Kosowo ma nowego premiera. Jego celem jest rozwiązanie sporu z Serbią

Kosowo, premier, Kurti, Bałkany, Serbia, Unia Europejska

Przed wyborami Albin Kurti (na zdj.) zapowiedział, że chce rozwiązać problemy z Serbią; dodał jednak, że głównym warunkiem jest uznanie niepodległości Kosowa przez Belgrad. / Foto via Twitter [@albinkurti]

Parlament Kosowa poparł w poniedziałek Albina Kurtiego, przewodniczącego lewicowej partii Vetevendosje (Ruch Samostanowienie), na premiera. Ugrupowanie to wygrało w lutym wybory parlamentarne, zdobywając 67 mandatów w 120-osobowym parlamencie.

 

 

Kurti sprawował już tekę premiera w 2020 r., ale zaledwie przez 51 dni, do czasu, gdy partner koalicyjny Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) przeszła na stronę opozycji, by go obalić, głównie w związku z walką z COVID-19.

Jego ugrupowanie jest znane między innymi z prowokacji, takich jak rozpylanie gazu łzawiącego w parlamencie. Działalność rozpoczęło w 2005 r. jako ruch protestu przeciwko lokalnym elitom i międzynarodowym wpływom w Kosowie. Do parlamentu po raz pierwszy Vetevendosje weszło w 2011 r.

Przed wyborami Kurti zapowiedział, że chce rozwiązać problemy z Serbią; dodał jednak, że głównym warunkiem jest uznanie niepodległości Kosowa przez Belgrad.

Chcąc przystąpić do Unii Europejskiej, Kosowo musi znormalizować stosunki z Serbią, która również kandyduje do UE. Kosowo ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku, lecz Belgrad, popierany przez Rosję, Chiny i kilku członków UE, nie chce jej uznać. Prowadzony przez władze w Prisztinie i w Belgradzie dialog pod auspicjami Unii Europejskiej nie przynosi jednak większych rezultatów.

Jaka będzie polityka nowego rządu?

Kosowo zmaga się z wszechobecną biedą i spowolnieniem gospodarczym. Jedna czwarta mieszkańców kraju jest bezrobotna, a pandemia COVID-19 pogłębiła kryzys społeczny i ekonomiczny.

Partia Vetevendosje deklaruje przeprowadzenie reform, które mają pomóc wyjść z kryzysu. Ugrupowanie określa się jako antyestablishmentowe i oskarża byłych przywódców Kosowa o złe zarządzanie krajem przez pierwsze lata od ogłoszenia niepodległości.

Głównymi priorytetami rządu mają być walka z korupcją i tworzenie miejsc pracy dla młodych. Bezrobocie wśród młodych obywateli tego kraju sięga 30 proc.

Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 r. Zostało uznane przez ponad 110 krajów świata, w tym większość państw Unii Europejskiej. Spośród krajów Wspólnoty nie uznają go jednak SłowacjaHiszpaniaRumuniaGrecja i Cypr.

Od czasu ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, żaden rząd nie dokończył pełnej kadencji.