Skorumpowany człowiek roku: Łukaszenka bez konkurencji. Pokonał byłego kanclerza Austrii

korupcja-białoruś-łukaszenka-rosja-putin-kurz-austria-wenezuela-maduro-brazylia-bolsonaro-azerbeidzan-alijew

Na zdj. nieuznawany przez kraje UE prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, podczas konferencji prasowej w Baranowiczach 1.09.20, źródło president.gov.by

Rządzący po dyktatorsku białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka zajął pierwsze miejsce w rankingu łapówkarzy prowadzonym przez Międzynarodowe konsorcjum badaczy i dziennikarzy śledczych. W poprzednich latach zwycięzcami rankingu byli m.in. prezydenci: Azerbejdżanu – Ilham Alijew, Rosji – Władimir Putin, Wenezueli – Nicolas Maduro i Brazylii – Jair Bolsonaro.

 

 

Chociaż lista uwzględnia 1167 postaci z całego świata, szóstka jurorów – dziennikarzy i badaczy zajmujących się badaniem korupcji – rankingu Międzynarodowego stowarzyszenia dziennikarzy śledczych (OCCRP) nie miało wątpliwości komu przyznać tytuł najbardziej skorumpowanego człowieka 2021 r. Po raz pierwszy w ciągu dekady decyzja jurorów była jednomyślna, podkreślono.

Zwycięzcą rankingu został rządzący po dyktatorsku Białorusią Alaksandr Łukaszenka. „W sferze korupcji był to bardzo urodzajny rok, jednak Łukaszenka pokonał wszystkich”, podkreślił cytowany w komunikacie prasowym przewodniczący jury, współzałożyciel OCCRP Drew Sullivan.

Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej, organizuje ranking od 2012 r. W poprzednich latach jego zwycięzcami byli m.in. prezydenci: Azerbejdżanu – Ilham Alijew, Rosji – Władimir Putin, Wenezueli – Nicolas Maduro i Brazylii – Jair Bolsonaro.

Łukaszenka w rozmowie z BBC: Możliwe, że pomogliśmy migrantom dostać się do UE

Zaprzeczył jednak, aby sprowadzano ich z Bliskiego Wschodu na Białoruś w sposób zorganizowany.

Łukaszenka zakpił z sankcji UE

O „sukcesie” nieuznawanego przez kraje UE prezydenta Białorusi zdecydowało m.in. przekazanie państwowych środków oligarchom i swoim krewnym; rozkaz przechwycenia i zmuszenia do lądowania w Mińsku lecącego z Aten do Wilna samolotu pasażerskiego firmy Ryanair, co było sprzeczne z międzynarodowymi konwencjami o lotnictwie cywilnym; organizację kryzysu migracyjnego, w ramach którego tysiące migrantów z Afryki i Azji Środkowej skierowano na granice Unii Europejskiej czy rozpowszechnianie dezinformacji o koronawirusie i metodach walki z nim.

Jurorzy zauważyli, że Łukaszenka „wykorzystał przestępcze i korupcyjne powiązania państwa do nasilenia masowej migracji, prowadząc do desperacji, przemocy i ogromnego okrucieństwa”.

W komunikacie podkreślono, że Łukaszenka skupił w swoich rękach nieograniczoną władzę i zadrwił z międzynarodowej krytyki, odpowiadając na sankcje UE poprzez wywołanie kryzysu migracyjnego. „Wydaje się być równie obojętny na cierpienia własnych obywateli, co zdesperowanych migrantów, w tym dzieci”, napisali jurorzy.

Granica polsko-białoruska. Wolontariuszka: „Polskie służby coraz częściej utrudniają nam pracę” [PODCAST]

„Szukajmy faktów, a nie ideologicznych, pełnych strachu i nienawiści narracji”, mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej wolontariuszka Katarzyna Staszewska.

Kogo pokonał Łukaszenka?

Wśród finalistów rankingu OCCRP znaleźli się m.in. były prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, prezydent Syrii Baszar Asad, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oraz były kanclerz Austrii i do niedawna nadzieja europejskiej chadecji Sebastian Kurz.

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji były kanclerz Austrii i do niedawna szef Austriackiej Partii Ludowej sposobi się do pracy w USA u współzałożyciela firmy analitycznej Palantir i systemu płatności PayPal.

Kurz na początku grudnia oficjalnie ogłosił, że definitywnie wycofuje się z polityki, a bodźcem do podjęcia tej decyzji były – jak powiedział – narodziny syna i chęć poświęcania większej ilości czasu swojej rodzinie.

W połowie listopada Kurz zrzekł się poselskiego immunitetu, a prokuratura wznowiła śledztwo przeciwko niemu i jego najbliższym współpracownikom w związku z aferą korupcyjną z 2016 r.

Prokuratura zarzuca Kurzowi oraz jego najbliższym współpracownikom opłacanie z pieniędzy z budżetu państwa pozytywnych dla Kurza i Austriackiej Partii Ludowej publikacji oraz sondaży.

W 2016 r. materiały te miały ukazywać się w wybranych mediach, które w zamian otrzymywały zlecenia na reklamy opłacane przez współpracowników Kurza ze środków publicznych. Kurz twierdzi, że jest niewinny.

Austria: Sebastian Kurz miał być nową jakością w polityce. To koniec jego kariery? [WYWIAD]

Sebastian Kurz dał się poznać jako „cudowne dziecko” austriackiej polityki.

 

Więcej informacji: