Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo, Izrael, USA, dyplomacja, Serbia, Unia Europejska, Trump, Hoti,, Bałkany Zachodnie

Minister spraw zagranicznych Kosowa Meliza Haradinaj-Stublla (na zdj.) przypieczętuje dziś nawiązania stosunków dyplomatycznych Kosowa z Izraelem. / Foto via twitter [@MelizaHaradinaj]

Dziś (1 lutego) odbędzie się symboliczna ceremonia – w trybie wideokonferencji – nawiązania stosunków dyplomatycznych Kosowa z Izraelem. Poinformowała o tym w piątek szefowa dyplomacji Kosowa – Meliza Haradinaj-Stublla. Kosowo będzie w przyszłości pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

 

 

Z informacji przekazanej w piątek (29 stycznia) przez Melizę HaradinajStublla wynika, że już dziś (1 lutego) odbędzie się symboliczna ceremonia, w której weźmie udział szef izraelskiej dyplomacji Gabi Ashkenazi.

Prisztina dziękuje wspólnemu sojusznikowi

„Uznanie przez Izrael jest jednym z największych osiągnięć Kosowa, które nastąpiło w kluczowym dla nas momencie, dzięki Stanom Zjednoczonym Ameryki, naszemu wspólnemu i wiecznemu sojusznikowi”, powiedziała szefowa dyplomacji Kosowa.

Decyzję o wzajemnym uznaniu między Kosowem i Izraelem podjęto we wrześniu 2020 r. na szczycie przywódców Kosowa i Serbii w Białym Domu w obecności ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. Na spotkaniu Belgrad zgodził się również przenieść swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy, czego do tej pory nie zrealizowano.

Administracja Trumpa uznała Jerozolimę za stolicę Izraela pod koniec 2017 r. i przeniosła tam ambasadę USA w maju 2018 r. Waszyngton zachęcał inne kraje do zrobienia tego samego, ale był szeroko krytykowany przez Palestyńczyków i wiele krajów w Europie, ponieważ konflikt izraelsko-palestyński pozostaje nierozwiązany.

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

Normalizacja stosunków gospodarczych dzięki Trumpowi

Podpisanie porozumienia o normalizacji stosunków gospodarczych pomiędzy przywódcami Serbii i Kosowa, Donald Trump nazwał „wielkim przełomem”.

Przy okazji Kosowo i Izrael porozumiały się w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych, co zostanie potwierdzone w trakcie dzisiejszej ceremonii. Ambasada Kosowa również zostanie ulokowana w Jerozolimie. Jak zauważył wówczas premier Izraela Benjamin Netanjahu, „Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie”.

Wrześniowe porozumienie zawarł jeszcze rząd Avdullaha Hotiego. Polityk stwierdził, że inicjatywy podjęte w ramach umowy przyniosą znaczący wzrost gospodarczy Kosowa w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednak w międzyczasie stracił on mandat do rządzenia, a w ciągu dwóch tygodni odbędą się w Kosowie wybory parlamentarne.

Prezydent Serbii wyklucza uznanie niepodległości Kosowa

Przywódcy Serbii i Kosowa wezmą udział w rozmowach w Waszyngtonie, jednak Belgrad wyklucza możliwość uznania niepodległości Kosowa.

Kosowo szykuje się na wybory

21 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny Kosowa orzekł, że powołanie przez parlament nowego rządu było niezgodne z prawem i wezwał prezydent Vjosę Osmani do wyznaczenia terminu nowych wyborów. Głosowanie odbędzie się 14 lutego.

Sędziowie TK stwierdzili, że powołanie gabinetu premiera Avdullaha Hotiego, przeprowadzone przez parlament 3 czerwca 2020 r., odbyło się z naruszeniem prawa i jest nieważne.

Rząd kierowany przez centroprawicową Demokratyczną Ligę Kosowa został wybrany głosami 61 deputowanych w 120-osobowym parlamencie po dymisji rządu Albina Kurtiego i tygodniach sporów prawnych.

Opozycyjna partia Vetevendosje (Samostanowienie) – której rząd upadł po wotum nieufności w parlamencie – zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie legalności nowego rządu, argumentując, że decydujący głos posła Etema Arifi, reprezentującego mniejszość romską , był nieważny, ponieważ wcześniej skazano go już za oszustwo.

Od czasu ogłoszenia przez Kosowo niepodległości w 2008 r., żaden rząd nie dokończył pełnej kadencji.

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

Izrael wyszedł z izolacji arabskiej

W ciągu minionych kilkunastu miesięcy Izrael zwiększył liczbę się państw, które nawiązały z nim stosunki dyplomatyczne. To głównie kraje arabskie: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan, Oman czy Maroko.

Stało się to możliwe dzięki pośrednictwu Stanów Zjednoczonych, którym za kadencji prezydenta Donalda Trumpa zależało na budowaniu antyirańskiej osi na Bliskim Wschodzie.

Ustępująca administracja prezydenta USA Trumpa próbowała namówić również Arabię Saudyjską do przyłączenia się do innych krajów arabskich i znormalizowania stosunków z Izraelem.

Stosunki dyplomatyczne z Tel-Awiwem jako pierwszy zawarł Egipt w 1979 r., a Jordania w 1994 r.

Izrael: Sekretne spotkanie premiera Netanjahu z następcą tronu Arabii Saudyjskiej

Do spotkania, jego celem miało być przekonanie Rijadu do normalizacji stosunków z Jerozolimą, doszło w niedzielę.

Kosowo szuka uznania na arenie międzynarodowej

Kosowo oficjalnie ogłosiło niepodległość w 2008 r. Jak dotąd uznało ją 111 państw, w tym USA i większość krajów członkowskich UE. Wśród krajów na świecie, które odmówiły takiego kroku, oprócz Serbii są m.in. Rosja i Chiny.

Normalizacja relacji między Prisztiną i Belgradem jest jednym z warunków wstąpienia przez nie w przyszłości do Unii Europejskiej, co pozostaje celem zarówno Serbii, jak i Kosowa. Od 2011 r. oba państwa prowadzą dialog pod egidą UE, który nie przynosi jednak znaczących rezultatów.

Głównymi celami Kosowa dotyczącymi dialogu z Serbią powinny być według zapewnień Hotiego sprzed kilku miesięcy, wzajemne uznanie, członkostwo Kosowa w organizacjach międzynarodowych (UE, ONZ), uznanie niepodległości Kosowa przez pięć pozostałych państw UE oraz unieważnienie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r.

Ustaliła ona ogólne zasady administrowania terytorium Kosowa przez ONZ. Wynikało z niej, że misja ONZ (UN Mission in Kosovo) utworzy model tymczasowych rządów, który da Kosowu faktyczną autonomię w ramach Jugosławii, o niepodległości, którą Kosowo ogłosiło w 2008 r., nie było jednak mowy.

Kosowo: Pierwszy krok nowego rządu do normalizacji stosunków z Serbią

Na czym konkretnie polega decyzja nowego rządu Avdullaha Hotiego?

Prezydent Serbii jedzie do Paryża

„Będziemy mieć bardzo ważne rozmowy dla Serbii, na tematy od Kosowa, akcesję Serbii do UE po nowe metro w Belgradzie”, napisał na Instagramie w trakcie niedzielnej podróży do Paryża prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Jego post zakończył się słowami: „Niech żyje przyjaźń serbsko-francuska!”

Prezydent Vučić jedzie do Paryża, aby spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Serbski przywódca podróżuje z delegacją na czele z ministrem finansów Sinišą Mali, który omówi z francuskimi urzędnikami budowę metra w  Belgradzie.

Podczas pobytu w stolicy Francji Mali spotka się także z francuskim ministrem finansów Bruno Le Mairem, ministrem handlu zagranicznego Frankiem Riesterem oraz ministrem transportu i energii Jean-Baptiste Djebbari.