jej autorów – posłów PiS – ma uszczelnić i uściślić obowiązujące od 2004 r. przepisy. Szef KRRiT Witold Kołodziejski przyznał na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, że „najważniejsza kwestia to obecna ustawa o radiofonii i telewizji, która jest źle interpretowana”.

Jego zdaniem należy przyjąć taką interpretację dotychczasowego brzmienia ustawy medialnej, żeby ograniczyć podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do posiadania jedynie 49 proc. kapitału w spółkach medialnych (takie właśnie rozwiązanie zawiera tzw. lex TVN). Tymczasem wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycja uważa, że ta nowelizacja jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

Senat zdecydowanie przeciwko Lex TVN 

Zdecydowaną większością głosów Senat odrzucił wczoraj nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, nazywaną Lex TVN.

Zarząd TVN: Struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy 

Zarząd TVN w wydanym niedawno oświadczeniu przypomniał, że w 2015 r. KRRiT zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN i podkreślił, że „struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji”.

Zwrócił także uwagę, że „do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości”, a od 2016 r. – w takich samych warunkach właścicielskich – KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. Według prawników struktura własnościowa TVN S.A. spełnia warunki ustawy i nie powinna być przeszkodą w udzieleniu nowej koncesji.

Prezydent zawetuje "lex TVN"? "To kontrowersyjne rozwiązanie"

„W Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo, bardzo daleko. Krytyka, nawet bardzo ostra, jest czymś naturalnym, dlatego musimy dobrze zważyć nasze interesy”, podkreślił Andrzej Duda.

Kaczyński: Nawet po zmianach TVN będzie sceptyczna w stosunku do PiS i jej rządów

“Przypuszczam też, o czym mówię z bólem, że po zmianach, w dalszym ciągu będzie to stacja, która będzie z daleko posuniętym sceptycyzmem odnosiła się do PiS i jej rządów”, powiedział PAP kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił przy tym, że “żadne państwowe spółki: ORLEN, PGNiG, banki nie przejmą udziałów TVN, co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości”. “Przypuszczam, że to w dalszym ciągu będzie kapitał zagraniczny, tylko zgodnie z limitami, które obowiązują w UE”, dodał.

Na sugestię, że Andrzej Duda może zawetować ustawę, prezes PiS odparł: „Z prezydentem trzeba oczywiście rozmawiać. Przecież to nie jest osoba, której nie można przekonać”, oświadczył prezes Kaczyński.